fbpx

שימוש במקלט מס

כאשר אדם מקים עסק, המטרה שלו היא תמיד להרוויח כסף – וכמה שיותר. כאשר עסק נמצא ופועל במקום מסוים, הוא מביא איתו תועלת לא רק לבעל העסק עצמו, אלא גם לסביבה שלו ולעסקים אחרים הפועלים בסביבתו ובשיתוף פעולה איתו.

העסק מייצר מקומות עבודה, הן באופן ישיר והן באופן עקיף, כשהוא קונה סחורות ושירותים שונים מהעסקים בסביבתו. גם המדינה שבתחומה פועל העסק מרוויחה, כאשר היא מטילה מיסים שונים על הרווחים.

אולם יש מקרים שבהם עסק מעתיק את אזור הפעולה שלו, בעיקר על מנת להגדיל את הרווחים שלו או לחילופין להקטין את תשלומי המס שהוא משלם למדינה שבה הוא פועל. הפחתה של תשלומי המס מתבצעת באמצעות שימוש במקלט מס. בשורות הבאות נעסוק בנושא זה בהרחבה ונסביר לא רק על הנסיבות שבהן עסקים עושים שימוש במקלטי מס, אלא גם על האופן בו זה נעשה ומהן האפשרויות העומדות בפני מדינת ישראל ובכלל, במקרים כאלה.

מהו בעצם מקלט מס? אילו עסקים יכולים לעשות שימוש בפתרון הזה להקטנת תשלומי המיסים? איך מתבצע המעבר של הפעילות העסקית למקלט מס? מהם האינטרסים של המדינות המעניקות מקלט מס ומה הן מרוויחות מהפעילות הזאת? מה עושות מדינות שונות בכדי למנוע או להפחית את התופעה של שימוש במקלט מס? הרי התשובות לפניכם.

מה זה בעצם מקלט מס

מקלט מס הוא הכינוי מקובל למדינה או אזור בעולם, שבו המיסים המשולמים הם נמוכים בצורה ניכרת מהמיסים המשולמים באזור הפעילות המקורי של העסק. במקרים בהם בעלי עסקים מבינים שהמיסים שהם משלמים במדינה שבה העסק שלהם עובד הם גבוהים מדי וגם הרגולציה לוחצת, הם עושים שימוש במקלט מס במטרה להפחית או אפילו לבטל את תשלומי המיסים שלהם ואת המגבלות הרגולטוריות.

הפחתת תשלומי המס מתבצעת באמצעות העברת מרכז הכובד של העסק למדינה שבה המיסים נמוכים יותר. במקרים מסוימים, כאשר הדבר מתאפשר, בעלי העסק מעבירים את כל הפעילות שלהם למדינה שבה הם לא משלמים מיסים כלל או משלמים מיסים בשיעור מופחת.

 

 

מדוע ישראלים רבים עושים שימוש במקלט מס

כיוון שבמדינת ישראל המסים שעסקים משלמים לקופת המדינה הם גבוהים באופן יחסי, עסקים רבים אשר הפעילות שלהם היא ממילא בין לאומית, מוציאים את הפעילות מישראל ומעבירים אותה למדינה המשמשת להם כמקלט מס. ההעברה הזאת מבטלת, או לכל הפחות מפחיתה מאוד את תשלומי המס שהעסק מעביר לקופת המדינה. עם זאת, ההעברה חייבת להתבצע בצורה מקצועית ומסודרת במיוחד, במטרה להימנע מבעיות ותביעות משפטיות עתידיות. זאת, בעידן שבו מדינות שונות בעולם, ובכלל זה מדינת ישראל, נוקטות צעדים שונים להפחתת המגמה של שימוש במקלט מס.

 

 

אילו עסקים עושים שימוש במקלט מס

למרות שהרעיון נשמע קורץ, לא כל עסק יכול לעשות שימוש במקלט מס. הבעלים של הפיצוצייה ממול לא יכול לעשות את זה, פשוט כי העסק שלו נמצא בתחומי מדינת ישראל ופועל בה. גם חברה המפיקה נפט מבאר נפט הנמצאת סמוך לחופי מדינת ישראל, חייבת להעביר את תשלומי המס למדינה. זאת, למרות שלכאורה מרכז הכובד שלה נמצא במקום אחר.

עסק שיכול לעשות שימוש במקלט מס הוא עסק שגם מרכז הכובד הפיננסי שלו נמצא במדינה המשמשת מקלט מס וגם מרבית הפעילות שלו, כולל פעילות ייצור ומכירה, יכולה להתרכז שם. בדרך כלל, חברות שעיקר העיסוק שלהן הוא פיננסי מעבירות את הפעילות שלהם למקלטי מס. גם בעלי הון המעוניינים להימנע מתשלומי מס גבוהים למדינה, מעבירים את ההון שלהם, בחלקו או כולו, למדינה המשמשת בתור מקלט מס.

שימוש במקלט מס
שימוש במקלט מס

 

איך לעשות שימוש במקלט מס ולהעביר אליו את הפעילות

לכאורה, שימוש במקלט מס הוא פשוט למדי – פשוט מעבירים את ההון האישי או ההון של העסק ואת הפעילות שלו למדינה המשמשת כמקלט מס. זאת, לאחר שנפתחו בה חשבונות בנק ייעודיים מצד אחד והוקמה התשתית העסקית מצד שני. במקביל, סוגרים או מפחיתים למינימום את הפעילות במדינת המקור של העסק. אולם הלכה למעשה, הדברים אינם כה פשוטים. לרוב, למדינה שנבחרה כמקלט מס יש אינטרסים משלה.

האינטרס הוא להגדיל את מספר מקומות העבודה וכן למשוך השקעות זרות למדינה ולא רק הון שישכב כאבן שאין לה הופכין בבנק. לכן לפני ההעברה של הפעילות, חשוב לבדוק בדיוק מהם התנאים של מדינת היעד. לא אחת מתברר כי שימוש במקלט מס הופך לברכה לבטלה, כיוון שהתנאים שמדינת היעד מציבה, הופכים את ההעברה לבעייתית או לבלתי משתלמת בעליל. השלב הזה הוא בדיוק השלב שבו יש להסתייע בעצת עורך דין מקצועי המכיר את התחום של שימוש במקלט מס ויודע לאזן בין החסרונות של המעבר לבין היתרונות שלו.

 

 

כיצד מדינות שונות מנסות למנוע שימוש במקלט מס

אם שימוש במקלט מס עשוי לחסוך ממון רב לעסק, הרי שמבחינת המדינות שהעסק נוטש, מדובר בבריחת הון ואובדן מקור הכנסה מצד אחד ואבדן מקומות עבודה מצד שני. שיטה אחת למנוע העברת העסק למקלט מס הינה הפחתה קבועה או זמנית של תשלומי המיסים, כך שבחישוב היחס בין עלות לבין התועלת עבור העסק, יחליטו הבעלים שלו להשאיר אותו במדינת המקור.

החישוב הוא שעדיף למדינה לאבד חלק מתשלומי המס, אבל לשמור את מקומות העבודה ואת המס, ולו גם מס חלקי, שהעסק ימשיך לשלם ואת הפעילות העסקית שתתרום גם היא בעקיפין לכלכלה.
יש מדינות, ולמרבה השמחה מדינת ישראל נמנית עמן, שבהן קיים כוח אדם מקצועי ומיומן בתחומים רבים, כאשר העברת הפעילות עלולה לפגוע באופן מהותי בפעילות של העסק.

במקרים כאלה, היכולת של אותו עסק להעביר את הפעילות שלו היא מוגבלת, למרות הרצון ולמרות החיסכון הפוטנציאלי המשמעותי. מדינות אחרות משתמשות ברגולציה הפוגעת בפעילות של העסק לאחר שעבר למקלט מס. עם זאת, ניתן לומר במידה רבה של ביטחון כי עסק או גוף פיננסי המעוניין בכך, יוכל להעביר בסיכומו של עניין את הפעילות שלו ולעשות שימוש במקלט מס. כל מה שנדרש הוא עורך דין מיומן המכיר את הנושא ויכול לסייע בכל השלבים לקראת העברת הפעילות למקלט המס כאמור.

 

 

איך לבחור עורך דין מנוסה שיסייע בהעברת העסק למקלט מס

קבלת ההחלטה לעשות שימוש במקלט מס ולהעביר אליו את מרכז הכובד של העסק ואפילו את כל הפעילות שלו, איננה עניין של מה בכך. עם זאת, ליווי של עורך דין מיומן עשוי לסייע הן בקבלת ההחלטה והן ביישום שלה. עורך הדין המסייע בהליכים לקראת העברת העסק למקלט מס חייב להיות מנוסה ולהכיר על בוריים את החוקים הפיננסיים הן במדינת המקור והן במדינת היעד. בנוסף, לפני המעבר כדאי לבצע עבודת מחקר שתצביע הן על היתרונות והן על החסרונות או הבעיות הצפויות בעקבות המעבר או במהלכו. גם כאן, עורך דין המכיר את הנושא של מקלטי מס על בוריו, יכול לספק מידע רב ערך ותובנות חשובות.

 

 

למי ניתן לפנות לקבלת ייעוץ משפטי בנושא של שימוש במקלט מס?

אם יש לכם רצון להרחיב ולשפר את הידע וההבנה שלכם בנושא של שימוש במקלט מס, ואם יש לכם צורך בשירותיו של עורך דין מיסים איכותי שיסייע לכם בנושא מעבר למקלט מס, אתם במקום הנכון. צרו קשר כבר כעת לתיאום התייעצות משפטית ראשונית ללא התחייבות, כדי להעריך את התועלת בביצוע המעבר של העסק לפעילות במדינה המשמשת מקלט מס, ולבצע את ההליך במהירות וביעילות הרבה ביותר האפשרית, בעזרת ליווי מקצועי מתאים.

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
עורך דין לענייני ארנונה

לנוכח יוקר המחיה במדינת ישראל של השנים האחרונות, נטל המיסים המוניציפליים ובכלל זה תשלומי הארנונה, מכביד מאוד על חלק נרחב מהאוכלוסיה. לכן בשורות הבאות נסביר

קרא עוד »
פקודת מס הכנסה

פקודת מס הכנסה הינה החקיקה בישראל שנועדה להסדיר את הליך גביית המס בגין הכנסותיהם של יחידים וחברות, והעברתו למדינה. מהי בדיוק פקודת מס הכנסה? איך

קרא עוד »
קיזוז הפסדים

במהלך הפעילות העסקית, יכולות להיות לעסק תקופות טובות יותר או טובות פחות. בתקופות שבהן העסק פעיל ורווחי, משלם בעל העסק את המיסים הנדרשים לאחר הגשת

קרא עוד »
עורך דין גילוי מרצון

עורך דין גילוי מרצון: גלו מיוזמתכם או שיגלו עליכם אחת לזמן מה, מתעורר הצורך בקרב גופים מדיניים שונים לפצוח ב"מבצעי יושר" על מנת לקדם תהליכים

קרא עוד »
סוגי עבירות מס הכנסה

כיום במדינת ישראל קיימים מספר סוגים של עבירות מס הכנסה, וכמו שבטח יצא לכם לשמוע אי ידיעת החוק אינה פוטרת מעונש. לכן כל אדם שמתכנן

קרא עוד »