fbpx

עורך דין עבירות מס 

אחת העבירות הנפוצות ביותר, אם לא הנפוצה ביותר בעולם העסקים והכלכלה, הינה עבירת המס.

בכל מדינה מתוקנת, תשלומי המס נועדו לממן את הפעילות השוטפת של המדינה ואת היכולת שלה להעניק לאזרחים שלה את השירותים הבסיסיים – הגנה על החירות, הגנה על הרכוש, בריאות וחינוך.

ככל שהמדינה עשירה יותר, כלומר ככל שהמיסים שהמדינה גובה גבוהים יותר, הם מאפשרים לה להרחיב את הסיוע שלה לאזרחים. המיסים הנגבים מכלל האזרחים משלמי המיסים, יכולים לשמש גם להקטנת הפערים בין קבוצות אוכלוסיה שונות או להענקת תנאי מחיה נאותים גם לאזרחים שמסיבות שונות אינם יכולים לעבוד ולפרנס את עצמם, ומכאן חשיבותם הרבה.

 

מפאת האמור לעיל, נחשבות עבירות מס לחמורות במיוחד. במדינת ישראל, עבירת מס נחשבת עבירה מסוג פשע ונחשבת לגניבה מקופת המדינה. מי שנחשד בביצוע עבירות מס במדינת ישראל, נדרש להסתייע בשירותיו של עורך דין עבירות מס על מנת לצמצם את ההשלכות המשפטיות עימן הוא צפוי להתמודד במידה ויורשע בביצוע העבירות המיוחסות לו. מהן בדיוק עבירות מס? מהם הסוגים השונים של עבירות מהסוג הזה? ואילו דרכי פעולה עומדות בפני מי שנחשד בביצוע עבירות מס? להלן התשובות. 

עבירות מס – מה זה בעצם

על פי החוק במדינת ישראל, כל הכנסה שאדם מייצר חייבת במס. שכיר העובד למחייתו, ינוכה מהשכר שלו מס הכנסה בהתאם לגובה ההכנסה שלו מעבודה. זאת, כיוון שמס ההכנסה בישראל הוא פרוגרסיבי ואחוז המס מההכנסה עולה ככל שההכנסה עולה. עם זאת, האפשרות לביצוע עבירות מס על ידי שכירים היא מצומצמת, כיוון שהמס מנוכה ישירות מהשכר. העבירה האפשרית היחידה היא עבודה אצל מעסיק ללא תלוש שכר כחוק, והמשמעות העיקרית שלה היא דווקא לגבי המעסיק עצמו.

 

באילו מקרים מטפל עורך דין עבירות מס?

עורך דין עבירות מס מטפל לרוב בבעלי עסקים, עוסקים מורשים ואנשים האמונים על מסחר ומתן שירותים תמורת תשלום, אשר מבצעים עבירות מס שונות במהלך הפעילות העסקית שלהם. בעלי נכסים מבצעים מעת לעת עבירות מס שאם הן נחשפות הן עוברות לטיפול של רשויות המס. עבירות מס יכולות להיות העלמת הכנסות – הימנעות מהצהרה על הכנסות שנוצרו כתוצאה מהפעילות העסקית.

סוג נוסף של עבירות מס הוא ניפוח ההוצאות בצורה בלתי חוקית, על מנת להקטין את הרווח הנקי ולהפחית עקב כך את תשלומי המס. עבירות מס נפוצות מתבצעות גם בתחום הרחב של הלבנת הון, שיש לה משמעות מעבר לעבירת המס עצמה. בכל מקרה של חשד כנגד בעל עסק או תאגיד מסוים, רצוי להקדים תרופה למכה ולהסתייע בשירותיו של עורך דין עבירות מס.

 

 

עורך דין עבירות מס והעלמת הכנסות

העלמת הכנסות היא עבירת מס נפוצה מאוד. עם זאת, יש לה מאפיינים ברורים ויש מצבים שבהם פשוט בלתי אפשרי להעלים הכנסות. בדרך כלל, מי שמבצע עבירה של העלמת הכנסה הם בעלי מקצועות ונותני שירות שונים, אשר הלקוחות שלהם הם לקוחות פרטיים שלא באמת זקוקים לחשבונית מס או קבלה תמורת השירות שקיבלו. במקרה כזה, קל יחסית לשכנע את הלקוח להימנע מקבלת חשבונית, בתמורה לויתור על גביית מע"מ.

במצב הזה שני הצדדים מרוויחים לכאורה – הלקוח הסופי מרוויח את המע"מ ונותן השירות מרוויח את הגדלת ההוצאה ואת תשלומי מס הכנסה ומיסים נוספים הנלווים אליה. מי שיכול לבצע עבירה כזאת הוא בעלי מקצועות כמו חשמלאי או שרברב, למשל, שהשירות שהם מעניקים העלות שלו יכולה לנוע בין כמה מאות לכמה אלפי שקלים ובהתאם לכך החיסכון במע"ם למקבל השירות הוא משמעותי.

לחילופין, קיימים מקרים של העלמת הכנסות שבהם אמנם יוצאת חשבונית, אבל הסכום הנקוב בה קטן בצורה משמעותית מהסכום ששולם בפועל תמורת השירות, ואולם לא רק בעלי מקצועות כפיים עשויים לבצע עבירה של העלמת הכנסות – גם בעלי מקצועות חופשיים שונים נופלים במלכודת הזאת. זאת, למרות שמתח הרווחים שלהם גבוה במיוחד.

עורך דין עבירות מס אמון על טיפול במצבים כאלה, וינסה ככל יכולתו להקטין את כובד המשקל המיוחס לעבירות שנחשפו, על מנת לצמצם את הקנסות והעונשים שיוטלו על מי שהורשע בביצוען.

עורך דין עבירות מס 
עורך דין עבירות מס

 

עורך דין עבירות מס והגדלת הוצאות

בקרב אנשי עסקים וגופים עסקיים גדולים, העבירה של העלמת הכנסות פחות נפוצה. זאת, כיוון שהשותפים העסקיים שלהם אינם יכולים להרשות לעצמם לוותר על חשבונית, שהיא מבחינתם אסמכתא המעידה על הוצאה לגיטימית. במקום זאת, יש מקרים שבהם מתפתים בעלי עסקים להשתמש בחשבוניות פיקטיביות על שירותים ומוצרים שלכאורה סופקו לעסק. החשבוניות הללו מסייעות לבעלי העסק להקטין את הרווח הנקי של העסק.

בגדול, הרווח הנקי הוא חישוב ההפרש בין הערך של מלאי הפתיחה של העסק בתוספת המכירות מצד אחד, שממנו מופחתים ערך מלאי הסגירה של העסק וכן הוצאות שונות הנוגעות באופן ישיר להפעלה שלו. ככל שההוצאות תהיינה גבוהות יותר, כך הרווח הנקי יהיה כאמור קטן יותר וגם מס ההכנסה שיוטל על העסק יהיה נמוך יותר.

 

 

מה תפקידו של עורך דין עבירות מס?

במקרה של חשד לביצוע עבירות מס מסוג זה, עורך דין עבירות מס יכול לסייע לבעלי העסק להתמודד עם רשויות המס, כאשר השאיפה הינה לנסות להוכיח כי הוצאות מסוימות שנכנסו למאזן הן אכן אמיתיות. תפקידו של עורך דין עבירות מס, הוא בין היתר, גם לנסות ולהקטין את העיצומים הכספיים ואת העונשים שיוטלו על העסק אם אכן יורשע בביצוע העבירה המיוחסת לו.

 

 

על הלבנת הון והמשמעויות שלה מבחינה משפטית

עבירת מס משמעותית שהעונשים בגינה הם גבוהים, היא עבירה של הלבנת הון, קרי כספים שהושגו בדרכים בלתי חוקיות בעליל. הון בלתי חוקי יכול להיווצר כתוצאה מהימורים בלתי חוקיים, סחר בסמים, מתן שירותי זנות ועוד מגוון רחב של תחומי פעילות שהעיסוק בהם נחשב לבלתי חוקי.

רבים מהעוסקים בתחומי עיסוק כאלה צוברים סכומי כסף ניכרים, שאין להם יכולת לעשות בהם שימוש חוקי. על מנת להכניס את הכספים הללו למחזור, הם עשויים להקים עסק ולרשום חשבוניות תמורת שירותים שלא היו ולא נבראו. לחילופין, הם ישכנעו בעלי עסק קיים לקבל מהם חשבוניות שלכאורה יצרו להם הכנסה, תוך שמי שהוציא את החשבונית נהנה מעמלה נאה עבור הפעולה הזאת.

 

 

 

כיצד עורך דין עבירות מס מטפל בתיקי הלבנת הון

הלבנת הון היא עבירה חמורה מאוד שרשויות המס ומדינת ישראל בכלל מתייחסות אליה ברצינות רבה, ומי שמורשע בהלבנת הון עלול לשאת בעונשים כבדים.  עורך דין עבירות מס ישתמש בכל הידע ובכל היכולות והניסיון העומדים לרשותו, במטרה להפחית מחומרת העבירות ולמתן את הענישה, אם אכן יורשעו הלקוחות שלו בעבירות של הלבנת הון.

בשנים האחרונות מנהלת מדינת ישראל, בשיתוף עם מדינות וארגונים שונים בעולם, מלחמת חורמה כנגד התופעה. לכן הנטייה של המדינה להגיע להסכמי פשרה במקרים כאלה, היא מועטה. כאן בדיוק נדרש הניסיון של עורך דין מיסים לטובת הלקוחות שלו.

על הקשר בין עבירות מס וטכנולוגיה

אחד הדברים המקשים על ביצוע עבירות מס מכל סוג שהוא בשנים האחרונות, הוא ההפחתה ההדרגתית של השימוש במזומנים. ככל שהשימוש בכסף מזומן פוחת, כך האפשרות להעלמת הכנסות או להלבנת הון פוחתת באותה המידה. עם זאת, השינויים הללו יכולים ליצור סוגים חדשים של עבירות מס שאינם מוכרים או אינם נפוצים עדיין בימינו.

 

 

על חשיבות הפניה לייעוץ משפטי מול עורך דין עבירות מס

במידה והינכם מתמודדים עם חשדות או כתב אישום בגין עבירות מס, פנו לקבלת סיוע משפטי ראשוני של עורך דין עבירות מס. הייעוץ המשפטי הראשוני הוא דיסקרטי וניתן ללא התחייבות, ובכוחו לסייע לכם להימנע מביצוע טעויות העלולות לעלות לכם הן בכסף והן בזמן מאחורי סורג ובריח.

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
תקנות מס הכנסה

תקנות מס הכנסה הינן הוראות מחייבות החלות על אזרחי מדינת ישראל, שלא בהכרח נחקקו על ידי הרשות המחוקקת עצמה אלא תוקנו על ידי גורמים מקצועיים

קרא עוד »
עבירות מס הכנסה

עבירות טכניות מאבק חסר פשרות מתנהל בין המדינה לבין עברייני המס, כאשר משאבים רבים מושקעים באיתור העבריינים, במניעה מוקדמת של ביצוע עבירות אלו ובענישה קשה

קרא עוד »
מיסוי פרסונאלי וטריטוריאלי

תשלומי המס הם סוגיה שרוב הישראלים היו מעדיפים פשוט לשכוח אותה. אלא שכתוצאה משינויים רבים שחלו (ועדיין) מתחילת שנות האלפיים בנוגע לשוק העבודה והמשק המקומי,

קרא עוד »
החוק בנושא מיסוי בינלאומי

כידוע, במרבית מדינות העולם נדרשים האזרחים לשלם מיסים שונים, המתקיימים גם עבור אנשים פרטיים, באותה מידה שהם מתקיימים עבור גורמים מסחריים. חברות שיש להן סניפים

קרא עוד »
תשלום כופר בעבירות מס

מנשה, מפעיל חניון מתל אביב שהורשע בעבירות מס שביצע במשך שנים קיבל עונש מאסר בפועל למשך שנתיים. גם אריה בעל חברת ההובלות גרף לכיסו העלמות

קרא עוד »