הגשת תביעה נגד בנק פועלי אגודת ישראל

בנק פועלי אגודת ישראל, או פאגי, בכינויו הנוכחי, היה בנק עצמאי, ששירת בעיקר את הציבור החרדי והדתי לאומי. כיום הבנק הפך לשלוחה של הבנק הבינלאומי הראשון והוא מתנהל תחת שמו הישן, אך אינו בנק עצמאי. אם אתם חוששים שנעשה לכם עוול על ידי בנק פאגי, או בנק פועלי אגודת ישראל, פנו מייד לקבלת ייעוץ לבחינת הנושא על ידי עו"ד מקצועי לדיני בנקאות.

 

תביעה משפטית נגד בנק פאגי – מה זה אומר?

עימותים משפטיים נגד הבנקים הם בבחינת אירועים שכל אדם בר דעת מעדיף להימנע מהם. למעשה, רוב העימותים האלה נעשים ביוזמת הבנק, כאשר הוא תובע את לקוחותיו, אך האמת היא כי החוק עומד לצידם של לקוחות הבנק ואף לעיתים מפלה לטובת הלקוח, כך שהגשת תביעה נגד הבנק, בעקבות עילה מוצדקת, עשויה להיות כדאית מאוד. יחד עם זאת, כדי להגיש תביעה נגד בנק פאגי, או כל בנק אחר לצורך העניין, יש צורך בידע רחב והיכרות מעמיקה עם המערכת הבנקאית, הבנה של חוזים והדפסים שונים שהונפקו על ידי הבנק, ניסיון רב בדיני בנקאות והיכרות טובה עם האופן בו החוק רואה את חובת הבנק ללקוחותיו.

 

יחסי בנק – לקוח בעיני החוק

בנקים הם גופים בעלי כוח כמעט בלתי מוגבל. הם אלה הקובעים את תנאי ההתקשרות שלהם עם הלקוח, גובה העמלות ואף את הסנקציות שהם יכולים לנקוט נגד לקוח, שלא עומד בתנאים אלה. מנגד, הלקוח חסר אונים ברוב המקרים, אין לו אפשרות לקבוע, או לשנות את תנאי החוזה ולעיתים קרובות הוא אף אינו מסוגל להבין כיצד נקבעו תנאים אלה, מה עומד בבסיסם וכיצד הבנק קבע כך, או אחרת בענייניו הכספיים. למעשה, הלקוחות תלויים במידה רבה בבנקים והבנקים יכולים לנצל אותם ולטרטר אותם – אלא אם החוק יעצור בעדם.

בנוסף על כך, בנקים מחזיקים בידע רב, ממון רב, מיומנויות, יכולות וכשרונות שאינם עומדים לרשותו של האדם הפשוט בדרך כלל ולכן ידם כמעט תמיד היא על העליונה לעומת הלקוח. במידה רבה, יחסים אלה דומים ליחסי מרות, או יחסים בין מטופל חסר ישע למטפל. חוסר האונים בו נמצא הלקוח לעיתים קרובות, הוא הסיבה לכך שמערכת המשפט נוטה לעיתים קרובות לטובת הלקוח.

 

מהי עילה לתביעה נגד בנק פאגי?

אנשים רבים מרגישים שהם מקבלים מהבנק יחס לא הוגן. הסיבה לשימוש במונח "מרגישים" נובעת מכך שהמידע אודות זכויות הלקוח מול הבנק הוא מעורפל למדי, אפילו מושפט מעט ולכן רוב הלקוחות אינם מודעים לזכויותיהם מול הבנק, או לחובת הבנק כלפיהם. יחד עם זאת, במקרים כמו גבייה של עמלות גבוהות מדי ללא מסירת מידע ללקוח, או בחוסר תום לב, עצירת קו אשראי שלא כדין תוך פגיעה אנושה בלקוח, אי מסירת מידע בנוגע לפעולה בנקאית שסיכון בצידה – כל אחת מאלה עשויה להיות עילה לתביעה נגד בנק פאגי.

 

המעמד החוקי של בנק פאגי במקרה של תביעה

בנקים בישראל זוכים למעמד מיוחד. בראש ובראשונה הם גופים מסחריים לכל דבר, שייעודם העיקרי הוא להרוויח כסף ממכירה של שירותים שונים ללקוחותיהם. יחד עם זאת, החוק מקפיד להבהיר כי בנקים הם שונים מאוד מגופים מסחריים אחרים מפני שכמעט כל אזרח במדינה נמצא בהתקשרות איתם ברמה כזו או אחרת, יש להם כוח רב להשפיע על חיי הלקוחות שלהם, או לגרום להם נזקים עצומים ולבסוף, הלקוחות מתנהלים מול הבנקים מתוך אמון, לעיתים שלא מבחירה, כדי לקבל מהם שירותים פיננסיים חיוניים. משום כך הבנקים נחשבים לגופים מסחריים – ציבוריים ובהתאם לכך חלים עליהם חובות שונים מאלה החלים על גופים מסחריים אחרים. בעקבות כך, הבנקים נתונים לחוקי המשפט הציבורי ומרבית השופטים בישראל מתייחסים למעמד זה באופן המחמיר ביותר, כדי להגן על האזרח הקטן מול הגופים החזקים הללו.

 

תביעה נגד בנק פאגי בגין הפרה של חובות הבנק ללקוח

חובות הבנקים ללקוחותיהם הן קבוצה של כללים מופשטים למדי, מהם נגזרות פסיקות דין שונות בנושא הבנקים. בין היתר, החוק קובע כי הבנקים צריכים להימנע מהטעיה של לקוחותיהם למטרות רווח ואך להזהיר באופן יזום את לקוחותיהם מפני ביצוע פעולה שעלולה לסכן אותו מבחינה כלכלית, גם אם הדבר נוגד את האינטרס של הבנק להרוויח. למעשה, טובת הלקוח צריכה לעמוד לנגד עיני הבנק אפילו לפני טובתם של בעלי הבנק בעצמם, עד כדי כך שאסור לבנקים להציע ללקוחותיהם מהלכים פיננסים שיביאו רווחים לבנק, אלא אם הם מציינים במפורש בפני הלקוח כי הם בעלי עניין בנושא.

 

מתי אפשר להגיש תביעה נגד בנק פועלי אגודת ישראל?

בגלל חוסר הידע של האזרח הפשוט בנהלים והחוקים הנוגעים למערכת הבנקאית, בגלל מורכבות המערכת וכמות המידע סביב הנושא, די בתחושת בטן של הלקוח כי נעשה לו עוול על ידי הבנק, כדי לבדוק אם יש עילה לתביעה. מורכבותה של המערכת מביאה לכך שאינספור תרחישים\ של עוולות הבנק נגד לקוחותיהם יכולים לשמש עילה לתביעה נגד הבנק ולכן יש לבדוק כל מקרה לגופו. יחד עם זאת, יש מקרים נפוצים, כמו למשל עצירת קו אשראי שלא כדין, החזרת צ'קים שלא כדין, מניעת מידע מלקוח לפני ביצוע פעולות ועוד פעולות, אשר מביאות לפגיעה קשה בלקוח, החל בפגיעה אנושה בעסק בבעלות הלקוח וכלה בניתוק זרם החשמל בגלל הפסקת התשלומים, אשר מהווים עילה מספקת להגשת תביעה נגד הבנק. כדי לוודא שאכן קיימת עילה לתביעה, יש לפנות ל מומחה כמו עורך דין בנקים, או עו"ד דיני בנקאות, שיכול לבדוק עבורכם את הנושא באופן מקצועי ואמין.

 

לסיכום

תביעה נגד בנק פועלי אגודת ישראל היא עניין מורכב, מתאים לבעלי מקצוע מנוסים בלבד, אבל אין לחשוב כי מדובר על משימה בלתי אפשרית. חשש מפני הגשת תביעה נגד בנק פאגי הוא מובן, אבל רק אם תפנו לעורך דין מומחה לדיני בנקאות תוכלו לדעת אל נכון אם יש בידכם עילה לתביעה.

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
הגשת תביעה נגד בנק לאומי

עבודתם של עורכי דין לדיני בנקאות נחלקת לשני תחומים עיקריים – הנפוץ שבהם הוא תביעות בנקים נגד לקוחות והשני, הנפוץ פחות הוא תביעות של לקוחות

קרא עוד »
ירושת חשבון בנק

חשבון בנק של אדם הוא חלק מכלל נכסיו, ולכן עם מותו הוא יועבר ליורשיו על פי חוק או בהתאם לצוואה שהשאיר. אולם התהליך אינו פשוט.

קרא עוד »
הגשת תביעה נגד בנק ערביי ישראל

בנק ערביי ישראל, כמו בנקים רבים אחרים, הוא גוף מוסדי עם בירוקרטיה מורכבת. בנוסף על המערכת המסועפת, דרכה צריכים לקוחות הבנק לעבור עם כניסתם להסכמי התקשרות

קרא עוד »
הגשת תביעה נגד בנק יהב

התמודדות עם המערכת הבנקאית מרתיעה את רוב האנשים בישראל. גם כאשר אתם יודעים שהצדק והחוק לטובתכם, סביר להניח שלא תמהרו לנקוט פעולה נגד הבנק, שכן הבנקים

קרא עוד »
הגשת תביעה נגד בנק דיסקונט

בנקים הם גופים מסחריים, כמו כל חברה אחרת, אבל בניגוד לכל חברה אחרת, יש להם חובות מעוגנות בחוק כלפי ציבור לקוחותיהם. בכלל זה חובת הזהירות, חובת

קרא עוד »
הגשת תביעה נגד הבנק שלכם

בחיי היום יום רובנו לא באמת עוצרים לחשוב על הנושא הזה ועל החשיבות של הבנק בחיינו. אנחנו רגילים שהמשכורת שלנו מגיעה ישירות לבנק בכל חודש

קרא עוד »