סחיטה באיומים

לכל אדם קיימים מנגנוני לחץ מסוימים שבהפעלתם עלולים להתרחש חרדה ופחד כה גדולים, עד שניתן לנצל אותם לטובות אישיות. כך בדיוק פועל מנגנון הסחיטה באיומים, המנסה להפעיל מניפולציה אכזרית מאוד על אדם, משפחה, או קבוצת אנשים מסוימת על מנת לקבל מהם דבר מה.

הסיפורים המוכרים לנו הם בדרך כלל של אנשים שעמדו בפני הפצת תמונות עירום אינטימיות שלהם אם לא ישולם סכום כסף מסוים ואפילו איומים ברצח או אלימות קשה אם לא יסופק דבר מה.

 

הענישה הקבועה בחוק לעבירות סחיטה באיומים

עבירות סחיטה בכלליות הן קבלת טובות הנאה (במישרין או בעקיפין) בדרך אלימה או מניפולטיבית.
הסוחט הוא אדם הנמצא כעת בעמדת כוח שאין בה מקום למיקוח או משא ומתן והוא משתמש בה כדי להשיג מהאדם הנסחט את מבוקשו או ללחוץ עליו להימנע מפעולה מסוימת או לבצע אותה.
החוק קובע כי אדם שמבצע סחיטה באיומים צפוי ל-7 שנות מאסר, אך אם תחבולתו אכן הצליחה והאדם שנסחט על ידו אכן הגשים את מבוקשו, הוא יהיה צפוי לעונש של 9 שנות מאסר.
אחת הדוגמאות המפורסמות בישראל היא של המנחה המפורסם דודו טופז, שגייס לעזרתו עבריינים וסייענים נוספים (עוזרת הבית שלו, לדוגמה) שאיימו באלימות פיזית קשה מאוד על גורמים בערוץ השידור המסחרי, אם לא יאפשרו לו להפיק, לביים או להנחות תוכניות טלוויזיה.
במקרים רבים איומים אלה אכן הוגשמו והוא עמד בפני הגשת כתב אישום וצפי ל-9 שנות מאסר.

מכיוון שסחיטה באיומים היא פועל יוצא של שימוש בכוח, נשאלת השאלה מהו אותו כוח? האם הוא רק איום בפגיעה פזית או כספית?
במקרים רבים מדובר גם באיום בפגיעת החירות או חופש הבחירה, ברכוש, בפרנסה, בשם הטוב ובצנעת הפרט. מכאן שכל סחיטה המאיימת בפגיעה על אחד התחומים הללו או יותר ,נחשבת בעיני החוק כמעשה של סחיטה באיומים.
החוק מבדיל גם בין מקרים שבהם קיימת עבירת איומים בלבד, שנועדה להפחיד את הקורבן מבלי להדיח אותו לביצוע דרישות כאלה ואחרות.

 

"אני מציע לך לתת לי את המשרה הזו"

אבי לא הצליח להרשים את המראיינת בחברה שאליה ניסה להתקבל.
עוד במעמד הריאיון היא בישרה לו כי הוא לא עומד בתנאי המשרה מבחינת הרקע המקצועי שלו ועל כן איחלו לו הצלחה רבה בהמשך.
"אני מציע לך לתת לי את המשרה" אמר לה בתקיפות מבלי לזוז ממקום מושבו.
הדרך שבה נאמר המשפט גרמה לדריכות רבה אצל המראיינת ובמידת מה אפילו לחשש.
האם מדובר בסחיטה באיומים?

ובכן, אזהרה או עצה שנמסרת על ידי מישהו איננה בהכרח נחשבת לסחיטה באיומים והדבר תלוי ביכולת של המאיים להגשים את הסכנה שמפניה הוא מתריע. יתכן שהמשפט שנאמר על ידי אבי נאמר כהמלצה על סמך היכולת שלו להעריך את כישוריו ויתכן שנאמר על מנת להפעיל לחץ כדי להיבחר.
במקרה שיימצא קשר ישיר בין אבי לבין הסכנה הפוטנציאלית הנשקפת למראיינת, הוא יואשם בעבירת סחיטה באיומים.
אך אם יימצא שמהות הדברים קיבלה בסך הכל פרשנות שגויה, הדבר ייחשב לאזהרה או עצה בלבד ואין לכך כל השלכות משפטיות.

 

מה צפוי למי שחשוד בביצוע העבירה?

חשודים שנעצרו בעקבות ביצוע סחיטה באיומים ייעצרו על ידי המשטרה ל-24 שעות, כאשר המשטרה תבקש להאריך את המעצר לצורכי השלמת פרטי חקירה.
כאשר יתגבשו הוכחות התיק לכדי הגשת כתב אישום, יועבר התיק לפרקליטות בתוספת בקשה למעצר עד תום ההליכים.
אם האישום הינו סחיטה באיומים בלבד, ללא סחיטה באיומים בנסיבות מחמירות, התיק יישאר לניהול בידי המשטרה עצמה.
בחקירה, יתבקש החשוד לחשוף פרטים מרכזיים לגבי ההתנהלות שלו מול הקורבנות או המתלוננים.
בשלב זה חשוב מאוד לזכור שהשתיקה יפה לחכמים וכי מוטב להמתין להתייעצות הטלפונית עם עורך הדין כדי לקבל הנחיות להתמודדות עם החקירה.
במקרים מסוימים יוכל עורך הדין ללוות את החשוד כמיוצגו במסגרת החקירה המשטרתית.
כל מסירת פרטים שאיננה בהתייעצות מוקדמת מול עורך הדין עלולה לגרור הפללה עצמית, גם אם תתברר בהמשך חפותו של החשוד והוא ייאלץ לקבל עליו כתב אישום עם צפי לענישה חמורה ביותר.

 

גם לחשודים בסחיטה באיומים יש זכויות!

ללא כל קשר למידת הפגיעה או פוטנציאל הפגיעה לכאורה באדם אחר, לחשודים בעבירה זו ישנה הזכות המלאה לקבל הגנה על גופם וכבודם וכן הבטחה כי לא תישלל חירותם.
בעקבות מצבים רבים בשנים האחרונות שבהם השתמשו חוקרי המשטרה בסחיטה נגדית כנגד הנחקרים, איימו בפגיעה פיזית (או ביצעו פגיעה שכזו במהלך החקירה) ובסנקציות פרטיות שנועדו לחלץ את המידע בקלות ובמהירות מהחשוד – ישנה חשיבות גבוהה לעין מקצועית שתפקח על מהלך העניינים ההוגן והחוקי במהלך החקירה או ההעמדה לדין.
עורך הדין העומד לצידו של החשוד יוכל לוודא בכל עת שכלל זכויותיו נשמרו, לעמוד עליהן ולדרוש צדק אם נגרמה חלילה הפרה של הזכויות.
לזכותו של כל חשוד עומדות זכויות חשובות נוספות כמו חקירה הוגנת וללא הפעלת אמצעי חקירה בלתי מקובלים, שיקוף מלא של האישומים והטענות כלפי החשודים לרבות מסירת סיבת העצירה והאפשרות לייעוץ עם עורך הדין.
הזכאות לייצוג משפטי עומדת לזכות כל נאשם ועל עורך הדין לוודא כי ההליך המשפטי מתנהל תוך בחינת נסיבות המקרה הספציפיות לגופן וכתוצאה מאילו נסיבות חל מצב של סחיטה באיומים.

 

סחיטה פסיכולוגית

אדם שמבצע עבירת סחיטה באיומים באופן מודע ובכוונה תחילה, מודע היטב ליכולותיו לייצר מניפולציה על אנשים אחרים גם בדרכים שאינן פיזיות או מוחשיות, אלא פסיכולוגיות גרידא.
כך למשל מיסטיקנית שהתפארה ביכולותיה הרבות לשחרר כישופים קשים ולהשיב אהבות, ניצלה את מצוקת לקוחותיה ויצרה מצגי שווא כוזבים, לפיהם רעות ושחורות צפויים להם בקרוב וכי עליהם להזדרז ולשלם סכומים גבוהים ביותר, על מנת שתוכל להכין חומרים וקמעות שיגנו מפני התרחישים האפלים.
במקרה אחר נאשם רב חרדי כי אנס נשים שהגיעו לקבלת ייעוץ אישי ממנו, בטענה שבעילתן על ידו תניב להן חיתון מהיר ומוצלח עם פרי בטן בריא ושלם.

היות ובית המשפט בוחן כל תיק ותיק לגופו, יש מקום לנמק את נסיבותיהם והשקפותיהם של הנאשמים לרבות מסירת המידע לגבי נסיבות מקלות שעשויות להמתיק את העונש, עבר פלילי נקי וחרטה ממעשה, עם מניעה מהעיסוק הסחטני מכאן והלאה.
מתוך היכרות עמוקה עם הנפשות הפועלות בתוך כותלי בית המשפט לרבות הפרקליטות, התובעים המשטרתיים והשופטים, יוכל עורך דין אורדן לשפוך אור לגבי הנסיבות האישיות של הנאשם בסחיטה באיומים, להגיש בקשות מתאימות ולדון בתוכן כתב האישום וכן לנסות ולהגיע להסדר טיעון במטרה לסכם על ענישה מופחתת ומקלה שתטיב עם הנאשם.
אם הואשמתם בסחיטה באיומים, זומנתם לחקירה או שהופעלה נגדכם תלונה, עורך דין פלילי אורדן יוכל ללוות אתכם כבר מהשלב הראשון בחדר החקירות ועד לפסק הדין או הערעור לעונש, להעניק לכם ייצוג וייעוץ מקצועיים המבוססים על מומחיות והבנה מלאה בחוק העונשין לרבות סעיפים הנוגעים לסחיטה באיומים, להנחות אתכם לקראת חקירה והשלמת חקירה, להגיש בקשות שונות, לגבש אסטרטגיה משפטית ולהוות את הגורם המקצועי המיומן והאמין ביותר.

צרו קשר ואנו נדאג לכם לפתרון הטוב ביותר!

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
הכנה לחקירה פלילית

הכנה לחקירה פלילית: כיצד מתמודדים עם הסיטואציה? מיכאל מגבעתיים ישב מכווץ מול החוקר בחדר החקירות. הוא הובל לשם בכוח, לאחר שהתגלתה בביתו כמות גדולה של

קרא עוד »
העונשים על עבירה פלילית

עבירה פלילית מוגדרת בתור עבירה אשר מבוצעת כלפי ארגון או אדם מסוים, העבירה פוגעת בגוף, בנפש, ברכוש או בסדר החברתי של מי שהעבירה בוצעה כלפיו.

קרא עוד »
עבירות זיוף

כמות גבוהה מאוד של תיקי זיוף נידונה בבתי המשפט השונים בישראל מידי שנה ונדמה שכמות זו רק הולכת וגדלה. מסטודנטים שמזייפים תעודות הסמכה ודיפלומות ועד

קרא עוד »
כתב אישום

קיבלתם כתב אישום? משרד עו"ד אורדן יסייע אם להיות מואשם בדבר מה על ידי אדם אחר הוא מצב מתסכל, הרי שאשמה של המדינה כלפי אזרח

קרא עוד »