fbpx

פשיטת רגל לאדם פרטי

כאשר אדם מסוים צבר חובות והגיע למצב שהוא איננו יכול עוד לעמוד בהתחייבויות הפיננסיות שלו, הוא יכול להגיש בקשה לפשיטת רגל. לעתים השקיעה בחובות, מביאה אף את הנושים של אותו חייב (כלומר – הגורמים להם אותו אדם חייב כסף כמו בנק, חברת מימון ואפילו חנות מסוימת) לפנות אל בית המשפט על מנת להכריז עליו כפושט רגל על מנת לגבות את חלקם.

ההליך איננו מקל מבחינה נפשית על פושטי הרגל: הם תלויים כעת בחסדי המערכת הציבורית, מצבם הכספי חשוף לעיני כל, חשבון הבנק שלהם נתון תחת מעקב והם אינם מסוגלים לכלכל כראוי את יקיריהם. יחד עם זאת, החוק מאפשר לכל פושט רגל לסיים את ההליך באופן מהיר – אם בדרך של פריסת תשלומים ואם בדרך של מימוש נכסים קיימים (מכירת הבית, הרכב, קרן השתלמות וכד'), עד למצב של קבלת הפטר, כלומר, כיסוי החובות עד לסכום שהוגדר כך שאין עוד צורך לשלם חובות והחייב יכול לפתוח פרק כלכלי חדש ונקי בחייו.

 

כיצד אנשים נקלעים למצב של פשיטת רגל?

יוסי היה טייקון נדל"ן גדול שהתרסק. הוא מעיד כי בשלב מסוים התקשה אף לקנות לחם במכולת. זה היה בזמן שהבנק בדיוק גזר את כרטיס האשראי שלו והוא בכלל התקשה לעכל את הקריסה.

ישראל השקיע במניה של חברת טבע בבורסה בהמלצת חבר וחשב שמצא את הנוסחה הקלה לעושר, בלי לעבוד קשה יום נוסף בחייו. וככל שנוצרו לו יותר רווחים – כך ההפסדים שלו הלכו ותפחו.

שיראל נקלעה לחובות אסטרונומיים של 500,000 ₪ לאחר שקיבלה מספר כרטיסי אשראי מחברות חוץ בנקאיות ונהגה לגהץ אותם בעיקר במפגשי פאבים וקפה עם חברות או בשופינג בקניון.

אלו הן דוגמאות תמציתיות וקצרות מאוד לסוגי האנשים העשויים להיקלע למצב של פשיטת רגל – אנשים נורמטיביים מן השורה, שחשבון הבנק שלהם יצא מאיזון כתוצאה ממהלכים מסוימים והפך את חייהם באחת מיציבים לנוקשים מאוד. בעולם המסחרי שאנו חיים בו, קל מאוד להיכנס לסחרור כספי שכזה ולהתעורר אל מצב שבו אין מנוס מפשיטת רגל. ואם כבר נכנס אדם מסוים למצב קשה ומתסכל שכזה – חשוב שידע מהן דרכי היציאה ממנו.

 

האם כל אדם יכול להגיש בקשה לפשיטת רגל?

אם האדם הינו תושב ישראל שעבר את גיל 18 וצבר חובות של למעלה מ-17,500 ₪ עבור יותר מנושה אחד, הוא יכול להגיש בקשה בכל עת אל הכונס הרשמי ולקבל תאריך לדיון בבית המשפט בעניינו. אלפי אנשים מוגדרים במצב של מצוקה כספית קשה, אך נרתעים מהגשת בקשה לפשיטת רגל בשל חוסר היכרות עם המערכת ועם התהליך, דבר שמותיר אותם בלית ברירה במעגל החובות הקשה מנשוא.

על כן, ליווי מתאים מאת עו"ד פשיטת רגל אורדן יסייע לכל חייב כבר מהרגע הראשון! כדאי לדעת שמטרת פשיטת הרגל היא לספק מערכת תמיכה ושיקום לחייב שמגנה עליו מפני הליכי גבייה נוספים בזמן התהליך (עיכוב הליכים) ומאפשרת לו לבצע פריסת תשלומים ראויה שניתן לעמוד בה עד הסיום. על כן רואה בית המשפט בתהליך כחיובי, אך במקרים רבים הוא עשוי לפסוק באופן שיקשה בפועל על מיצוי התשלומים מאת החייב. עורך דין אורדן ישמש כמייצג מטעם החייב מול הנושים ומול בית המשפט, יביא אליהם את טיעוניו ונסיבות חייו המקלות ויאפשר לבית המשפט לפסוק על תשלומים בסכום סביר והוגן, מבלי לייצר מפח נפש נוסף עבור החייב. הידע, הניסיון והמקצועיות עתירי השנים של המשרד הולידו אינספור מקרים שהסתיימו בהצלחה אדירה, כאשר החייבים זכו תוך זמן קצר להפטר והתחילו את חייהם מחדש מבחינה פיננסית.

פשיטת רגל לאדם פרטי
פשיטת רגל לאדם פרטי

 

אלו הם שלבי ההליך עד לקבלת ההפטר

הגשת בקשה לצו כינוס

אופן הכנת הבקשה חיוני מאוד להצלחתה ולהכרזה על החייב כפושט רגל. המטרה היא להציג תמונה שקופה, ברורה ומפורטת של כל חובותיו ונכסיו של המבקש. פעמים רבות אנשים נמנעים מלפרט חובות מסוימים ומאמינים כי יש צורך להסתיר אותם. חשוב לציין כי אם לא יפורטו חובות אלה, הן לא יוכלו להיכנס להליך פשיטת הרגל ובית המשפט לא יתחשב בהן. הבקשה צריכה לכלול גם את פירוט הנכסים הקיים ותצהיר עורך דין המפרט את הנסיבות שבגינן הגיע המבקש למצבו הכלכלי הנוכחי. הגשת הבקשה כרוכה בתשלום אגרה.

 

צו כינוס נכסים

כאשר הכונס מקבל את הבקשה לאחר שעיין בה, הוא מורה על הקפאת (עיכוב) הליכים. החל מרגע זה – אין אפשרות לגבות דבר מהחייב ועל הנושים שלו להגיש תביעת חוב מסודרת תוך חצי שנה החל מרגע זה. אם לא יגיש הנושה את תביעת החוב שלו בזמן – ייתכן ובית המשפט ימנע ממנו מלקבל את חלקו.

 

קביעת צו תשלומים

זהו השלב שבו מקבל החייב את שוברי התשלום לביצוע החזר מידי חודש. הסכום החודשי נקבע על סמך שכלול הכנסות והוצאות נוכחיות ובחינת עמידה בסכום כספי מסוים המהווה את יכולת ההחזר. במצבים חריגים ובאמצעות ייצוג עורך דין מתאים – ניתן להפחית משמעותית את גובה ההחזר החודשי, עד למאות בודדות של שקלים.

 

מינוי מנהל מיוחד

כבר עם קבלת צו הכינוס ימונה מנהל מיוחד שיהפוך לנאמן בעת ההכרזה על פשיטת רגל. מטרתו היא לעזור לבית המשפט בהליכי החקירה של החייב, בבדיקת מהימנות הנושים ובהכנת תוכנית כלכלית שתאפשר החזר מהיר על ידי מימוש הנכסים של החייב והתשלומים שיבוצעו על ידו. הוא למעשה זה שקובע את גורלו של החייב מכאן והלאה.

 

חקירה ואסיפת נושים

אין לגשת לשלב זה מבלי להיוועץ עם עורך דין דני אורדן! החקירה תסקור כיצד הגיע החייב למצבו הנוכחי, מהם הכנסותיו ונכסיו כרגע, האם התנהלותו הייתה תמימה בזמן שהחל להסתבך והאם ניסה לבצע דבר מה במרמה או במזיד. כל פרט שתמסרו יבחן ויאומת מול נתונים המצויים במאגרים ממשלתיים והתצהיר שהוגש. לא אחת קורה שנתפסים מבקשים חייבים בדבר שקר והמנהל המיוחד מורה על ביטול ההליך מיד. עם סיום החקירה תתקיים אסיפת נושים בה נוכחים החייב ועורך דינו וניתן להגיע בה להסדר חובות או מה שקרוי בפי העם – מחיקת חובות.

לאחר שהתבצעה חקירה ואסיפת נושים, יכין הנאמן את התוכנית שלו עם המלצה עתידית לבית המשפט שתוגש תוך 18 חודשים. התוכנית תימשך כשלוש עד ארבע שנים ותכלול הסדר חובות המפרט את סכום התשלום החודשי.

 

מה עושים כשההסדר שניתן לא מטיב עם החייב?

לבת-אל, אם יחידנית לשניים מאזור השפלה, נפסק הסדר שלפיו תשלם 2,000 ₪ מידי חודש. לכאורה יכלה בת-אל לעמוד בסכום ההחזר על סמך התצהיר והחקירה שנערכה, אלא שעד למועד הגשת התוכנית, גילתה כי מצבה הבריאותי הולך ומידרדר וכעת היא זקוקה לטיפול רפואי ותרופות שאינם כלולים בסל הבריאות, כך שאין באפשרותה לעמוד בתנאי ההסדר.

ניתן לערער על החלטות התוכנית עד 45 ימים מיום קבלתה, כאשר עד לכל החלטה אחרת תיאלץ בת-אל להמשיך ולשלם על פי ההסדר הישן. אם יחליט בית המשפט לקבל את הערעור ולהתחשב בבקשתה, תזכה בת-אל להסדר תשלומים חדש שיכול לאפשר לה לשלם סכום נמוך יותר מידי חודש ואף במקרים חריגים – להורות על הפחתה מהסכום הכללי, כך שתוכל לעמוד בהתחייבויותיה בכבוד.

צרו קשר ואנו נדאג לכם לפתרון הטוב ביותר!

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
עורך דין פשיטת רגל

הגעת לעמוד זה – יתכן ואתה במצב לא נעים זה הזמן לדבר עם עורך דין פשיטת רגל. עצם העובדה שפעלת והגעת לכאן, מהווה 50% מהדרך.

קרא עוד »