עבירות מרמה

לא בכדי נאמר שהשקרנים והרמאים הטובים ביותר, הם אלו שיש ברשותם את הידע הרחב ביותר. שכן על מנת לרמות ולתעתע באחרים, יש צורך בתחכום, חלקלקות והבנה רבה בסוגיית המרמה, שמפילה פעם אחר פעם אנשים פרטיים, חברות, מוסדות, תאגידים ואפילו כוחות חזקים מאוד במשק.

עבירות מרמה נחשבות לעבירות בתחום הגניבות, אך הן הרבה יותר מורכבות מעבירות קלאסיות של גניבה. המרמה מתבצעת תוך שימוש מושכל ביד ובתחבולות, כאשר המבצע אותה מזייף מסמך או נמנע מלחשוף פרטים מסוימים, גורם להטיות מסוימות בשיקולים של גורמים אחרים ומפיק מביצוע העבירה טובה אישית כלשהי כמו כסף, שליטה או כוח. הענישה הקבועה בסדר הדין הפלילי מתייחסת למספר תתי סוגים של עבירות מרמה.

 

עבירות המרמה הקיימות ורף הענישה בחוק

קבלת דבר במרמה (ס' 415 לחוק העונשין) – קבלת כסף או הטבה תוך ביצוע מרמה כלפי גורם אחר שדינה 3 שנות מאסר. אם העבירה מוגדרת כעבירה בנסיבות מחמירות דינה עד 5 שנות מאסר.

ביצוע תחבולה (ס' 416 לחוק העונשין) – קבלת כסף או הטבה על ידי ניצול של טעות שביצע אדם אחר. עבירה שעונשה הוא שנתיים מאסר. דוגמה טובה לעבירה כזו היא למשל ביצוע תשלום גבוה יותר ממה שצריך, בעוד מקבל הכסף איננו מתריע בפני המשלם על כך ומורה על הטעות. זהו ניצול מכוון הנחשב כתחבולה.

זיוף (ס' 418 לחוק העונשין) – ביצוע פעולות של זיוף מסמכים, נתונים, שטרות, דוחות ועוד שנועדו להטעות או לרמות גורם אחר. העונש על זיוף מסמך הוא שנת מאסר בפועל. אך זיוף במטרה לקבלת דבר מה המשרת את טובתו האישית של הזייפן, הוא עבירה שעונשה עד 3 שנות מאסר.

עבירת זיוף המשפיע על עסקאות (ס' 419 לחוק העונשין) – הצגת או אי הצגת נתונים ומסמכים באופן שקרי במטרה לקבל כספים או חתימה על הסכמים שישפיעו על העסקה וקבלת החלטות בצד השני. העבריין בעבירה זו צפוי לעונש של עד 3 שנות מאסר.

שימוש במסמכים מזויפים (ס' 420 לחוק העונשין) – כל יצירה, הפקה או הפצה של מסמך מזויף באשר הוא כוללת ענישה של שנת מאסר. יחד עם זאת יש מקום לטעון לחפותו של הנאשם, בהנחה ולא ידע כי מדובר במסמך מזויף ויהיה עליו להוכיח כי הוא איננו היוצר או מקורב ליוצר.

רישום כוזב במסמכי תאגיד (ס' 423 לחוק העונשין) – אדם שיש לו תפקיד בתאגיד מסחרי כלשהו, המוסר פרטים ונתונים שקריים במסמך רשמי של אותו תאגיד או נמנע מלמסור פרטים מלאים במסמך של התאגיד, נחשב כמי שעושה זאת במטרה לרמות. דינה של עבירה זו הינו עד 5 שנות מאסר.

מרמה והפרת אמונים בתאגיד (ס' 425 לחוק העונשין) – בעלי תפקידים בתאגידים שפעלו במסגרת התפקיד במרמה (נטילת שוחד למשל) או הפרת אמונים (מכירת מידע לתאגיד אחר למשל) ופגעו בתאגיד כתוצאה מכך. עבירה זו דינה עד 3 שנות מאסר.

 

הונאות פונזי – עבירות המרמה הכלכליות הגדולות בעולם

הונאה או תרמית פונזי נחשבת לאחת מעבירות התרמית החמורות ביותר בעולם. התרמית מתבצעת תוך שהיא מהתלת במשקיעים על ידי שימוש בחוקי "חברות פירמידה": הבטחה לתשואה גבוהה ככל שהמכירות גדלות, כאשר היא משולמת בכל פעם על ידי כניסה של משקיעים חדשים. כך למעשה אין כמעט שום רכישה של מוצר או שירות אמיתיים– מבצע התרמית מזין את המעגל בכך שהוא מגייס עוד ועוד משקיעים המזרימים אליו כספים תוך שנגרמים להם הפסדים כבדים.

שם התרמית נגזר משמו של איטלקי צעיר בשם צ'ארלספונזי, שהיגר לארה"ב בתחילת המאה ה-20 וביצע תרמית ענק בסכום השווה ערך כיום לכמה מאות מיליוני דולרים. אך הונאת הפונזי הגדולה ביותר בהיסטוריה שייכת לברנרד מיידוף– יו"ר החברה למסחר בניירות ערך ויו"ר דירקטוריון הנאסד"ק. מנהל השקעות עתיר מוניטין שניהל ביד רמה את ההשקעות של כל עשירי המדינה, המוסדות הפיננסיים וארגוני הצדקה הגדולים. כשפרץ המשבר הכלכלי ב-2008, ביקשו המשקיעים למשוך את השקעותיהם וגילו לתדהמתם שהם אינם. רק בסוף אותה שנה נחשפו מימדי ההונאה: מעל 50 מיליארד דולרים. רוב המשקיעים הפסידו את כל הונם בתרמית הענק הזו, חלקם אף התאבדו. על מיידוף עצמו נגזרו 150 שנות מאסר.

בישראל ישנן לא מעט תרמיות דומות אם כי בסדרי גודל קטנים יותר. בשנת 2013 הורשע ערן מזרחי, מנהל השקעות שביצע תרמית של למעלה מ-50 מיליון שקלים כלפי יותר ממאה משקיעים ובשנת 2016 כאשר התברר ש"קרן קלע" הונתה משקיעים והעלימה סכום של מיליונים מהחשבונות.

 

מה המשטרה עושה בנידון?

עבירות המרמה הן הונאות לכל דבר ועניין ועל כן כוחות הצדק המדיניים מייחסים לכך חשיבות פלילית חמורה במיוחד. בדרך כלל, עבירות מרמה מבוצעות בענפים הכלכליים והעסקיים כאשר רובן נחשבות לעבירות צווארון לבן: אין כאן שוד או פריצה ושום כוח פיזי לא מופעל. מדובר בתחכום סמוי ואינטנסיבי שדרוש לעתים זמן רב כדי לחשוף אותו. מידת התחכום ואופן התחבולה יכולים להשתנות מעבירה לעבירה ולצורך התמודדות עם עבירות אלה, הוקמו יחידות המשטרה להב ויאח"ה – היחידה הכלכלית והיחידה הארצית החוקרות מקרים של הונאה. ביחידות אלה פועלים עורכי דין וחוקרים פרטיים, כלכלנים, רואי חשבון ופסיכולוגיים שכל מטרתם היא לפענח את העבירה לגופה ולהבין אותה לעומק, לסווג אותה מבחינה משפטית ולהבין כיצד פעלו במסגרתה העבריינים. המשטרה רואה בעברייני המרמה כפושעים מהשורה הראשונה לכל דבר ועניין – גם אם הם פעלו בתום לב וביצעו טעויות בשוגג, הם עדיין צפויים לקבלת כתב אישום ולענישה מחמירה מאוד ועל כן יש צורך בליווי מקצועי של עורך דין פלילי לעבירות מרמה המכיר מקרוב את מורכבות העבירות ושולט גם בתחומי העבירות הכלכליות והצווארון לבן.

 

תחבולות ומרמה מול מוסדות ציבוריים

גיל, יועץ מס במקצועו היה נוהג להפיק ולמכור תלושי שכר פיקטיביים תמורת מאות שקלים לכל תלוש ממבוטחים שביקשו להשתמש בהם כדי לקבל כספים במרמה מהמוסד לביטוח לאומי. כל התלושים הונפקו תחת שם החברה שבה גיל עבד ובשיתוף פעולה גלוי מבעל החברה, שבתמורה לעבודתו המסורה של גיל, היה פטור מתשלום שכ"ט בגין ניהול ספרי חשבונות החברה. הוא הורשע במרמה, ביצוע תחבולה וזיוף והוטלו עליו מאסר בפועל למשך שנה אחת וקנס כספי כבד בסך 50,000 ₪.

אנשים רבים מנסים לנצל את תנאי וחוקי המדינה במטרה להרוויח מכך כספים וטובות אישיים. כך גם למשל אנשים שמנסים באופן שיטתי לצבור כמה שיותר קבלות פיקטיביות על מנת ליהנות מהחזרי מע"מ גבוהים יותר בסוף השנה, דיווחי הכנסות כוזבים למס הכנסה בתמורה להפחתת תשלומי המס השנתיים, שיתוף פעולה עם גורם פנימי באחד המוסדות לטובת מעשה תרמית במוסד אחר (למשל מסירת דוחות פיקטיביים על נתוני אבטלה מלשכת העבודה). כתב האישום במקרים אלה יהיה מורכב משורה ארוכה של עבירות הנוגעות גם בתחום המיסים וגם במרמה, זיוף ושימוש בתחבולה, כאשר לכולן היבטים פליליים חמורים בעלי עונשים מצטברים כבדים ומשמעותיים מאוד.

משרד עורך דין אורדן כולל צוות מומחים המעניק ייצוג משפטי מלא לכל אדם המואשם בעבירות מרמה כלפי אדם אחר, חברה, ארגון או מוסד. ההצלחות הרבות של המשרד בתיקים אלה לצד ההבנה העמוקה בתחום מציבים את המשרד בצמרת התחום הפלילי ומאפשרים קבלת ייעוץ, הכנה לחקירה, הגעה לעסקאות טיעון וליווי לאורך כל שלבי המשפט.

צרו קשר ואנו נדאג לכם לפתרון הטוב ביותר!

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
סחיטה באיומים

לכל אדם קיימים מנגנוני לחץ מסוימים שבהפעלתם עלולים להתרחש חרדה ופחד כה גדולים, עד שניתן לנצל אותם לטובות אישיות. כך בדיוק פועל מנגנון הסחיטה באיומים,

קרא עוד »
הליך מנהלי מול הליך פלילי

הליך מנהלי מול הליך פלילי: כך רשות המיסים אוכפת ומענישה על ביצוע עבירות מס בני הזוג אבי וורד התעוררו בבהלה באישון לילה לאחר שדפיקות חזקות

קרא עוד »
הלבנת הון | כסף שחור

הלבנת הון – עונשים, משמעויות ומה ניתן לעשות חוק איסור הלבנת הון מורכב משלוש עבירות עיקריות: שתיים מהן (רכוש שמקורו, במישרין או בעקיפין בעבירה/ רכוש

קרא עוד »
קבלת דבר במרמה

לעונש על קבלת דבר במרמה ישנן שתי חומרות אפשריות: עבירה שדינה עד שלוש שנות מאסר בפועל ועבירה בנסיבות מחמירות שדינה עד חמש שנות מאסר בפועל.

קרא עוד »
הכנה לחקירה פלילית

הכנה לחקירה פלילית: כיצד מתמודדים עם הסיטואציה? מיכאל מגבעתיים ישב מכווץ מול החוקר בחדר החקירות. הוא הובל לשם בכוח, לאחר שהתגלתה בביתו כמות גדולה של

קרא עוד »
המרת הליך פלילי בכופר

ניו יורק של שנות התשעים הייתה מקום לא בטוח ואף מסוכן להימצא בו. גל של פשיעה ועוני היכה בעיר ובמשך שנים ארוכות נהגו משפחות תיירים

קרא עוד »