הגשת תביעה נגד בנק מסד

הגש תביעה נגד בנק היא לא עניין של מה בכך. היא כרוכה במחשבה רבה וניסיונות שונים לפתור את הבעיה בדרכים אחרות, גם כאשר לקוחות מרגישים שנעשה להם עוול משמעותי על ידי הבנק. 

סוללות של עורכי דין מעולים ומחלקות משפטיות מיומנות יצרו תדמית מאיימת ותחושה שלא כדאי להסתבך בתביעה משפטית עם הבנקים, אבל לפעמים העוול הוא כה גדול עד כי אין ברירה אחרת. אם אתם חשים שנעשה לכם עוול על ידי בנק מסד ואתם מעוניינים לבדוק אם יש לכם עילה לתביעה – אל תהססו – צרו קשר בהקדם האפשרי לבדיקת הסיכויים שלכם לנצח בתביעה.

 

תביעה נגד בנק מסד – סיכויי ההצלחה

תביעה נגד בנק מסד, כמו כל בנק אחר, היא לא עניין פשוט, אבל היא אפשרית. חשוב לזכור כי החוק עומד לצידו של הלקוח, מספק לו הגנות מכל הסוגים ואף מטיל את חובת ההוכחה על הבנק, מתוך הבנה כי הלקוח נמצא בעמדת נחיתות משמעותית מול הגופים החזקים הללו. בנקים הם ארגונים בעלי מיומנויות, יכולות, ידע וממון, שאינו מצוי בידיו של האזרח הפשוט ולכן מערכת המשפט נוטה לטובת הלקוח, אבל גם כאשר יש עילה סבירה להגשת תביעה נגד בנק מסד, חשוב לזכור כי הבנקים מצוידים בסוללה של עורכי דין מיומנים ולכן יש לעמוד מולם רק בעזרת עורך דין מיומן בתחום דיני בנקאות.

 

עורך דין בנקאות להגשת תביעה נגד בנק מסד

ייחודו של עו"ד בנקאות הוא בהיכרות אישית, מעמיקה ויסודית עם המערכת הבנקאית, על שלל תחבולותיה, על השפה המקצועית שלה, על הדוחות הסבוכים, התדפיסים, שנראים לרוב האוכלוסייה כמו שפה זרה. עורך דין מומחה לדיני בנקאות מכיר היטב גם את החובות החוקיות של הבנקים כלפי לקוחותיהם: חובת האמון, חובת הזהירות, החובה להגן על האינטרסים של הלקוח, חובה לתום לב ועוד – שתפקידן להגן על הלקוחות מפני כוחה העצום של המערכת הבנקאית ואם הבנק, או מי מעובדיו,  מפר אחת מהן, הוא חשוף לתביעה משפטית.

עילה לתביעה נגד בנק מסד

כדי לדעת אם יש לכם עילה לתביעה נגד בנק מסד, עורך דין מומחה לדיני בנקאות יבדוק אם יש בידכם מסמכים והוכחות אחרות, המעידות, כי הבנק הפר את אחת מחובותיו החוקיות כלפיכם, כאשר הייתם לקוחות שלו.

 

תביעה נגד בנק מסד בגין חובת הסודיות

משמעות חובת הסודיות היא כי הבנק אינו רשאי לחשוף מידע אודות לקוחותיו, פרטיהם האישיים, חשבונותיהם וענייניהם הפיננסים המתנהלים בבנק, אלא אם יש חובה חוקית לחשוף מידע זה, או אם הלקוח התיר לבנק לחשוף, או להעביר את המידע. אם הבנק הפר את חובת הסודיות, הוא עשוי להיות חשוף לתביעה.

הגשת תביעה נגד בנק מסד
הגשת תביעה נגד בנק מסד

תביעה נגד בנק מסד בגין חובת הזהירות

חובת הזהירות נובעת מהחובה להגן על האינטרסים של הלקוח ומשמעותה היא כי נציגי הבנק צריכים לעשות כל מאמץ כדי להבטיח, למשל שהלקוח שלהם יודע מה משמעות הפעולות שהוא מבצע בחשבון. יתרה מכך, הבנק צריך לוודא שהלקוח מבין את ההשלכות ושהוא יודע מה עלול לקרות אם יפעל בניגוד להסכם עם הבנק. אם למשל לקוח לקח הלוואה כנגד שיעבוד של נכס, אך לא הבין שהנכס יילקח ממנו אם לא ישלם את ההלוואה במועד שנקבע, הבנק עלול להיות חשוף לתביעה, אם הוחלט ליישם את הסנקציות.

דוגמה טובה של הפרת חובת הזהירות היא כאשר בנק מחליט לעצור את קו האשראי של חשבון עסקי. החלטה כזו יכולה, הלכה למעשה, לגרום לעצירת כל פעילות עסקית, להביא להפסדים כבדים אצל בעל העסק ואף לגרום לסגירת העסק. כמובן ייתכנו מקרים של עצירת קו אשראי באופן מוצדק והגיוני, אך ייתכנו מקרים בהם יושמו צעדים חמורים אלה ללא שיקול דעת מתאים והנזק שנגרם בעקבותיהם היה עצום. במקרים כאלה הבנק עשוי להיות חשוף לתביעה בגין הפרה של חובת הזהירות. ישנם עורכי דין לדיני בנקאות בעלי התמחות ספציפית בתחום הפרה של קו אשראי שלא כדין ואלה יכולים להביא לתוצאות פנטסטיות בתביעה נגד בנק מסד במקרה של הפרת קו אשראי שלא כדין.

 

דוגמה להפרה של חובת תום הלב על ידי בנקים

חובת תום הלב מחייבת את הבנקים לפעול מתוך כוונה לטובת הלקוח ולכן, אם ניתן להוכיח כי הבנק לפעל ביודעין שלא לטובת הלקוח, הוא עלול להיות חשוף לתביעה.  דוגמה טובה להפרה של חובה זו, בה הלקוחות פנו לתביעה משפטית ואף ניצחו, היתה כאשר מספר בנקים בישראל החליטו לתאם ביניהם עמלות כדי להגדיל את רווחיהם. תיאום העמלות הביא להסדרים כובלים בין מספר בנקים, לגביהם טענו התובעים כי אינם חוקיים. בנוסף, התובעים טענו כי הבנקים החליפו ביניהם מידע חסוי של לקוחות ובכך פגעו במספר חובות שלהם כלפי הלקוחות ועברו על החוק. בית המשפט פסק לטובת התובעים בסכום של עשרות מיליוני שקלים. כתוצאה, כיום הבנקים מקפידים למסור ללקוחותיהם מידע מלא ושקוף אודות העמלות שהם גובים לפני שהם גובים אותן וכך קל יותר ללקוחות לעקוב אחר המידע ולהחליט הם התנהלות הבנק הוגנת ומתאימה עבורו.

 

תביעה בגין הפרה של החובה הציבורית נגד בנק מסד

המדינה רואה בבנקים גופים מסחריים בלתי רגילים. למעשה, בגלל האמצעים הטכניים העומדים לרשות הבנקים, הידע, הכישורים והכלים יוצאי הדופן העומדים לרשותם, הם נחשבי לגופים ציבוריים במידה מסוימת והחוק מתייחס אליהם בהתאם, בעיקר משום שהאזרחים נתונים פעמים רבות למרותם ועומדים חסרי אונים מול החלטות שרירותיות לעיתים קרובות.

 

לסיכום

מטבע הדברים, אין לצפות מהאזרח הפשוט שיהיו בידיו כלים וידע לעמידה איתנה מול המערכת הבנקאית ומשום כך החוק עומד לצידו, אך הידע והניסיון של עו"ד לדיני בנקאות לא יסולא בפז, כאשר נדרשת מומחיות של ממש כדי להגיש תביעה מוצלחת נגד בנק מסד.

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
ערבות בנקאית

ערבות מכל סוג שהיא, הינה סוג של מנגנון משפטי שמוכר על ידי רשויות החוק, שמטרתו היא הבטחת תשלום והסדרת חובות קיימים. בין סוגי הערבויות הקיימות

קרא עוד »
הגשת תביעה נגד בנק יהב

התמודדות עם המערכת הבנקאית מרתיעה את רוב האנשים בישראל. גם כאשר אתם יודעים שהצדק והחוק לטובתכם, סביר להניח שלא תמהרו לנקוט פעולה נגד הבנק, שכן הבנקים

קרא עוד »
הגשת תביעה נגד בנק יובנק

יובנק הוא חלק מהבנק הבינלאומי ולמעשה, החל משנת 2015 אינו נחשב לישות משפטית עצמאית, אלא לחטיבה של הבנק הבינ"ל. יובנק מעניק שירותים בתחום שוק ההון

קרא עוד »
תביעה בסדר דין מקוצר

תביעה בסדר דין מקוצר הינו הליך משפטי בו מוגשת תביעה על סכום קצב ידוע מראש, כאשר למגיש התביעה- לתובע, יש ראיה מוצקה בכתה שמוכיחה את

קרא עוד »
הגשת תביעה נגד בנק אגוד

תביעה נגד בנק איגוד, כמו גם תביעה נגד בנקים אחרים בישראל, היא פעולה שאזרחים רבים רוצים לבצע על בסיס יומיומי, כאשר הם חשים שנעשה להם

קרא עוד »