fbpx

כללי ברזל לחקירת מס

תופעת העלמות המס במדינת ישראל איננה נעלמת או מצטמצמת עם הזמן, אלא רק משנה מפעם לפעם את פניה ומוצאת דרכים יצירתיות ומקוריות להמשיך את היקף פעילותה.

עבירות מס הכנסה במדינת ישראל נחשבות לעבירות פליליות חמורות מאוד ובשל כך, רשאית רשות המיסים להפעיל נגד חשודים בעבירות מס שלל הליכי חקירה לבחירתה: הוצאת צווי חיפוש וביצוע חיפוש בבית, בעסק, במחשב ובקופה, האזנה לשיחות והוצאת מידע רלוונטי מחשבון הבנק. לאחר שהיא אוספת את ראיותיה – בין אם במסגרת חקירה סמויה ובין אם גלויה, היא יכולה לזמן את החשודים לחקירה, שבמקרים רבים תסתיים בהגשת כתב אישום והעמדה לדין, דבר העשוי להוביל את הנאשם לקבלת עונשים מחמירים ומרתיעים כמו קנס כספי כבד ואף מאסר ממושך בפועל.

כל חקירה היא אירוע מלחיץ, מבלבל, מבהיל ומתיש. אנשים נורמטיביים רבים מוזמנים לחקירה במשרדי הרשות ותוהים כיצד עליהם לנהוג מול החוקרים הקשוחים, המנסים לקלף מהם מידע רב ומפליל. האם לענות לשאלות או לשתוק? האם להתייעץ עם עורך דין מיסים כבר מהדקה הראשונה? האם ניתן לשנות גרסה בהמשך, אם הראשונה נמסרה במצב של לחץ ומצוקה נפשית?

 

כשהרשות מפתיעה ומבצעת חקירה מיידית

יוני בסך הכל העביר עוד יום עבודה בחנות המחשבים שלו כשחוקרי המס נכנסו פנימה. במסגרת צו החיפוש שהיה ברשותם הם ביצעו חיפוש במחשבו האישי ומצאו טופס הזמנה עצום של ציוד קצה, אותו נהג יוני למכור לקהל לקוחותיו בחנות במשך שנים, מבלי לרשום אותו כתקבול בקופה העסקית. מכאן הוא הובל באותו הרגע אל רשות המיסים להמשך חקירה בעניינו.

במקרים רבים, החשודים בעבירות מס מקבלים זימון מראש לחקירה בעניינם ועל כן יכולים לנצל את טווח הזמנים על מנת לקבל יעוץ, ליווי והנחיה מתאימים, לגבש אסטרטגיה ולבנות מערך תשובות מתאים שיוכלו לסייע למהלך החקירה. אך כאשר הנחקר נלקח הישר מביתו או מבית העסק אל חדר החקירות, הוא עומד בפני מצב שכלל לא התכונן אליו מראש ופעמים רבות איננו יודע כיצד עליו לנהוג. במצב זה כדאי לדרוש את זכותכם לבצע שיחת התייעצות לעורך דין מומחה ואף לתאם את הגעתו המיידית לחדר החקירות.

 

אופן החקירה

החקירה תיפתח כאשר החוקר יסביר לחשוד לראשונה את סיבת הגעתו לחדר החקירות. אם קיימים, הוא אף יציג מסמכים רלוונטיים מאיסוף הראיות שבוצע עד כה בחקירה סמויה. מטרת החוקר היא לגבש כמה שיותר ראיות בדבר העבירה ולשם כך הוא עשוי ללחוץ על החשוד לספק לו מידע, לספק לו מידע כוזב (החוקרים אינם מחויבים לומר לנחקרים את האמת), להודות בדבר העבירה ולהציב תחבולות ותרגילים שיגרמו לנחקר להפליל את עצמו מבלי משים.

כך קרה למשל לרענן – רואה חשבון שנחשד בכך שעזר ללקוחותיו להעלים מס. החוקר הכריז על סיום החקירה לכאורה וכתוצאה מכך "שבר את הקרח" והחל לפנות לרענן בנימה אישית וחברית יותר. כחלק משיחת החולין שנוצרה, הוא אף תהה מדוע סיפק רונן את השירות הזה ללקוחותיו. כאשר רענן השיב לשאלה, הוא למעשה הפליל את עצמו מיד וזיכה את עצמו בכתב אישום והעמדה לדין.

חשוב מאוד לדעת כי החקירה תמיד מצולמת ומוקלטת לכל אורכה ועל כן יש להיזהר מלבצע כל פעולה העשויה להביא להפללה. סיום החקירה יקבע את המשך התנהלותה של הרשות מול החשוד והיא יכולה לזמן לחקירת המשך, לשלוח את החשוד לביתו עד להגשת כתב אישום ואף לעצור אותו מיידית, כאשר גם בתא המעצר ייתכן ויתבצעו תחבולות ומניפולציות העשויות לגרום לנאשם להפליל את עצמו ולהודות בביצוע העבירות המיוחסות לו.

כללי ברזל לחקירת מס
כללי ברזל לחקירת מס

 

טיפים ששווים זהב: פעולות חשובות לביצוע במהלך החקירה

חשוב לציין כי יש משקל רב מאוד לגרסה הראשונית שמוסר החשוד לחוקר, שכן היא ספונטנית יותר ועל כן תהיה אותנטית וקרובה יותר לאמת. לכן חשוב להתייעץ עם עורך דין מנוסה ומקצועי כבר באותו הרגע ולשאוף לבצע את שיחה זו בטרם תמסרו לחוקר כל מידע שהוא. החוקר מצידו חייב לשמור על זכויות החשוד ולשאוף לקיום הליך פלילי הוגן שבו לא ינוצל חוסר מאזן הכוחות.

החוקרים עשויים לנסות לפתח שיחה ספונטנית "אוף דה רקורד" או לשאול שאלות תמימות, שעשויות להפיל את הנחקר בפח. זהו תרגיל לסחיטת מידע ועל כן אם אינכם מסוגלים לענות לשאלה באופן מתאים, הימנעו מלהשיב או אמרו כי אינכם זוכרים. ענו בצורה עניינית ותמציתית ללא הרחבה, סטייה מהנושא ותוספת פרטים אחרים.

נחקרים רבים נוטים להתחכם, לתרץ ואף לשקר על מנת להיחלץ מהאישום. אמירות אלה עשויות להוות הפללה עצמית מבלי ששמתם לכך לב. לכן טענת "אינני זוכר", יכולה לשמש אתכם היטב בכל פעם שבה אינכם זוכרים את הפרטים המדויקים או במצב שבו אתם חוששים שהתשובה שתמסרו תפליל אתכם בכל מקרה. זה תמיד עדיף מלהיתפס בשקר שרק יוסיף לאיום בדבר אשמתכם.

החוקר חייב לנהל לכל אורך החקירה רישום מדויק שלה ולבסוף ידרוש מכם לחתום עליו. קחו את הזמן ואל תמהרו – בחנו היטב ובקפידה את כל הרישום וודאו שהוא אכן תואם את שנמסר מצידכם. אל תחתמו על המסמך לפני שקראתם היטב וביררתם הכל בנוגע למידע שנדמה כי נמחק, הוחלף או הוסר. תוכלו גם לדרוש ביצוע של תיקונים בגוף המסמך, אם גיליתם כי הרישום איננו תואם את חילופי הדברים ביניכם בנקודה מסוימת. רק בסיום המוחלט של הבדיקה, יש לחתום על המסמך.

עבירות מהותיות במס, כלומר עבירות חמורות בעלות יסוד פלילי מובהק של כוונה זדונית להתחמק מתשלום המיסים, לרוב מאפשרות מיצוי מהיר של ההליך על ידי תשלום כופר – סכום כספי משמעותי שניתן לשלם ולהביא לאי הגשת כתב אישום כלל. תוכלו להגיש בקשה להמרת כתב האישום העתידי בתשלום הכופר כבר במעמד החקירה.

 

אל תחכו להפתעה – התכוננו לחקירה כבר עכשיו!

כבעלי עסקים, הנכם חשופים באופן מתמיד לבדיקות הרשות ולכל הליך שהיא תבחר לנהל מולכם. על כן אין מניעה שתהיו מעודכנים כבר מרגע זה ממש בנוגע לדרך שבה יש לנהוג בחדר החקירות. באמצעות פניה לעורך דין אורדן, תוכלו להבטיח לעצמכם ליווי מלא מהרגע הראשון ורשת ביטחון מרגיעה לכל צרה שלא תגיע. בנוסף, בפגישת ייעוץ קצרה יוכל עורך דין אורדן להנחות אתכם בנוגע לתרחיש עתידי של חקירה כך שאם חלילה תתבצע ביום מן הימים, תוכלו לדעת בדיוק למה לצפות וכיצד להשיב לשאלות החוקרים. המטרה היא לגרום לכם להפוך את רגעי החקירה הקשים לאירוע צפוי שבו אתם יודעים היטב כיצד להתנהל מראש, לאתר את המניפולציות ולהשיב לשאלות החוקר בהתאם.

משרד עורך דין אורדן מספק ייעוץ וייצוג משפטי עבור כל עבירות המס הקיימות ויוכל לסייע לכם לצלוח את רגעי החקירה הקשים באמצעות ביצוע סימולציות והעברת הנחיות מתאיות. המשרד פועל בתחום הפלילים מזה שנים רבות וכולל מוניטין רב בכל הנוגע להתנהלות מול רשות המיסים. עורך דין אורדן וצוות עורכי הדין ממשרדו רשאים לשוחח עם החוקרים והממונה על החקירה ואף לנהל איתם משא ומתן בידיעתכם המלאה, כך שהחקירה תסתיים עבורכם בסופו של דבר, על הצד הטוב ביותר.

צרו קשר ואנו נדאג לכם לפתרון הטוב ביותר!

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
מהו מיסוי הייטק

על מנת להבין מהו מיסוי הייטק, יש להבין מהו מיסוי חברות – אותו מס יחסי שחברות ותאגידים נדרשים לשלם על פי החוק. מס החברות כולל

קרא עוד »
תשלום כופר בעבירות מס

מנשה, מפעיל חניון מתל אביב שהורשע בעבירות מס שביצע במשך שנים קיבל עונש מאסר בפועל למשך שנתיים. גם אריה בעל חברת ההובלות גרף לכיסו העלמות

קרא עוד »
עורך דין לענייני ארנונה

לנוכח יוקר המחיה במדינת ישראל של השנים האחרונות, נטל המיסים המוניציפליים ובכלל זה תשלומי הארנונה, מכביד מאוד על חלק נרחב מהאוכלוסיה. לכן בשורות הבאות נסביר

קרא עוד »
חיפוש מטעם רשות המיסים

הם מגיעים בלי שום התראה מוקדמת או הזמנה, נכנסים אליכם הביתה או לבית העסק, פותחים את הספרים, הקלסרים, הקופה הרושמת, המחשב… שואלים פה ושם שאלות

קרא עוד »