fbpx

עבירות מע"מ והשלכותיהן

עבירות מע"מ והשלכותיהן: העונש הצפוי וכיצד להתגונן

בעלי עסקים קטנים וגדולים רבים, רואים בדין עבירת המע"מ כדין זריקת פחית בחוף הים – עבירה שטותית וזניחה, שאין בה משום ביצוע פשע, אלא רק פיזור נפש רגעי או אי הבנה מול הרשויות.

אך למעשה, עבירות אלה מצויות בסדר הדין הפלילי של מדינת ישראל, מה שהופך אותן לחמורות, בלתי סלחניות והעונש עליהן עלול להגיע עד חמש שנות מאסר בפועל, כאשר בנסיבות מחמירות במיוחד, הוא יטפס גם לשבע שנים. מקרה דומה זכור לציבור הישראלי בתיקו של הזמר קובי פרץ, שהעלים מיסים בהיקפי עתק ונידון לעונש המאסר המקסימלי, שהסתיים רק לאחרונה ממש.

לעומת המקסימום בעונשו של פרץ, ניצב המינימום בעונשו של ח' – קבלן שיפוצים מהצפון שהואשם בניסיון להתחמק מתשלום מס של למעלה מ-350 אלף שקלים, על ידי הוצאת 41 חשבוניות פיקטיביות. החשבוניות משקפות תשלומים עבור פועלים שסופקו על ידי קבלן משנה שנעלם, החל מרגע שהתחילה חקירתו של ח' במע"מ. אלא שח' התמים כלל לא ידע שהחשבוניות שהוציא לא תקינות. וכך גם לא מנהל החשבונות שלו: בדיון שהתקיים בעניינו בבית משפט הוא היה עקבי, הגון ואמין והתחיל להצטייר הרושם שהוא בכלל פעל בתום לב. היות והמדינה לא הצליחה להוכיח כי פעל בזדון, הוא זוכה מכל אשמה והתיק בעניינו נסגר.

 

 

כל הדברים שאתם עדיין לא יודעים על עבירות מע"מ והשלכותיהן

אבי, מנהל חברה מוצלחת מאוד בתחום הציוד המשרדי ואב לשישה, הואשם כי לא הגיש למע"מ את דוחותיו התקופתיים על סך 175,000 ₪. בדיון בעניינו הוא הודה והורשע וכעת מתכנס בית המשפט שנית כדי לבחון את העונש שיוטל עליו. בדיון, הוכח כי אבי כבר פעל ככל שיכל להסרת המחדלים לגבי אי תשלום המע"מ וזאת למרות מצבו הכלכלי הקשה וכן מצבו הבריאותי, שאיננו בר פיתרון והוא מוגדר כחשוך מרפא. למעשה, החברה שבבעלותו התקשתה מאוד בגביית חובותיה מלקוחות, דבר שהוביל להתמוטטות כלכלית וחוסר דיווח מתאים למע"מ כתוצאה מכך.

למרות הנסיבות הקשות, התביעה התעקשה בכל תוקף להטיל על אבי עונש כבד ומרתיע.

דממה השתררה באולם כאשר שב השופט לעיין בתיקו של אבי בכובד ראש. הוא מצא כי לאבי אין כל עבר פלילי, הוא כבר הודה במיוחס לו ונסיבות חייו אכן קשות מאוד ומגובות בשלל הוכחות. ולמרות זאת – לדעתו מדובר בניסיונו של אבי להונות את רשויות המס בכוונה ועל כן הוא פגע באינטרס הציבורי. לבסוף הוא החליט להטיל על אבי ענישה מתונה הכוללת חודשיים מאסר בפועל, תשעה חודשי מאסר על תנאי וקנס כספי בשיעור 5,000 ₪.

 

מהי התנהלות אסורה?

חוק מס ערך מוסף (התשל"ו, 1975) נוהג להבדיל בין שני סוגי עבירות: הראשון מבניהם הוא זה המכונה עבירות טכניות או התנהלות אסורה – עבירות שבוצעו ללא כוונה פלילית מוקדמת ולכן אינן נחשבות לחמורות ברמה המקסימלית, כמו במקרה של ח' הקבלן. זהו סוג העבירות הנפוץ יותר שמאפיין אי הגשת דוחות בזמן, התעסקות שגויה עם קבלות או תחשיבים ואף עוסקים שנקלעו לקושי כלכלי ומנסים בשל כך לעקוף את היחסים הסדירים עם מע"מ.

אז לאן הולך הכסף שהיה העוסק אמור לשלם? במקרה של התנהלות אסורה, פירוש הדבר הוא שהעסק גבה מס מלקוחותיו כרגיל, אבל במקום להעביר אותו לרשות המיסים כתשלום, הוא בוחר להימנע מדיווח וכך הוא יכול "ליהנות" מהכסף לצרכיו הפרטיים או העסקיים. כדאי לדעת שרשויות המס רואות בכך כפגיעה חמורה מאוד באמון – גם כלפיהם אך גם כלפי הציבור ממנו נגבו כספים שלא חזרו אל קופת המדינה. עבירות טכניות יכולות להיות אי ניהול פנקסי חשבונות, אי הוצאת חשבוניות, אי התייצבות לחקירה ואף ניסיונות למנוע ביקורת מס, הצגת מסמכים או הפרעה כלשהי לאדם מרשות המיסים שזהו תפקידו.

עבירות מע"מ והשלכותיהן
עבירות מע"מ והשלכותיהן

 

מנסים לייצר מוניטין ותנופה עסקית? לא על חשבון מע"מ!

יובל היה פרסומאי צעיר ושאפתן, שראה בעצמאותו אמנותו: העובדה שלא היה "כבול" לשום מקום עבודה במשרה מלאה, אפשרה לו להוציא תחת ידיו עשרות קמפיינים מוצלחים ואהובים שכולכם מכירים. בתחילת דרכו כשנרשם כעוסק פטור, הוא מיהר לגבות על עבודותיו סכום מלא פלוס מע"מ, כמקובל. אלא שמע"מ הוא תנאי מחייב אך ורק לעוסקים מורשים ואילו יובל רשום כעוסק פטור, כלומר פטור מתשלום למע"מ. החוק שרואה בכך כמעשה חמור ביותר, גם אם בוצע בתום לב, חייב את השופט להטיל על יובל המוכשר שנת מאסר בפועל, שלמעשה חיבלה סופית בקריירה המושלמת והנחשקת שבנה לעצמו בעשר אצבעות.

אנשים רבים כמו יובל, מאמינים כי עוסק מורשה נתפס כבעל מוניטין גדול הרבה יותר מעוסק פטור (עוסק זעיר): הוא עובד בהיקפים גדולים יותר הן מבחינת יכולותיו והן מבחינת הסכום הכספי שהוא גובה. כתוצאה מכך, עוסקים פטורים רבים חושבים שיוכלו להמשיך ולשקר ללקוחותיהם מבלי שרשות המיסים תחשוף זאת. אלא שהאמת במקרה הזה, תמיד נחשפת במוקדם או במאוחר ועשויה לסכן את הקריירה של האדם שעומד מאחוריה, שבסך הכל רצה להתפרנס בכבוד.

 

מהן עבירות מהותיות?

סוג העבירות החמור ביותר, הוא הסיבה והעיקר לכך שחשוב להבין עד כמה פסולות עבירות המע"מ מבחינת החומרה ומהן השלכותיהן מבחינה חוקית. עבירות מהותיות, מתאפיינות במרכיבים פליליים בולטים ולרוב גוררות עמן את העונשים המקסימליים הקבועים בחוק. במקרים אלה, ברור לחלוטין כי העבירות בוצעו במטרה להעלים מס: זיוף, הסתרה או השמדת מסמכים, שימוש בחשבוניות פיקטיביות במטרה לקבל החזרי מס בעבור עסקאות שמעולם לא בוצעו, התחמקות מתשלומים בדרך של ניהול ספרי חשבונות כוזבים, ניפוח הוצאות ללא הצגת חשבוניות מתאימות, שימוש במרמה ותחבולה כדי לעקוף את ביצוע התשלום ועוד.

תופעה הולכת וגוברת בשנים האחרונות מצביעה על היקף עבירות מהותיות בסכומים כבדים. כך למשל, שני אחים בעלי צי משאיות גדול ניכו חשבוניות פיקטיביות על סך למעלה מ-120 מיליון שקלים ומנהל חנות רהיטים מסוים, נהג להגיש חשבוניות אמיתיות שקיבל ולהוסיף בהן אפסים, כך שהסכום עלה בכל פעם מאלף לעשרת אלפים ₪ ומעשרת אלפים למאה אלף ₪ וכן הלאה.

חשוב להבין כי החוק מטיל באופן מלא את האחריות על בעלי העסקים העוברים עבירות מהותיות במע"מ. לפני הגשת כתב אישום כנגדם, מזומנים החשודים למשרדי הרשות לצרכי חקירה ובמקרים חמורים בעלי אופי פלילי מובהק מהרגע הראשון, אף לעצור את החשוד. זכותכם להתייעץ בכל עת עם עורך דין מיסים – הן בשלב החקירה והן בשלב המעצר. עורך דין אורדן יוכל לשמור על זכויותיכם לאורך כל התהליך ולסייע לכם לעבור את הסיטואציה באופן תקין, ללא מניפולציות או תחבולות מצד החוקרים שיפעילו עליכם לחץ סמוי ובאופן שיוכל להסביר את עמדתכם על הצד הטוב ביותר, במטרה למצות את ההליך בענישה כמה שפחות חמורה.

גם אם אתם בטוחים מעל לכל ספק כי לא ביצעתם דבר במזיד, תוכלו לעמוד על זכות השתיקה עד למפגש עם עורך דינכם שינחה אתכם כיצד לנהוג. עורך דין אורדן ילווה אתכם החל משלבי החשד הראשוניים ועד לדיונים בבית המשפט, יבסס את טיעוניכם בצורה המיטבית ויפעל כל העת לענישה מופחתת והגנה על שמכם ומקצועיותכם.

צרו קשר ואנו נדאג לכם לפתרון הטוב ביותר!

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
עבירות מע"מ הינן עבירות על חוק מס ערך מוסף (תשל"ו, 1975) בישראל. למרות שעבירות אלו עשויות להיחשב כקלות או חסרות משמעות, הן זוכות ליחס חמור על פי הדין הפלילי בישראל. עבירות מסוג זה עלולות לגרום לתוצאות קשות, לרבות מאסר של עד חמש שנים ובמקרים קיצוניים עד שבע שנים. מכאן החשיבות המיוחסת לציות לחוקי המס ושמירה על האמון מול רשויות המס.
התנהלות אסורה מתייחסת לעבירות במע"מ שבוצעו ללא כוונה פלילית מוקדמת, אך הן עדיין נחשבות להפרות של חוק המע"מ. עבירות אלו שכיחות יותר וכוללות פעולות כמו אי הגשת דוחות בזמן, טיפול לא נכון בקבלות או בחישובים, וניסיונות לעקוף נהלי מע"מ רגילים עקב קשיים כלכליים. דוגמה טיפוסית להתנהלות אסורה היא עסק שגובה מיסים מלקוחות אך לא מעביר את הסכום שנגבה לרשות המסים, ובמקום זאת בוחר לשמור את הכסף למטרות פרטיות או עסקיות. רשויות המס רואות בחומרה התנהלות כזו, שכן מדובר בגביית כספים מלקוחות שאינם מגיעים לקופת המדינה.
קו ההגנה שנאשמים בעבירות מע"מ נוקטים בו, הוא תלוי נסיבות. ישנם אנשים הטוענים שהם פעלו ללא כוונה פלילית, בשל אי הבנה אמיתית של חוקי המס או טעויות חשבונאיות. הוכחה שהפעולות היו לא מכוונות ולא זדוניות עלולה להוביל לזיכוי או לענישה קלה יותר. כמו כן, חיוני לנתבעים לשתף פעולה באופן מלא עם רשויות המס במהלך החקירות ולהפגין מאמץ בתום לב לתיקון כל הטעויות. סיוע מרואה חשבון מוסמך ואמין שיוכל להעיד על כוונותיו ומעשיו של הנתבע, יכול גם הוא לתמוך משמעותית בטענותיו. בכל מקרה הדרך הטובה ביותר להגן על עצמכם מפני אישומים בעבירות מע"מ הוא למנוע אותם מלכתחילה. חשוב לבעלי עסקים לקחת את חובות המע"מ שלהם ברצינות ולהבטיח שהם מנהלים רישומים מדויקים, מגישים דוחות בזמן, ופונים לייעוץ מקצועי כדי לעמוד בחוק במלואו. במקרים בהם קשיים כלכליים עלולים להפריע לעמידה בתשלומי המע"מ, חיוני לתקשר עם רשויות המס ולבקש הסדרים מתאימים כדי למנוע בעיות משפטיות.
עבירות מס טכניות

כשמדובר בעבירות מס טכניות הכוונה היא לעבירות במס הכנסה או מע"מ שעשויות היו להתבצע בתום לב וללא כוונת מכוון. למשל, אי הגשה של דוחות חודשיים

קרא עוד »
עבירות מס על דירות להשקעה

הזכות לחיים ולביטחון ולשלמות הגוף יוצאת מנקודת הנחה שכל פגיעה בחייו של אדם או בשלמות גופו תיחשב למעשה פסול ובלתי מוסרי, שגם גופי הצדק וגם

קרא עוד »
עבירות מס טכניות

סעיף 117 (א) לחוק מע"מ, וכן סעיף 216 לפקודת מס הכנסה, עוסקים שניהם בעבירות מע"מ או בעבירות מס בהתאמה, אשר בוצעו על ידי בעל עסק

קרא עוד »
עבירות מס מהותיות

בשנים האחרונות, רשויות המס במדינת ישראל, הגבירו באופן משמעותי את מאמצי הניטור והאכיפה כנגד מעלימי מיסים. בעקבות כך, לא מעט בעלי עסקים עצמאיים ובעליהן של

קרא עוד »