הגשת תביעה נגד הבנק הבינלאומי הראשון

הגשת תביעה נגד הבנק הבינלאומי אינה פעולה נפוצה מאוד. למעשה, הרבה יותר נפוצים הם המקרים בהם הבנק תובע את לקוחותיו ולא להיפך.

הסיבה לכך נעוצה בעיקר בחוסר ההבנה של לקוחות הבנק את מערכת היחסים שלהם עם הבנק, כפי שהיא מובנת על ידי החוק וכן בגלל החשש של רוב הלקוחות מפני כניסה לעימות משפטי מול המערכת הבנקאית החזקה. למען האמת, החוק עומד לצידם של הלקוחות דווקא ולכן, אם אתם חוששים שהבנק נהג כלפיכם בחוסר הגינות, או שנעשה לכם עוול על ידי הבנק, פניה לעורך דין בנקים היא הדרך הטובה ביותר להתמודד עם הבעיה.

 

תביעה נגד הבנק הבינלאומי בעזרת עו"ד מומחה

בעולם המשפטים, כמו בעולם הרפואה למשל, נהוג לפנות לעורך דין מומחה לנושא התביעה, כדי להבטיח את הסיכויים להשגת תוצאות רצויות. עורך דין פלילי הוא הכתובת לעניינים פליליים, עורך דין לענייני משפחה הוא הכתובת לטיפול בתיקי גירושין למשל וכך גם עורך דין מומחה לדיני בנקאות – הוא הכתובת המתאימה ביותר לטיפול בתביעה נגד הבנק הבינלאומי הראשון, או כל בנק אחר לצורך העניין. הסיבה לכך היא כי המערכת הבנקאית היא מסועפת, מורכבת ומגובה בסוללות של עורכי דין מיומנים ביותר, כמו גם מחלקות משפטיות עתירות תקציבים, שתפקיד לספק לבנקים הגנה משפטית על האינטרסים שלהם. עו"ד בנקים נדרש למידה גבוהה במיוחד של מיומנות, כמו גם ידע רב בדרכי הפעולה והתחבולה של המערכת הבנקאית, ניסיון עשיר בעבודה מול בנקים, בין אם בהגנה על לקוחות מפני תביעות הבנקים ובין אם לצורך הגשת תביעה נגד הבנק. הידע עליו מתבססת עבודתו של עו"ד בנקאות, מעוגן במערכת תקנות וחוקים, המגדירה את חובות הבנקים כלפי לקוחותיהם.

 

יחסי הבנק והלקוח כבסיס לתביעה נגד הבנק הבינלאומי הראשון

יחסי הבנק והלקוח נחשבים מורכבים ועדינים ביותר, במסגרתן נדרשות הגנות חוקיות רבות, כדי לשמור על הלקוחות מפני שרירותיות וניצול מיני על ידי הבנקים. אך מדוע לבנקים יש כוח כה רב? ראשית, המערכות בישראל מעניקות כוח רב לבנקים לנהל את ענייניהם כראות עיניהם. יש להם את הזכות החוקית לקבוע את תנאי השירות שלהם, את תנאי ההתקשרות החוזית עם הלקוח, את גובה העמלות ואת הסנקציות שהם יכולים להפעיל כלפי כל לקוח לפי שיקול דעתם. שנית, בנקים הם גופים עתירי ממון וככאלה יש להם יתרון עצום מול לקוח שפונה אליהם בתלונה. שלישית, בנקים מעסיקים שורות ארוכות של משפטנים שתפקידם להגן על האינטרסים של הבנק, מה שידו של לקוח רגיל אינה משגת. בנוסף, בנקים מחזיקים אנשי מקצוע מיומנים, משכילים, בעלי ניסיון וידע רב, שאינו מצוי ברשותו של כל אדם והאדם הפשוט אינו יכול לעיתים קרובות להבין את השפה הבנקאית את האופן בו נקבעים הכללים של הבנק.

היבט חשוב נוסף של יחסי הבנקים עם הלקוחות שלהם הוא התקשרות חוזית הנמצאת בבסיס מערכת היחסים הזאת. כאשר לקוח פותח חשבון בנק, הוא עושה זאת על ידי חתימה על חוזה. הבנק מחוייב איפה בהתקשרות חוזית כלפי הלקוח וחייב לפעול לפי דיני החוזים ולפי החוק. משום כך, החוק בחר לעמוד לצד הלקוחות בכל מקרה של תביעה נגד הבנקים, או התגוננות בפני תביעה של הבנק, זאת באמצעות רשימה של חובות חוקיים של הבנק כלפי לקוחותיו.

 

תביעה נגד הבנק הבינלאומי הראשון בגין הפרת חובות חוקיים

בין החובות החוקיים של הבנק כלפי לקוחותיו אפשר למצוא את החובה לנהוג בתום לב, חובת הזהירות, חובת הציבוריות, החובה לפעול לטובת הלקוח ועוד. אך למען האמת חובות אלה הן רעיונות מופשטים, מהם נגזרות פסיקות שונות בבתי המשפט. חובות אלה קובעים באופן כללי, כי הבנק חייב בעיני החוק לעשות הכל כדי שהלקוח ידע מהם התנאים החוזיים של כל פעולה שהוא מבצע בבנק, למשל מה יקרה אם הוא לא משלם בזמן את ההלוואה שלקח. יתרה מכך, הבנק לא יכול להסתפק במתן המידע הזה ללקוח, אלא חייב גם לוודא כי הלקוח הבין על מה הוא חותם.

דוגמה נוספת היא חובת הבנק לפעול בתום לב, גם כאשר עומדת לנגד עיניו של הבנק הזדמנות להרוויח. אם הזדמנות זו נובעת מתוך נקיטת פעולה שעלולה לפגוע בלקוח, הרי שהיא אסורה. הבנק הבינלאומי הראשון יכול להיות חשוף לתביעה מצד לקוחות גם אם החליט למשל לצמצם או לסגור את קו האשראי של עסק, שהוא לעיתים קרובות בבחינת חמצן חיוני לתפקוד עסק וסגירתו עלולה להביא לפגיעה קשה, עד סגירה מלאה של העסק. אם פעולה זו נעשתה שלא כדין – הבנק עשוי להיות חשוף לתביעה.

 

שירותים משפטיים נפוצים של עו"ד בנקים נגד הבנק הבינלאומי

  • תביעה נגד הבנק הבינלאומי הראשון בגין גרימת נזקים כלכליים קשים והפסדים משמעותיים לבעלי עסקים, עד כדי סגירה של העסק.
  • טיול משפטי נגד החלטות שרירותיות של בנק נגד לקוחותיו, כולל תביעה נגד לקוח.
  • טיפול משפטי לצורך מניעה של נזקים כתוצאה מהתנהלות אטומה ונוקשה של הבנק.
  • טיפול במניעה של קו אשראי שלא כדין
  • טיפול בהחזרת צ'קים שלא כדין

 

אך זהו רק מספר קטן של דוגמאות להתנהלות משפטית מקצועית של לקוחות נגד הבנק.

 

תנאי הכרחי להגשת תביעה נגד הבנק הבינלאומי הראשון

כדי להגיש תביעה נגד הבנק בגין הפרה של חובת הבנקים ללקוחותיהם, יש להבין האם מתקיימים יחסי בנק – לקוח לפי החוק. פסיקה של השופט שמגר בנושא, הביאה להגדרה ברורה בנושא: יחסי בנק לקוח מתקיימים כל אימת שהבנק מעניק שירותים בתשלום לאדם כלשהו. בין אם זו הלוואה חד פעמית, או חשבון קבוע המתנהל בבנק, מתקיימים לפי החוק יחסי בנק – לקוח לכל דבר.

 

לסיכום

כדי להגיש תביעה נגד הבנק הבינלאומי הראשון עליכם להיות לקוחות של הבנק בעיני החוק, אתם זקוקים לעילה מספקת להגשת תביעה ולעורך דין מיומן בדיני בנקאות, שילווה את התהליך ויסייע להגדיל את סיכויי ההצלחה שלכם.

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
הגשת תביעה נגד בנק לאומי

עבודתם של עורכי דין לדיני בנקאות נחלקת לשני תחומים עיקריים – הנפוץ שבהם הוא תביעות בנקים נגד לקוחות והשני, הנפוץ פחות הוא תביעות של לקוחות

קרא עוד »
הגשת תביעה נגד בנק אגוד

תביעה נגד בנק איגוד, כמו גם תביעה נגד בנקים אחרים בישראל, היא פעולה שאזרחים רבים רוצים לבצע על בסיס יומיומי, כאשר הם חשים שנעשה להם

קרא עוד »
הגשת תביעה נגד בנק מרכנתיל

בנק מרכנתיל, כמו בנקים רבים אחרים בישראל, הוא גוף רב כוח, עתיר ממון, שאזרחים רבים תלויים בשירותיו, שפעילותו מאופיינת בבירוקרטיה מורכבת.  הבירוקרטיה המורכבת מונעת ברובה

קרא עוד »
הגשת תביעה נגד הבנק שלכם

בחיי היום יום רובנו לא באמת עוצרים לחשוב על הנושא הזה ועל החשיבות של הבנק בחיינו. אנחנו רגילים שהמשכורת שלנו מגיעה ישירות לבנק בכל חודש

קרא עוד »
יציאה מחשבון בנק משותף

תהליך יציאה מחשבון בנק משותף הינו תהליך שמושפע ממספר גורמים בהם ניגע ונתמקד לאורך העמוד הקרוב. אך ראשית, על מנת להבין את התהליך בצורה המיטבית,

קרא עוד »