הגשת תביעה נגד בנק לאומי

עבודתם של עורכי דין לדיני בנקאות נחלקת לשני תחומים עיקריים – הנפוץ שבהם הוא תביעות בנקים נגד לקוחות והשני, הנפוץ פחות הוא תביעות של לקוחות נגד הבנקים.

 במקרים רבים השניים משתלבים זה עם זה, אבל תמיד בלי יוצא מן הכלל – הטיפול בהם מצריך מיומנות גבוהה, ניסיון רב והיכרות מעמיקה עם עולם הבנקאות. חושבים שיש לכם עילה לתביעה נגד בנק לאומי? צרו איתנו קשר בהקדם ונשמח לבדוק זאת עבורכם.

 

תביעה נגד בנק לאומי – מהן האפשרויות?

אם אתם מרגישים שנעשה לכם עוול על ידי התנהלות לא הוגנת, או לא ראויה של הבנק, אתם צריכים לבדוק אם התחושה שלכם מבוססת והאם יש גיבוי של החוק לעוול שאתם מרגישים שנעשה לכם. למעשה, החוק עומד לצידם של לקוחות הבנקים במקרים כאלה, מכיוון שמראש ידוע לכל כי הבנקים הם גופים חזקים, עתירי ממון, שיש להם עליונות משמעותית מול הלקוחות. הבנקים הם שקובעים את תנאי ההתקשרות, ללא אפשרות לניהול מו"מ, באופן שרירותי ונוקשה למדי ולכן, כאשר לקוח של הבנק ניצב חסר אונים מול עוולה שנעשתה לו על ידי הבנק, המדינה עומדת לצידו – לפחות באופן רשמי.

הלכה למעשה, המצב הוא כי הבנקים מחזיקים מחלקות משפטיות חזקות ופעילות ובנוסף, יש להם סוללות של עורכי דין מהשורה הראשונה, המנהלים את ענייניהם, דואגים לאינטרסים שלהם ושומרים עליהם מפני פגיעה, גם אם קטנה ביותר. בנוסף, לקוחות רבים פשוט אינם מודעים לזכויות שלהם, כפי שהן מעוגנות בחוק, המספקות להם הגנה מפני המונופול העוצמתי של הבנקים בישראל. משום כך, לקוחות רבים של בנק לאומי, גם אם הם חשים, או אפילו יודעים שיש להם עילה מוצדקת להגשת תביעה נגד הבנק, מהססים וחוששים לפנות להליך משפטי.

 

אז מתי בכל זאת אפשר וכדאי להגיש תביעה?

 

עילה להגשת תביעה נגד בנק לאומי

במדינת ישראל, החוק מגן על לקוחות הבנקים באמצעות הגדרה של חובות הבנק ללקוחותיו. הסיבה לכך נעוצה בשוני המהותי בין כל חברה, או עסק מסחרי לבין הבנקים. כמעט כל אזרחי המדינה מחזיקים חשבונות בבנקים, מנהלים את כספם דרך בנקים, תלויים בבנק לצורך התנהלות תקינה ואפילו לצורך קיומי ונמצאים בעמדת נחיתות מול הגופים החזקים הללו. משום כך, המדינה קבעה מספר כללים, על פיהם בנקים חייבים לנהוג, אחרת הם יהיו חשופים לתביעה משפטית:

 

תביעה נגד בנק לאומי בנושא חובת האמון

החוק קובע כי חובת האמון בין הבנק ללקוחותיו חורגת מהגבולות המקובלים בעולם המסחרי וכי הלקוח שם את אמונו בבנק. לכן הבנק מחויב באופן מיוחד להגן על הלקוח מפני פגיעה אפשרית, בעיקר כאשר הבנק יכול להזהיר את הלקוח מפני פגיעה כזו. מצב זה נוצר בגלל שהבנקים מחזיקים ידע רב, משתמשים במונחים שאינם מוכרים לאזרח הפשוט וקובעים בעצמם את המדיניות שלהם כלפי הלקוח ולכן חייבים להגן על לקוחותיהם מפני פגיעה אפשרית.

הגשת תביעה נגד בנק לאומי
הגשת תביעה נגד בנק לאומי

תביעה נגד בנק לאומי בגין הפרה של חובה ציבורית

בעיני החוק בישראל, בנקים נחשבים לגופים ציבוריים, שיש להם חובה נרחבת כלי הלקוחות, יותר מאשר גופים מסחריים רגילים, כמו חברות ביטוח למשל. הבנקים נחשבים גופים מקצועיים ומיומנים ביותר, לרשותם עומדים כלים ואמצעים שאינם נמצאים ברשות האזרח הפשוט ולכן על עובדי הבנק לראות לנגד עיניהם תמיד את טובת הלקוח.

 

תביעה נגד בנק לאומי בגין הפרה של חובת הזהירות

חובת הזהירות של הבנקים קובעת, כי בגלל הכוח העצום הנמצא בידי הבנקים, גישה למידע והבנה של אינפורמציה שאינה נגישה לאדם הפשוט, הם חייבים לנהוג במידה גדולה של זהירות כלפי לקוחותיהם, ליידע אותם באשר להשלכות שעלולות להתלוות לפעולות בנקאיות מסוימות, כמו לקחת הלוואה גדולה, שיעבוד נכסים וכן הלאה. יתרה מכך, הבנקים חייבים גם לוודא שהלקוח הבין את אשר הוסבר לו, כדי שלא יוכל לטעון בהמשך שהבנק הונה אותו.

 

תביעה נגד בנק לאומי בגין הפרה של חובת שמירה על האינטרס של הלקוח

לפי החוק בישראל, בנקים חייבים להגן על האינטרס של הלקוחות, גם כאשר אינטרס זה מונע מהבנק להרוויח למשל. למעשה, חובה זו היא כה עקרונית עד כי הבנקים חייבים בעיני החוק לשים את טובת הלקוח אפילו לפני טובתם של בעלי הבנק בעצמם. הבנקים נדרשים לפעול מתוך אמות מידה של יושר והגינות, שאם לא כן יהיו חשופים לתביעה.

 

תביעה נגד בנק לאומי בגין רשלנות

הקשר בין הבנק ללקוחותיו הוא קשר חוזי, מעוגן בחוק. בין היתר, חייבים הבנקים לפעול מתוך הבנה של עקרון זה – להקפיד על קיום תנאי החוזה. לצד החוזה הכתוב, קיימות התניות והסכמות שבעל פה וביניהן חובת הבנקים לפעול כלפי לקוחותיהם בזהירות ולהימנע מפגיעה בלקוח בעקבות עבודה רשלנית.

 

תביעה נגד בנק לאומי בגין הפרה של חובת תום הלב

בנקים חייבים לפעול מול לקוחותיהם בתום לב, באופן מקצועי ונטול אינטרסים, מתוך הבנה כי ההחלטות שנקבעו על ידי הבנק יכולות להשפיע באופן הרסני על חיים שלמים.

 

לסיכום

דיני בנקאות הם מורכבים ומסועפים במיוחד בעולם המשפטים. תביעה נגד בנק לאומי, או כל בנק אחר לצורך העניין, מחייבת את התובע להכיר על בוריו את עולם הבנקאות, את הכללים והקודים הפנימיים הנהוגים בו ואת לשום החוק, כפי שהיא מחייבת את הבנקים. לכן, כדי להגיש תביעה נגד בנק לאומי, חשוב לפנות לאיש מקצוע כמו עו"ד בנקאות, שיש ל ניסיון, ידע וכלים מתאימים לטיפול בנושא. יחד עם זאת, לצד האתגרים והסיכונים הכרוכים בתביעה משפטית נגד בנק לאומי, חשוב לזכור כי החוק עומד לצידם של הלקוחות וחובת ההוכחה מוטלת על הבנק דווקא. לכן לא צריך לחשוש מהגשת תביעה כזאת, שתשיב את הסדר על כנו.

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
הגשת תביעה נגד בנק הפועלים

המפגש בין בנקים ללקוחות הוא מפגש רגיש במהותו. הבנקים מעניקים ללקוחות ייעוץ פיננסי – בעוד שהם בעלי עניין. הלקוחות זקוקים לשירותים שמעניקים הבנקים, אבל לא תמיד יכולים

קרא עוד »
הגשת תביעה נגד בנק מסד

הגש תביעה נגד בנק היא לא עניין של מה בכך. היא כרוכה במחשבה רבה וניסיונות שונים לפתור את הבעיה בדרכים אחרות, גם כאשר לקוחות מרגישים

קרא עוד »
ערבות בנקאית

ערבות מכל סוג שהיא, הינה סוג של מנגנון משפטי שמוכר על ידי רשויות החוק, שמטרתו היא הבטחת תשלום והסדרת חובות קיימים. בין סוגי הערבויות הקיימות

קרא עוד »
תביעה בסדר דין מקוצר

תביעה בסדר דין מקוצר הינו הליך משפטי בו מוגשת תביעה על סכום קצב ידוע מראש, כאשר למגיש התביעה- לתובע, יש ראיה מוצקה בכתה שמוכיחה את

קרא עוד »
הגשת תביעה נגד בנק דיסקונט

בנקים הם גופים מסחריים, כמו כל חברה אחרת, אבל בניגוד לכל חברה אחרת, יש להם חובות מעוגנות בחוק כלפי ציבור לקוחותיהם. בכלל זה חובת הזהירות, חובת

קרא עוד »
הגשת תביעה נגד בנק אגוד

תביעה נגד בנק איגוד, כמו גם תביעה נגד בנקים אחרים בישראל, היא פעולה שאזרחים רבים רוצים לבצע על בסיס יומיומי, כאשר הם חשים שנעשה להם

קרא עוד »