עבירות סמים קלים וקשים

נ' היה בסך הכל בן 22 כשפתח את הדלת לשני חוקרי המשטרה. הם שאלו ותחקרו אותו ארוכות לגבי השימוש הקבוע שלו בחשיש וקנאביס ולחצו עליו למסור את שמות המוכרים. כך נחשפה תוך דקות רשת סחר ענקית המופעלת על ידי שני חברי ילדות המספקת סמים בעיקר לסטודנטים, שהמשטרה מנהלת אחריה חיפושים ארוכים מזה זמן רב.

מה העונש הצפוי למוכרים? האם הם יוכלו לטעון לנסיבות מקלות כדי להפחית בעונש? כיצד יעזור להם עורך הדין? מהי המדיניות של בתי המשפט כאשר מדובר בסמים קלים וקשים?

 

מהן עבירות סמים ומהי הענישה הקבועה בחוק?

עבירות סמים נחשבות לעבירות פליליות נפוצות מאוד בעולם כולו, כאשר החוק בישראל מתייחס בעיקר לסחר בסמים. זוהי עבירה שלמעשה תמיד מתבצעת ביודעין וכתוצאה מכך אין שום אפשרות לטעון לנסיבות משפטיות אחרות מקלות כמו טענת תום הלב. פקודת הסמים המסוכנים אף מחמירה את התייחסותה הרבה יותר וקובעת שאין רק לסחור בסמים, אלא חל איסור מוחלט גם לצרוך אותם, לייבא אותם או לתת אותם לקטינים. העונש הקבוע בחוק לעבירות אלה הינו מאסר בפועל לתקופה של 3 שנים עבור עבירות החזקה ושימוש בסמים מסוכנים. עונש כבד הרבה יותר ניתן על ייצור, יצוא, הפקה והכנה של סמים מכל סוג שהוא – עבירה שעונשה יכול להגיע גם ל-20 שנות מאסר בתוספת קנסות כספיים, שלילת רכוש ופסילת רישיון נהיגה. במקרה של שידול קטין להשיג סם, שידול קטין להשתמש בסם מסוכן או נתינת סם מסוכן לקטין – החוק קובע עונש מאסר של 25 שנים בפועל.

לצד הענישה החמורה, החוק מתיר את האפשרות לשימוש עצמי חוקי בכמות מוגבלת עבור הסמים  קנאביס וחשיש (בכמות של עד 15 גרם) וקוקאין (בכמות של עד 0.3 גרם).

 

ההבדל בין סמים "קלים" לסמים "קשים"

המשטרה נלחמת רבות ובאופן נוקשה מאוד בעבירות הסמים. זוהי למעשה עבירה שבה משתתפים וביודעין כל הצדדים לעסקה ולפיכך היא לא כוללת קורבנות או מתלוננים שיעידו עליה או יגישו תלונה. לכן מפעילה המשטרה מחלק סמים מומחה הפועל בצורה נרחבת מאוד בשטח, מגייס מודיעין שוטף לגבי עברייני סמים וארגוני פשע העוסקים במכירה והפצה, אוספים ראיות ומתחקרים את הקונים "הכבדים" במטרה להביא את העבריינים לדין מהר ככל האפשר. אף על פי שהמשטרה על פי חוק איננה מבדילה בין סוגי הסמים מבחינת חומרת העבירה, בבית המשפט השופט והפרקליטות נוטים לבחון כל מקרה לגופו. בעת הדיון יבדוק השופט האם זוהי המעידה הראשונה של הנאשם? האם יש לו כל עבר פלילי? האם השימוש היה בסם קל כמו קנאביס, או דווקא בסם קשה ומסוכן כמו הרואין? כך למשל, החליט בית המשפט בתל אביב להקל על שני חברי הילדות שמכרו לנ' סמים מסוגים שונים באופן קבוע, כאשר הואשמו ביבוא ומכירת סמים ובהחזקתם שלא לצריכה עצמית. השניים הודו במעשים והביעו חרטה ובעברם אין כל עבירה פלילית אחרת ("גיליון נקי"). לכן פסק השופט עונש מאסר בפועל למשך שנתיים וחצי עבור כל שותף ו-18 חודשי מאסר על תנאי.

בעבר הלא רחוק (עד לסוף שנות ה-90) נחשבו כלל סוגי הסמים כמסוכנים באותה מידה ועל כן נשפטו באותו האופן. אלא שהגברת השיח והמודעות לנושא וכן הופעתם של סמים מזוקקים ורעילים בעלי השפעות פסיכואקטיביות חריפות יצרו מעין הפרדה בין הסמים הקלים כמו מריחואנה, קנביס וחשיש, לבין הסמים הקשים כמו קוקאין, הרואין, MDMA, LSD, אקסטזי ועוד. כיום המודעות לנזקי הסמים הקשים גבוהה מאוד ולכן הענישה בעבורם תהיה חמורה הרבה יותר.

 

שימוש לצריכה עצמית

המשטרה עצרה את ליטל בצד לביקורת שגרתית. בזמן שחיפשה בזריזות אחר רישיון הנהיגה שלה להצגה, הבחינה השוטרת בזיעה קרה על מצחה של ליטל ובעובדה כי היא לחוצה יותר מהרגיל. על כן היא עיכבה את ליטל לצורך ביצוע חיפוש ברכבה ונמצאה בו שקית מריחואנה עם כמות של כ-40 גרם. ליטל מצידה טענה כי מדובר בכמות המיועדת לשימוש עצמי בלבד, אך נאלצה בכל זאת להתלוות לתחנה להמשך תחקור להתמודד עם הגשת כתב אישום נגדה.

הרבה מאוד פעמים קורה מצב שבו נתפסים משתמשים עם כמות הגבוהה יותר מ-15 גרם (הכמות המקסימלית המותרת לשימוש ואחזקה עצמיים באופן חוקי) ובכל זאת טוענים את טענת השימוש העצמי מול בית המשפט. במקרה זה חובת ההוכחה לעבירה של סחר בסמים היא על התביעה המשפטית. כלומר – על התביעה בעת הדיון בבית המשפט להוכיח כי הכמות שהינה גבוהה יותר מהמותר, נועדה למטרות סחר ועל החשודים יהיה להפריך את טענה זו. עורך הדין של הנאשם יצטרך כמובן לשפוך אור על מהלך חייו התקין כאדם נורמטיבי המשולב היטב בחברה ותורם לה, בעוד השימוש העצמי הוא כל חטאו בחייו. בנוסף לכך, הגישה של המדינה גורסת שאין כל טעם למצות את הדין עם אדם נורמטיבי שאין לו רקע פלילי ולכן לרוב יקבלו הנאשמים אזהרה בלבד בתיקים אלה, או עונשים שנועדו לטפל ולמנוע את הישנות ביצוע העבירה, כמו עבודות שירות לציבור (של"צ).

חיפוש ללא צו – האם זה באמת חוקי?

כתוצאה מצפייה מרובה בסדרות וסרטים אמריקאים, כולנו למדנו היטב כי לשוטרים אין שום זכות לבצע חיפושים ברכוש או באחד הנכסים שברשותנו ללא צו משפטי המורה על כך. אלא שהחוק הישראלי בניגוד גמור לתפיסה הזו (נכונה לחלק מהמדינות בארה"ב אך איננה רלוונטית כלל בישראל), בהחלט מתיר חיפוש משטרתי וללא צורך בשום צו – בתנאי שקיים חשד לביצוע עבירות סמים על ידי אותו אדם. החשד יכול להתגבש בקרב המשטרה כתוצאה מריח מסוים שעולה מדירת מגורים, מעדות כלשהי שנמסרה למשטרה לגבי אדם מסוים או אחד הנכסים שלו (למשל בית מלאכה או משרד), בחקירת אנשים נוספים שהובילה אליו וכד'. לכן ההמלצה במקרה הזה היא לא לברר מול השוטרים שהגיעו למקום החיפוש מה דינו של הצו שהיו אמורים להביא איתם, אלא האם קיים או לא קיים חשד לפיו בוצעו עבירות סמים. אם השוטרים הגיעו אליכם במטרה לבצע חיפוש, תוכלו ליצור קשר עם עורך הדין במטרה לקבל הנחיות כיצד לפעול, מה לשאול את השוטרים בנוגע לחשד כלפיכם ומה לעשות אם תתבקשו להתלוות לתחנה או להגיע לתחקור.

 

עורך דין אורדן: מומחה לעבירות סמים קלים וקשים

בכל מצב שבו נחשדתם בביצוע עבירת סמים כלשהי, תוכלו להתייעץ מידית עם עורך דין דני אורדן ולקבל הנחיות מתאימות לכל סיטואציה: הכנה לחקירה או מסירת עדות משטרתית, ביצוע חיפוש או תפיסתכם בשעת מעשה. היות ולעבירות אלה ישנו ההיבט העברייני אך גם ההיבט השיקומי (קבלת טיפול וגמילה), ניתן לפעול במספר כיוונים ואסטרטגיות מול התביעה ומול השופט ולהשיג הפחתת ענישה משמעותית. הייצוג של עורך דין אורדן כפליליסט וותיק ומוביל בעבירות סמים מתאים גם לאנשים בעלי רקע פלילי או אישומים דומים נוספים, לאנשים עם מאסר על תנאי או כאלה שכבר הוטלו עליהם סנקציות מסוימות כמו פסילת רישיון נהיגה והחרמת רכוש או דרכון. הייצוג, הליווי והייעוץ מתבצעים תוך מומחיות והבנה רבה בתחום ומשלבים בתוכם שפע של ניסיון מקצועי ומעשי, מוניטין רב ושירות אדיב ומסור.

צרו קשר ואנו נדאג לכם לפתרון הטוב ביותר!

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
סחיטה באיומים

לכל אדם קיימים מנגנוני לחץ מסוימים שבהפעלתם עלולים להתרחש חרדה ופחד כה גדולים, עד שניתן לנצל אותם לטובות אישיות. כך בדיוק פועל מנגנון הסחיטה באיומים,

קרא עוד »
עבירות מרמה

לא בכדי נאמר שהשקרנים והרמאים הטובים ביותר, הם אלו שיש ברשותם את הידע הרחב ביותר. שכן על מנת לרמות ולתעתע באחרים, יש צורך בתחכום, חלקלקות

קרא עוד »
קבלת דבר במרמה

לעונש על קבלת דבר במרמה ישנן שתי חומרות אפשריות: עבירה שדינה עד שלוש שנות מאסר בפועל ועבירה בנסיבות מחמירות שדינה עד חמש שנות מאסר בפועל.

קרא עוד »
עבירות פליליות – עונשים

כל עבירה שמבוצעת כלפי אדם או ארגון, פוגעת בסדר החברתי, בגוף, בנפש וברכוש נחשבת לעבירה פלילית. מכאן שקשת העבירות הקיימות רחבה ביותר ובתוכה ניתן למצוא

קרא עוד »
כתב אישום

קיבלתם כתב אישום? משרד עו"ד אורדן יסייע אם להיות מואשם בדבר מה על ידי אדם אחר הוא מצב מתסכל, הרי שאשמה של המדינה כלפי אזרח

קרא עוד »