fbpx

מחיקת חובות ארנונה בהליכים מנהליים

חובות ארנונה יכולים להצטבר לסכומים מאוד משמעותיים, אשר יכולים להכביד בצורה יוצאת דופן על אנשים פרטיים ובעלי עסקים בישראל. למרבה המזל, לא אחת ניתן לפעול לטובת מחיקת חובות ארנונה בהליכים מנהליים באמצעות עורך דין לענייני ארנונה. בשורות הבאות מסביר עו"ד ארנונה דני אורדן, כיצד הדבר מתאפשר ומה חשוב לדעת כשניגשים לפרוצדורה מסוג כזה.

מתי עשוי להתעורר הצורך במחיקת חובות ארנונה בהליכים מנהליים?

גביה שגויה של תשלומי ארנונה מצד הרשות המקומית יכולה להיגרם עקב רשלנות, או על רקע סיווג שגוי של הנכס או העסק, רישום שגוי של גודל השטח של הנכס וכדומה. בהרבה מקרים, הפערים הללו מייצרים גבייה לא נכונה שמטיבה דווקא עם האזרח.

נכון, בדרך כלל הגבייה של הרשויות היא הרבה יותר מדויקת מהיכולת שלה להחזיר כספים לאזרח, אך דווקא במקרים הללו יש פערים, שלעיתים מתגלים רק לאחר כמה שנים. בנקודה הזו, מתחיל הרצון של הרשות להחזיר לעצמה את החוב, אך זה לא פשוט כמו שזה נשמע, לבטח אם האזרח יודע כיצד לפעול.

 

כמה מילים על חובת תשלום הארנונה בישראל

תשלומי הארנונה הם תשלומים שכל אחד מאיתנו מכיר מקרוב. כל מי שגר בבית שלו, שוכר או משכיר בית, או אפילו בית עסק, מבין שתשלומי הארנונה הם חלק בלתי נפרד מההוצאות השוטפות. תשלומי הארנונה הם מקור ההכנסה הגדול והחשוב ביותר של הרשויות המקומיות, והם אלו שמאפשרים לה לתפקד באופן שוטף.

ברמת העיקרון, התשלומים הללו אמורים לשרת את האזרח, ומרבית הרשויות אכן משתמשות בכספים הללו כדי לתחזק ולשדרג את המרחב העירוני והיישובי. עם זאת, צריך לזכור שמדובר בהוצאה די גדולה, וגם כזו שמשתנה בהתאם להרבה אלמנטים שונים.

מחיקת חובות ארנונה בהליכים מנהליים
מחיקת חובות ארנונה בהליכים מנהליים

ממה מורכב תשלום הארנונה?

תשלום הארנונה מורכב מאופי הנכס, ההגדרה שלו, כמות האנשים שנמצאים בו, ומי הם אותם אנשים. כך לדוגמה, אנשים שמשכירים נכס לחיילים משוחררים או חיילים בודדים, ישלמו ארנונה פחותה עד לא קיימת, וזאת לעומת אנשים שמתפעלים עסק בנכס בגודל בינוני עם כמה עובדים בפנים. כלומר, יש משמעות לכל דבר המתרחש בתוך הנכס, במה שמקשה מאוד על הרשויות המקומיות לייצר גבייה נכונה עם השנים.

 

מחיקת חובות ארנונה בהליכים מנהליים – מתי מתקיים נוהל מחיקת חוב אבוד?

נוהל מחיקת חוב אבוד מתרחש כאשר מתקיים מצב של חובות שאינם ניתנים לגבייה. כלומר, הסיכוי שהרשות תקבל את החוב היא אפסי, מכיוון שלחייב אין איך לשלם אותם.

נוהל מחיקת חובות עשוי להתאפשר בהתקיים שלושה תנאים מרכזיים:

  1. לחייב אין זכות על נכס מקרקעין או על נכס אחר בעל ערך כלכלי של ממש, אשר מימושו יכול לאפשר את פירעון החוב המדובר.
  2. הפיגור בתשלום של חוב הארנונה עומד על לפחות 3 שנים.
  3. מוצו הליכי הגבייה כנגד החייב.

 

מדוע שיתאפשר ביטול של חוב ארנונה כאשר אין היתכנות להחזרת החוב בידי החייב?

אם לחייב אין למעשה שום היתכנות להחזיר את החוב, גם הרשות המקומית מבינה שהליכה עם החייב לבית המשפט, ולגרור את הנושא במשך שנים, כולל התעסקות בירוקרטית ומשפטית, ועלויות לשני הכיוונים, כולל עוגמת נפש לחייב, לא תוביל לשום דבר.

במקרה כזה, הרשות מעדיפה "לבלוע את הצפרדע" ולוותר לחייב על החוב, פשוט כדי לזרז תהליכים שגם כך יקרו, רק בעוד מספר שנים. נכון, מדובר בבעיה מהותית ובוויתור על כספים ציבוריים, אך יש לכך ערך אנושי ופרקטי שהוא לא פחות חשוב.

 

מה המשמעות של התיישנות בהקשר למחיקת חוב ארנונה בהליך מנהלי?

מצב של התיישנות חוב ארנונה יכול בהחלט לקרות אחרי הרבה מאוד שנים. הרשויות המקומיות עסוקות מאוד, ולפעמים טעויות לא מתגלות לעולם, או באיחור של כמה שנים. אם הטעות בגבייה של גובה הארנונה התגלתה לאחר יותר מ-3 שנים, החייב למעשה פטור מתשלום, עם הוכחת העניין באמצעות עורך דין רשויות מקומיות המתמחה בענייני ארנונה באופן ייעודי.

3 שנים זהו זמן ארוך מאוד, בו הרבה יכול להשתנות. מדובר כבר על סכומים גבוהים מאוד שהחייב צריך לשלם, וזה לא הוגן, מכיוון שהוא כלל לא ידע, ברוב המקרים, על הטעות בחיוב. לכן, מחיקת החוב במקרה הזה היא מתבקשת.

 

האם אפשר להגיע להסדר מול הרשות המקומית לגבי חוב ארנונה?

ישנם הרבה מקרים בהם אנשים מצליחים להגיע להסדרים מול הרשויות המקומיות על גובה החוב. בגלל שאנשים לא רוצים ללכת לבית המשפט, וזהו גם האינטרס של הרשות המקומית, שלא רוצה לבזבז משאבים על העניין, ניתן לשבת עם עורך דין ארנונה ולהגיע להסדרים נוחים לכל הצדדים, הן מבחינת גובה התשלום, והן מבחינת הפריסה שלו.

בגלל שמדובר ברשות מקומית, ייתכן שניתן להגיע להסדרים גם בנושאים נוספים הקשורים לחובות וזכויות של אנשים במרחב הציבורי הקרוב לביתם.

 

כיצד מגישים עתירה מנהלית למחיקת חוב ארנונה?

עתירה מנהלית למחיקת חוב ארנונה יכולה להתבצע בצורה נכונה רק באמצעות עורכי דין לענייני ארנונה אשר מבינים את המשמעות של עבודה מול רשות מקומית, ואיך ניתן למחוק חובות המתבצעים בטעות או בזדון. מרבית הטעויות כמובן מתרחשות בתום לב, אך יש מקרים בהם גורמים ברשות המקומית מתנכלים לאזרחים מסיבות כאלו ואחרות, ולבטח יש מקום לקבלת פיצוי בנושא, אם עובדים עם עורך דין רשויות מקומיות מנוסה ומיומן.

במקרים כאלו, יש להגיש בקשה למחיקת חוב ארנונה בטענת העדר תום לב של הרשות המקומית או בקשה למחיקת חוב ארנונה בטענה לשיהוי מצד הרשות המקומית באופן רשמי. עו"ד ארנונה איכותי יסייע לכם לקבל את השירות הטוב ביותר.

 

הדרך הנכונה לפעול למחיקת חובות ארנונה בהליכים מנהליים – סיכום

השאלה החשובה והבוערת ביותר מבחינת אנשים החפצים במחיקת חוב ארנונה שצברו, היא איפה ניתן למצוא עורכי דין טובים למחיקת חובות ארנונה בהליכים מנהליים. ישנה חשיבות לבחירת עורך דין חובות ארנונה טוב שייצג אתכם מול הרשות המקומית ובמידת הצורך גם בערכאות גבוהות יותר, משום שהגשת עתירה מנהלית לטובת מחיקת חוב ארנונה בהליך מנהלי, אינה נחשבת כעניין של מה בכך.

עורך דין ארנונה מומלץ ידע לבצע עבורכם בדיקת חוב ארנונה ולסייע לכם להתמודד עם הטפסים הרבים, הבירוקרטיה הסבוכה הכרוכה בתהליך הגשת הבקשה, עם ניהול המשא ומתן מול הרשות המקומית או העיריה ועם הדיון בבית המשפט, ככל שיהיה צורך להביא את העניין להכרעה בערכאות משפטיות.

במשרד עורך דין רשויות מקומיות דני אורדן המתמחה בין היתר בהסדרת חובות ארנונה ומחיקת חובות ארנונה, תוכלו לקבל סיוע משפטי מן המעלה הראשונה לאורך כל הממשק שלכם עם הרשות המקומית או העירייה, לרבות ליווי משפטי בהגשת תביעה משפטית לפי הצורך – עד למיצוי מיטבי של זכויותיכם כחוק.

מעוניינים במידע נוסף ממשרד עורכי דין למחיקת חובות ארנונה? צלצלו למשרדנו כבר עכשיו – אנחנו כאן לשירותכם!

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
מיסוי פרסונאלי וטריטוריאלי

תשלומי המס הם סוגיה שרוב הישראלים היו מעדיפים פשוט לשכוח אותה. אלא שכתוצאה משינויים רבים שחלו (ועדיין) מתחילת שנות האלפיים בנוגע לשוק העבודה והמשק המקומי,

קרא עוד »
תכנון מס

תכנון מס: הדרך לשלם פחות – כחוק! את עיקרון תכנון המס ניתן להבין על ידי הדוגמא הבאה: אתם נוהגים ברכבכם ברחוב מרכזי בתוך העיר ובנתיב

קרא עוד »
תביעות נגד מע"מ

רשות המסים היא הרשות המופקדת על גביית המיסים במדינת ישראל. גביית המיסים כוללת גם את נושא גביית מס ערך מוסף, מה שעד לפני כשנתיים היה

קרא עוד »
עורך דין מע"מ 

מס ערך מוסף (מע"מ) הוטל במדינת ישראל החל מאמצע שנות השבעים של המאה הקודמת. זאת, לאחר דיונים ממושכים ותהליך הכנה שנמשך תקופה ארוכה. מאז, הפך

קרא עוד »