fbpx

עבירות מס הכנסה

עבירות טכניות

מאבק חסר פשרות מתנהל בין המדינה לבין עברייני המס, כאשר משאבים רבים מושקעים באיתור העבריינים, במניעה מוקדמת של ביצוע עבירות אלו ובענישה קשה ומרתיעה.

יחד עם זאת, מבינה רשות המס כי היא עשויה לפגוש גם בעברייני מס שלא היה בכוונתם לעבור עבירה פלילית – אזרחים תמימים שביצעו טעות רישום טכנית, איחרו במועד הגשת הדו"חות או שלא שילמו באופן מלא את חובם כתוצאה מאי הבנה. עבירות אלו מכונות "עבירות מס טכניות" והחוק מגדיר אותן כקלות יותר, שבוצעו במעטפת של טעות אנוש או בתום לב. במצב זה, יגיש מס הכנסה תביעה כנגד הנאשם תוך דרישה לתקן את הטעות ולאפשר הגעה להסדר אפשרי בנוגע לענישה. בהתאם לחומרת העבירה ונסיבותיה, יוכל עו"ד אורדן להמתיק את העונש ולהביא לצמצום משמעותי בענישה הצפויה.

 

עבירות מס מהותיות

מן הצד השני של המתרס עומדות עבירות המס החמורות: העלמות מס, זיוף מסמכים, רישומים כוזבים ועוד, או בשמן המקצועי – "עבירות מס מהותיות". עבירות אלו גוררות ענישה כבדה של קנסות, מאסרים מותנים, החרמת נכסים ומאסרים ממושכים בפועל – עד שבע שנות מאסר! מקרים אלו מחייבים סיוע של עורך דין מקצועי, שיפעל לייצוג מול התביעה, רשויות המס ובית המשפט. עורך דין אורדן ילווה את הנאשם בכל שלב בתהליך, החל מרגע הזימון לחקירה ברשות המיסים ועד לייצוג מול התביעה שתנוהל כנגדו, במטרה להפחית בענישה ולהביא את עמדתו של הנאשם בצורה הטובה ביותר.

תחום הפלילים בישראל מכיל גם את פקודת מס הכנסה, לפיה כל אדם שלא משלם מיסים כסדרם, מתחמק מתשלומים או מעלים מיסים בדרך כלשהי – צפוי לעונשים כבדים וחמורים על פי חוק.

דרכים חדשות ויצירתיות מצאו אזרחים, בעלי עסקים ופושעים בשנים האחרונות כדי להתחמק ממפגש עם רשות המיסים: דיווח שגוי או כוזב על הכנסות, הוצאת חשבוניות פיקטיביות, הימנעות מהנפקת תלושי שכר, הסתרת נכסים ורווחים ועוד. אלו ועוד עבירות רבות בהן נתקלות רשויות המס והמשפט (חלקן תפסו תאוצה רק בשנים האחרונות), הגבירו את מאמצי המדינה לצמצם משמעותית את ביצוע עבירות המיסוי ולמגר חלק מן העבירות אחת ולתמיד. האכיפה, ההרתעה והעונשים הקבועים בחוק הינם כה חמורים, עד שלא ניתן להתמודד עם המערכת הבירוקרטית באופן עצמאי ויש להיעזר בעורך דין אורדן שהינו ותיק ומנוסה ביותר, המכיר היטב את פקודות החוק, את העונשים הצפויים ודרכי ההתמודדות עם הגופים השונים. אכיפת התחום הינה רבה כל כך, עד שגם אנשים מן השורה עלולים להיקלע באופן בלתי מודע לתסבוכת מול רשות המיסים, המציבה אותם בפני הליך משפטי נוקשה ומחמיר, פוגעת בעסק שהם מנהלים, באורח החיים השוטף ובהכנסותיהם מכאן ואילך, בשל תשלומי קנסות גבוהים, כפל תשלום בחבות המס אם לא שולמה ואף סכנת מעצר, הארכת מעצר ומאסרים ממושכים בפועל שימנעו השגת רווחים עתידיים לקופת העסק.

עבירות מס הכנסה
עבירות מס הכנסה

 

עונשים צפויים לעוברים עבירות מס ודרכי ההתמודדות

על שולחנו של שופט בית המשפט בחיפה הונח לאחרונה תיקה של מ' – יועצת עסקית מוכרת שביצעה העלמה שיטתית ומתוחכמת באופן מכוון של כספי מיסים לאורך מספר שנים. הרקע לעבירה, האופן שבה בוצעה ומידת התחכום הרבה לא הותירו מקום לספק. מ' נעצרה מיד עם תום החקירה ברשות המיסים בעניינה והיא צפויה כעת לענישה מקסימלית של שבע שנות מאסר בפועל וקנס בשיעור עשרות אלפי שקלים.

באותו השבוע ממש, הסתיים הדיון בעניינו של ס' – מנהל פיצרייה מקומית אהובה שלא הגיש את הצהרותיו השנתיות במועד ולא עדכן בכך את הרשויות, דבר שמנע מרשות המיסים לחשב את גובה החבות השנתית ולקבל את תשלומי המיסים כחוק. במסגרת הדיון הסביר ס' כי אשתו ילדה בתאריכים סמוכים למועדי ההגשה והוא חשב כי יוכל להסדיר זאת בהמשך. חזקת תום הלב שהוכחה בעניינו, גרמה לבית המשפט להטיל עליו קנס מנהלי בלבד בכפוף להגשת הדו"חות בהקדם.

ככל עבירה הנדונה בבית המשפט, נהוג לשכלל את נסיבות ביצוע העבירה ואת נסיבות חיי הנאשם לכדי תובנה משפטית, שתוביל להטלת עונש מתאים. עבירות מס טכניות קלות עשויות להסתכם בשנת מאסר לכל היותר, תוך מתן האפשרות לנאשם לתקן את הליקוי או הטעות בעניינו מול רשות המס. במקרים רבים מסתפקת הרשות בקנס ומאסר מותנה, שיוצא אל הפועל רק אם לא יסדיר הנאשם את המחדלים בהם הואשם. עבירות מהותיות מנגד, עשויות להסתכם בעונש מאסר ממושך בפועל של חמש עד שבע שנים, לרבות קנס משמעותי. כך למשל קרה בעניינו המפורסם של הזמר קובי פרץ שנשלח לריצוי מאסר בפועל למשך שנתיים והוטל עליו קנס בסכום של 175 אלף שקלים. עונשים אלה ניתנו במסגרת ייצוג משפטי ראוי בלבד, שכן רצונה העז של המדינה בהרתעת עבריינים נוספים, עלול להאפיל על מיצוי הוגן של הדין עם הנאשם, דבר שיסכן משמעותית את אלו המפקפקים בטיבה של עריכת הדין וביעילותה עבורם. עורך דין מיסים אורדן יקבע עמכם פגישת ייעוץ בה תוכלו להבין מהי הענישה הצפויה לעבירה שביצעתם ומהי האסטרטגיה שניתן לגבש, על מנת שתקבלו עונש מופחת ככל הניתן, בהתאם לחומרת המעשה ונסיבות החיים שיש להמעיט בפגיעה כלפיהן.

 

הפשיעה הכלכלית עולה שלב

עבירות פליליות חמורות רבות כגון סחר בסמים, סחר בנשק, גביית דמי חסות (פרוטקשן), הונאה, התחזות, זיוף, סחיטה באיומים ועוד, חושפות פעמים רבות גם את ביצוע עבירות המס הנלוות להן. מדינת ישראל נאבקת רבות בפשיעה הכלכלית שמפעילה מערך כספים בגובה מיליארדים מידי שנה, הנעלמים מעיני הקופה הציבורית המיועדת לניהול אזרחי תקין. זאת לצד כניסתן של משפחות הפשע וארגוני הפשיעה אל תחום הצווארון הלבן בשנים האחרונות. עסקאות סמים למשל, לא יכולות להתנהל כעסק מקובל המפיק חשבוניות ועל כן, מבצע אותו עבריין הלבנת הון, בדרך שמטשטשת את מקור הכספים שקיבל ומסתירה בין היתר דיווח ותשלומי חובה לרשות המיסים. או למשל חבר בארגון פשיעה הרוכש דירות להשקעה אותן הוא רושם על בני משפחתו וכך מעלים מס שבח. על כן ובהתאם לריבוי העבירות בעלות האופי הפלילי-מיסויי, הוחלט בשנת 2017 על שיתוף פעולה חדש בין פרקליטות המדינה ורשות המס, לפיו ייכלל בתוך כתבי האישום הפליליים גם סעיף של העלמת מס או התחמקות מתשלום מס, בגובה של 100 אלף שקלים ומעלה. ההנחיה מפרטת גם הפעם קריטריונים למידת חומרת עבירת המס, שיקבעו את גובה עונש המאסר לנאשם באופן מצטבר: נסיבות העבירה, משך זמן ההעלמה, עבירות מקרקעין היכולות לגרור לעיתים צורך נוסף גם בשירותיו של עורך דין מקרקעין כמו העלמת מס שבח או מס רכישה, עבירות מע"מ, עברו הפלילי של הנאשם ועוד.

בכל תחום העבריינות הכלכלית, נראה כי הולכת ומתחדדת שיטת אכיפה חדשה, לה שותפים יחד גורמים מדיניים רבים, אשר לא פעלו זה לצד זה קודם לכן. שיתוף הפעולה בין הגופים יוצר מניעה והרתעה מוגברים, לרבות סכנה בהחרפה משמעותית של הענישה, שעשויה להיות כפולה ומכופלת. אל תחכו שהרשויות יזמנו אתכם לחקירה! התייעצו כבר היום עם עורך דין אורדן ודעו מהן זכויותיכם, כיצד ניתן להתמודד עם החקירה או כתב האישום בעניינכם ולזכות בייצוג משפטי מקצועי ומהימן, מאת עורך דין פלילי מנוסה הן לתחום הפלילי והן לתחום המיסים.

צרו קשר ואנו נדאג לכם לפתרון הטוב ביותר!

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
עבירות טכניות הן עבירות מס קלות יחסית, המבוצעות בתום לב עקב טעויות אנוש. עבירות אלו כוללות מצבים בהם אזרחים חפים מפשע עושים שגיאות רישום, מגישים דוחות באיחור או לא משלמים את מיסיהם במלואם, עקב אי הבנות. כאשר רשות המסים נתקלת בעבירות מסוג זה, היא מגישה תביעה נגד הנאשם תוך שהיא דורשת לתקן את הליקוי במועד מוגדר. לאחר מכן מגיעים להסדר כלשהו בנוגע לעונש. בהתאם לחומרת ונסיבות העבירה, עורך דין מיסים מנוסה, יכול לסייע בריכוך הענישה ובהשגת הפחתה משמעותית בעונש הצפוי.
עבירות מיסוי מהותיות בישראל כוללות עבירות חמורות כמו העלמת מס, רישומים כוזבים במסמכים תאגיד, זיוף מסמכים ועוד. העבירות הללו עשויות לגרור עונשים כבדים, לרבות קנסות, מאסר על תנאי, החרמת נכסים ובחלק מהמקרים עונשי מאסר ממושכים של עד 7 שנות מאסר בפועל. בהתחשב בחומרת העבירות הללו, חיוני לנישומים המואשמים בהן, להיעזר בעורך דין מיסים מקצועי שיכול לספק להם ייצוג משפטי ראוי בפני התביעה, רשות המסים ובבית המשפט. מטרת עורך הדין היא להפחית את הענישה ולהציג את עמדת הנאשם באופן המקל ביותר.
בשנים האחרונות, אזרחים, בעלי עסקים ועבריינים פיתחו דרכים חדשניות ויצירתיות להימנע מביקורת של רשות המסים בישראל. טקטיקות אלו כוללות דיווח שגוי או כוזב על הכנסות, הנפקת חשבוניות מפוברקות, הימנעות מהוצאת תלושי משכורת והסתרת נכסים ורווחים, בין היתר. כתוצאה מכך, הגבירה המדינה את מאמציה לצמצם באופן דרמטי את עבירות המס ולמגר חלק מהעבירות הללו כליל. ההרתעה, האכיפה והענישה שנקבעו בחוק הפכו חמורים כדי להילחם ביעילות בטקטיקות המתפתחות הללו. לכן גם אנשים רגילים עלולים למצוא את עצמם מבלי משים בצרות עם רשות המסים, ולהיקלע להליך משפטי מורכב שיכול להיות בעל השלכות עמוקות על העסק, אורח החיים וההכנסה שלהם. כדי לנווט בנוף המורכב הזה, מומלץ לפנות לייעוץ של עורך דין מנוסה לענייני מיסים.
התנאים לגילוי מרצון 

אחד המאפיינים של מדינה כל מתוקנת, הוא שכל אחד מהאזרחים והתושבים המתגוררים, חיים ומתפרנסים בה, משלם את המיסים המוטלים עליו על פי חוק ובזמן. זאת,

קרא עוד »
ערעור בתביעות מס

כל בעל עסק במדינת ישראל משלם סכומים גבוהים יחסית למס הכנסה על הרווחים שלו הנובעים מהפעילות העסקית השוטפת שלו במהלך שנת המס שלגביה הוגש הדו"ח.

קרא עוד »
עורך דין מע"מ 

מס ערך מוסף (מע"מ) הוטל במדינת ישראל החל מאמצע שנות השבעים של המאה הקודמת. זאת, לאחר דיונים ממושכים ותהליך הכנה שנמשך תקופה ארוכה. מאז, הפך

קרא עוד »
מלכודות מס

על פי חוקי מדינת ישראל, בדומה למרבית המדינות המתוקנות בעולם, כרוך הביצוע של פעולות כלכליות כאלה ואחרות בתשלום מס. בדרך כלל, גובה המס והנסיבות שבהן

קרא עוד »
השגות שומה

כפי שבטח אתם יודעים על פי מערכת המס הישראלית, כל אדם וכל עסק מתבקשים להגיש מידיי שנה דו"ח שנתי הכולל בתוכו מגוון רחב של אלמנטים

קרא עוד »
תשלום כופר בעבירות מס

מנשה, מפעיל חניון מתל אביב שהורשע בעבירות מס שביצע במשך שנים קיבל עונש מאסר בפועל למשך שנתיים. גם אריה בעל חברת ההובלות גרף לכיסו העלמות

קרא עוד »