fbpx

המדריך לחסכון במס הכנסה

לפתוח חסכונות ולטפח את קרנות הביטוח, לאסוף הוצאות בנוגע לרכב או פגישות קפה שבוצעו במסגרת העבודה, לעדכן את הרשויות בנוגע לשינויי סטטוס ומצבי חיים חשובים וכמובן לבצע תכנון מס מיטבי לקראת מכירה קרובה של הדירה.

אלה הן הפעולות שיניבו לכם עם סיום שנת המס הנוכחית את החיסכון הגדול והמשמעותי ביותר. לפניכם כל המידע הרלוונטי כדי לעשות זאת נכון:

שנת 2018 כבר עומדת להסתיים ובזמן שמרבית תושבי המדינה כבר מתכננים את ערב השנה החדשה והגיחות לחו"ל למסעות שופינג בקריסמס, רשות המיסים מפשילה שרוולים וניגשת למלאכת חישובי המס השנתיים: אלה שבעקבותיהם נדרש לשלם כל תושב, שכיר או עצמאי, את חלקו לקופת המדינה. עבור אנשים רבים מדובר בסכום כספי בשיעור גבוה כתוצאה מהחיים הפיננסיים שניהלו בשנה החולפת. אך לצד חובת התשלום קיימות גם מספר זכויות שמסוגלות להביא להפחתה משמעותית בתשלום המיסים שכדאי מאוד להכיר.

 

חיסכון במס – כך תעשו זאת נכון:

מדינת ישראל מעוניינת לעודד חסכונות ופיקדונות ועל כן מעניקה הקלות מס לחוסכים, ככל שטווח החיסכון ארוך יותר. כך למשל, כל קרן פנסיה, קופת גמל או ביטוח מנהלים זכאים להפחתה במס אך גם פקדונות בנקאיים בשל הזרמת הכספים האזרחית למערכת הבנקאות שמהווה זרימה של המשק כולו. הקלות המס על הפרשות לחיסכון קרנות פנסיה למשל, עומד על 35% וכל הפרשה אחרת לקופה כלשהי, בין אם כשכירים ובין אם כעצמאיים, תהיה זכאית להנחה בתשלומי מס.

גם אנשים עצמאיים ובעלי חברות רבים שיש בבעלותם רכב או צי רכבים המשמש לעבודתם, יוכלו להפחית כתוצאה מהשימוש ברכבים את שיעורי המס השנתיים שלהם ולראות בכך כהכרה במס. מערכות חדשניות המציעות איסוף של כל נתון שבוצע במסגרת העסק שלכם כמו נסיעת עבודה ואפילו פגישה עם לקוח בבית קפה, יוגשו באופן אוטומטי בלחיצת כפתור לרשות המיסים ויוכיחו לה את הנתונים המתאימים על ההוצאות שביצעתם. כך היא תחשב ותקזז את התשלום שלכם בהתאם.

הטבות והקלות מיסים במדינת ישראל הן נגזרת של פעולות או נסיבות חיים מסוימות שהמדינה מבקשת לעודד או לתמוך ולסייע כתוצאה מהם. כך למשל, אדם שמעתיק את מקום מגוריו מתל אביב לקריית שמונה למשל, ייהנה מהטבת מס משמעותית הניתנת לתושבי העיר בשל מיקומם הפריפריאלי, אדם המסיים תואר, הורה לילד שאובחן כסובל מהפרעת קשב וריכוז, אנשים שהחליפו מקום עבודה אחד לפחות לאורך השנה ועוד. כל אלו מדווחים לרשות המיסים בדיעבד ולרוב כתוצאה מכך, מרבית התושבים משלמים יותר ממה שהיו צריכים לשלם ויכולים לדרוש החזר מס. אלא שהסדרה של כל הפרטים, השינויים והפעולות שבוצעו במהלך החיים לאורך השנה ולפני סיום שנת המס, יוכלו כבר להביא לתחשיב עלויות נמוך יותר כך שתשלמו הרבה פחות.

המדריך לחסכון במס הכנסה
המדריך לחסכון במס הכנסה

 

פטור או הקלה בתשלום מס שבח – המס הגבוה במדינה

חוק מיסוי מקרקעין מחייב כל אדם שמוכר דירה שבבעלותו לשלם מס שבח על המכירה שבוצעה, הנלקח מהחלק היחסי על הרווח שבין שווי הדירה לבין השווי ששולם בפועל. אלא שבמקרים מסוימים החוק מגדיר פטור לתשלום מס השבח או הקלות מסוימות וכך חוסך למוכרי הדירה סכום כספי אדיר בשיעור עשרות אלפי שקלים. חשוב מאוד לדעת כי מס שבח מוטל אך ורק במקרה שבו המוכר יצר רווח ממכירת זכותו במקרקעין וכי אם מכר בהפסד, לא יצטרך לשלם בכל מקרה.

רשות המיסים רואה לנכון להעניק רמות פטור שונות ממכירת דרות מגורים שלא נועדו להשקעה או להפקת רווחים נוספים. לרוב דירות המגורים נרכשות בעמל רב של שנים והכסף בהן נקנות הוא דמי חסכונות מאומצים בשילוב עם קבלת משכנתא.

 

מי זכאי לקבלת פטור ממס שבח?

  1. אנשים שזו דירתם היחידה והם בעלי הזכות היחידים עליה לתקופה של 18 חודשים לפחות, מהרגע שניתן לדירה טופס 4.
  2. בעלי דירה שלא ביצעו מכירה של דירת מגורים במסגרת הזמנים של 4 שנים לפני ביצוע המכירה הנוכחית. פטור זה ניתן אחת לשמונה שנים.
  3. אנשים שדירתם הנמכרת איננה תחת שכירות מוגנת.
  4. אנשים שנהנים מירושה על דירה נוספת או כאלו שקיבלו את חלקם הכספי מדירה זו (בתנאי שהמוריש היה בעל דירה אחת בלבד בעת מימוש הירושה).
  5. כמו כן חשוב לציין כי דירות שילדים קיבלו בירושה או במתנה מהוריהם פטורות ממס שבח, אך הורים שירשו דירה מילדיהם אינם זכאים לפטור כלל.
  6. אנשים שרכשו דירה שניה אבל הצהירו במסגרת של שנה מיום הקנייה לשלטונות המס כי הם עומדים למכור את דירתם הראשונה.
  7. אנשים המוכרים שתי דירות מגורים במקביל, בתנאי שהשווי הכולל שלהן לא עולה על 2.2 מיליון ₪ (הוראת שעה).

על פי החוק, תשלום מס השבח מחויב בתשלום מקדמה על אחוזים מסוימים מגובה הסכום הכללי וניתן להגיש בקשה להקטין אותו (בקשה להקטנת מקדמה במס שבח – טופס 7155). מנהל רשות המיסים יחליט בתוך 30 ימים אם לאשר תשלום נמוך יותר או לא. הדבר מאפשר לאנשים שאושר להם תשלום מקדמה נמוכה, להמשיך ולתכנן את הוצאות המס השנתיות שלהם בצורה נוחה יותר ומבלי לשלם בבת אחת סכומי עתק בהם עשויים אנשים רבים לא לעמוד כראוי.

 

תכנון מס אפקטיבי – כך תפחיתו או תימנעו מתשלום מס שבח

קיימים מצבים שבהם מתעוררת מחלוקת בין מוכר הדירה למנהל מיסוי מקרקעין. כך למשל משפחה שרכשה דירה חדשה מקבלן לצורך מגורים "על הנייר", המתינה לסיום הבניה ומסירת המפתח בעוד זמן קצר עם קבלת טופס 4. אלא שכעת מעוניינת המשפחה למכור את הדירה לאדם אחר. האם היא זכאית לפטור מתשלום מס שבח? מצב אחר יכול להתרחש כאשר בתוך הדירה המשמשת למגורים, ישנו חלק המשמש כמשרד. במקרים אלה וכאשר קיים ספק בהגדרת הדירה כ"דירת מגורים מזכה", יש להתייעץ מראש עם משרד עורכי דין אורדן, המומחה לעניין זה.

בתכנון מס נכון ומתאים, אפשר לבצע מספר פעולות נדל"ניות הנוגעות לעניין הפטור. כך למשל, הורים שבבעלותם דירה אחת המעוניינים לרכוש דירה נוספת יקרה יותר, יכולים להעביר במתנה את דירתם הנוכחית לילדיהם (תנאי המזכה בפטור מלא מתשלום מס שבח) ולרכוש את הדירה החדשה שנחשבת כעת כדירתם היחידה ועומדת במדרגות מס מופחתות לתשלום. אם ימכרו את הדירה הנוכחית היקרה או יורישו אותה לילדיהם, הן הילדים והן ההורים יהיו זכאים לפטור מלא ממס בכל מקרה על מכירת דירה זו. יש אפשרות גם לתקופת "חפיפה" שבה אם המוכר רכש דירה נוספת כתוצאה מרצון לשפר דיור במסגרת זמנים של עד שנה וחצי לפני שמכר את דירתו הראשונה, הוא עדיין יהיה זכאי לפטור ממס שבח על אותה המכירה והחוק רואה בו כמי שמכר דירה יחידה, למרות שבפועל היו בבעלותו באותה העת שתי דירות).

היות והחוק מורכב מאוד בכל סוגיית הנדל"ן, ניתן להתייעץ עם מומחי המס ממשרד עורכי הדין אורדן, שיוכלו לייעץ בנוגע לזכויותיכם להקלות או פטור מתשלום מס השבח ולהביא להפחתת תשלום משמעותית. במצבים רבים, כל התייעצות שתתבצע טרם מכירת הדירה, תניב תכנון מס אופטימלי שבהחלט יסייע לכם לפתוח את השנה הבאה עם יותר כספים בכיס ואף יניב לכם עסקת מכירת דירה מוצלחת בהרבה.

צרו קשר ואנו נדאג לכם לפתרון הטוב ביותר!

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
סוגי עבירות מס הכנסה

כיום במדינת ישראל קיימים מספר סוגים של עבירות מס הכנסה, וכמו שבטח יצא לכם לשמוע אי ידיעת החוק אינה פוטרת מעונש. לכן כל אדם שמתכנן

קרא עוד »
עבירות מע"מ מהותיות

חוק המע"מ אשר נחקק באמצע שנות השבעים של המאה הקודמת, הוא אחד החוקים המשמעותיים ביותר שנחקקו במדינת ישראל בתחום המיסוי. אחד הדברים שהופכים את המע"מ

קרא עוד »