fbpx

מלכודות מס

על פי חוקי מדינת ישראל, בדומה למרבית המדינות המתוקנות בעולם, כרוך הביצוע של פעולות כלכליות כאלה ואחרות בתשלום מס. בדרך כלל, גובה המס והנסיבות שבהן הוא ישולם הן ברורות וידועות מראש.

עם זאת, יש לא מעט מקרים שבהם עשוי אחד הצדדים – המוכר או הקונה, להיות מופתע ולשלם למדינת ישראל מס גבוה שאותו לא צפה מראש.

מלכודות מס הן בדיוק המצבים הללו, שבהם הצורך לשלם מס מסתתר באופן כזה שרק לאחר ביצוע העסקה, יגלה אחד הצדדים, ובדרך כלל מדובר בזה שקיבל תשלום תמורת העסקה, שעליו לשלם מס שאותו לא צפה מראש. בשורות הבאות נרחיב את היריעה בנושא של מלכודות מס ונבהיר את התהליך הגורם ליצירה של מלכודות מס. 

 

 

סוגיות שחשוב להכיר בהקשר של מלכודות מס

איך נוצרות מלכודות מס? באילו תחומים בעיקר נפוצות מלכודות מיסוי? איך אפשר לוודא לפני שניגשים לביצוע עסקה, שלא מסתתרת בה מלכודת מס? מה תפקידו של עורך דין המתמחה בתחום המיסוי, במניעה או לכל הפחות בהפחתה של הנזק הכספי שעלול להיווצר בעקבות נפילה לתוך מלכודת מס? בשורות הבאות נעסוק בנושא שלמרבה הצער איננו מוכר די צרכו, אבל במקרים רבים אפשר להימנע או להפחית את הנזק הכספי הנובע ממנו בצורה משמעותית.

 

 

מלכודות מס – מה זה ולמה הן כל כך בעייתיות

כאמור, מלכודת מס הינה תשלום מס המסתתר בתוך קפלי העסקה שאדם פרטי או בעל עסק מתכונן לחתום עליה. לרוב, המלכודת הזאת איננה בולטת ורק כאשר נוצר מצב מאוד מיוחד, ולרוב גם בלתי שגרתי שאינו מאפיין עסקאות דומות מאותו הסוג, מחויב אחד הצדדים בעסקה בתשלום מס שאותו לא צפה. הבעייתיות של מלכודות מס נובעת בדיוק מן העובדה הזאת – מי שאינו מצוי ברזי המיסוי בתחום שבו מבוצעת העסקה, לא יכול לצפות מראש את מה שעומד לקרות ואת החיוב העתידי במס.

חיוב כזה עלול לנגוס בצורה משמעותית מהרווחים בעסקה שהתגבשה. עורך דין עתיר ניסיון המכיר את התחום שבו מתגבשת העסקה, עשוי להתריע מראש על המלכודת וכך לחסוך מלקוחותיו את תשלום המס המיותר, או לכל הפחות לאפשר להם לקחת אותו מראש בחשבון בהליך ההתמחרות הנוגע לעסקה המתגבשת.

 

 

באילו תחומים נפוצות במיוחד מלכודות מס

מלכודות מס כפי שהוסבר לעיל, נפוצות במגוון רחב של תחומים ואינן מאפיינות בהכרח תחום אחד ספציפי. עם זאת, חשוב לציין שהמלכודות הללו נפוצות במיוחד בעסקאות נדל"ן. הסיבה לכך ברורה: עסקאות מהסוג הזה הן עסקאות עתירות ממון, שחלקן הגדול הוא תוצאה של הרצון של כל הצדדים השותפים לעסקה להפיק ממנה את מלוא הרווחים האפשריים. הרצון הזה, בנוסף לעלייה המשמעותית במחירי הנדל"ן בכלל והדיור למגורים בפרט במדינת ישראל בשני העשורים האחרונים, הם מרשם בטוח להיווצרות מלכודות מס שעלולות להשפיע על כדאיות העסקה.

מלכודות מס אפשר למצוא גם במסחר בניירות ערך, כמו גם ברכישה של הסכם לבניית תמ"א 38 (בין יזמים, כמובן, ולא בין בעלי הדירות). גם רכישה של דירה להשקעה עלולה להיות מלווה במלכודת מס, שהופכת אותה לבלתי משתלמת בעליל ואפילו בעלים של דירה בפרויקט פינוי בינוי שעושה טעות בשיקול הדעת, עלול לשלם על הטעות הזאת ממון רב ברגע שהוא או הילדים שלו ינסו למכור את הנכס. לעיתים, אפילו העדר מסמכי הרכישה המקוריים של נכס, ובעיקר נכס שעבר בירושה, עלול להביא לכך שבעלי הנכס ישלמו מס גבוה בעת המכירה שלו. בשורות להלן נביא שלוש דוגמאות למלכודות מס משמעותיות.

מלכודות מס
מלכודות מס

 

מלכודות מס בקרן נאמנות – לשלם דמי ניהול או להעביר את הכסף

אחת ממלכודות המס היותר נפוצות, נוגעת דווקא להשקעה של בעל הון בקרן נאמנות האמונה על הפקת הרווחים הגבוהים ביותר עבורו. כשההשקעה היא לטווח ארוך, נהנה המשקיע גם מהרווחים על הקרן שלו וגם מהרווחים על הרווחים שנוצרו עם הזמן. הרווח הזה נקרא בשפה המקצועית "ריבית דריבית" – ריבית על הריבית שנצברה לטובת הלקוח בתיק ההשקעות. ככל שהרווחים שהצטברו לטובת המשקיע גבוהים יותר, כך הרווחים שהרווחים עצמם מייצרים הם גבוהים יותר.

בזמן כלשהו, לאחר שכבר הצטברו בתיק ההשקעות רווחים משמעותיים, מחליטים מפעילי הקרן להתחיל לגבות עמלות או דמי ניהול. המשקיע, שבמשך תקופת מה נהנה מהעדר עמלות, מתרגז ושוקל למשוך את הכסף ולהעביר אותו למקום אחר. אבל אז הוא נתקל בהפתעה – מלכודות מס שהופכות את משיכת הכסף למשתלמת הרבה פחות מאשר תשלום העמלה או דמי הניהול.

במצב כזה, אם יחליט המשקיע למשוך את הכסף שלו ולהעביר אותו לקרן אחרת, הוא יצטרך לשלם את המיסים הנדרשים על הרווחים הללו כפי שקובע החוק. המיסים הלו יפחיתו את הרווחים הצפויים מהרווחים עצמם בסכום גבוה הרבה יותר מאשר העמלה שקרן הנאמנות גובה ממנו. מצד שני, אף אחד לא מבטיח שהקרן החדשה שאליה יועברו הכספים, לא תגבה גם היא דמי ניהול כעבור שנה או שנתיים.

 

 

מלכודות מס בעת רכישת דירה עבור הילדים במימון ההורים

לא אחת קורה שהורים מסייעים לילדים שלהם ברכישת בית או דירת מגורים. ההורים חוסכים שנים רבות, מושכים קרנות פנסיה או קרנות השתלמות ואוספים סכום כסף שיכול לממן את מרבית הסכום הנדרש לרכישת הנכס. את שאר הסכום מממנים הרוכשים באמצעות משכנתא. סיוע מהסוג הזה הוא אכן בבחינת ברכה לילדים. עם זאת, כדאי לדעת שאם מי שהנכס נרכש עבורו מתכנן למכור אותו בתוך זמן קצר, הוא עלול לנחול אכזבה. זאת, כיוון שמימון של יותר מחמישים אחוזים ממחיר הנכס נחשב על פי החוק כאילו הנכס ניתן במתנה.

לפיכך, אי אפשר למכור את הנכס במשך שלוש שנים מיום הרכישה. למען הדיוק – אפשר למכור את הנכס, אבל המדינה תגבה בעת המכירה מבעלי הנכס מס רכישה גבוה עבור עסקת הרכישה. לפיכך, גם אם ערך הנכס עלה בחדות וגם אם פוטנציאל הרווח הוא גבוה, כדאי לחשוב פעמיים לפני שמחליטים למכור את הנכס מוקדם מדי. גם כאן, לפני הרכישה יש להתייעץ עם עורך דין המתמחה בנושא, על מנת להימנע מתשלום מס מיותר לחלוטין למדינה. הדבר נכון שבעתיים, אם הדירה כולה ניתנה במתנה והרוכשים לא שלמו תמורתה דבר.

 

 

מלכודות מס בעת מכירת דירה בפרויקט פינוי בינוי

פרויקט פינוי בינוי הוא ללא ספק דרך מצוינת לשדרג את ערך הנכס. עם זאת, יש מקרים שבהם בעלי דירה מעדיפים לקבל תמורת הדירה שלהם דירה קטנה יותר בפרויקט החדש, וכן תמורה כספית עבור הפרשי הגדלים. למשל – תמורת דירה של 100 מ"ר, יקבלו הבעלים דירה של 80 מ"ר ותוספת כספית של כמה מאות אלפי שקלים.

כאן יש מלכודת מס רצינית – שכן ברגע שבעלי הנכס או היורשים שלהם יחליטו למכור את הנכס, הם יחויבו בתשלום מס על ערך הנכס בעת המכירה, בתוספת הסכום שקיבלו מהקבלן. עם זאת, התייעצות עם עורך דין לפני החתימה על ההסכם מול החברה המבצעת את הפרויקט, יכולה למנוע עוגמת נפש והוצאות מיותרות בעתיד.

 

על חשיבות ההתייעצות עם עורך דין בהקשר של מלכודות מס

אם אתם עומדים בפני עסקה כספית משמעותית או אם לא ברורים לכם תנאי העסקה שהוצעה לכם והסכומים המעורבים בה הם גבוהים, דעו כי הגעתם למקום הנכון. התייעצות מקדימה עם עורך דין מיסים המתמחה בתחום של מלכודות מס, תסייע לכם להפחית את התשלומים הנלווים לעסקה ולהימנע מנפילה לתוך מלכודות מס שעלולות להפוך את העסקה לבעייתית, ובמקרים רבים לבלתי משתלמת בעליל. הדוגמאות שהובאו לעיל הן רק מקצת הדוגמאות למלכודות מס וחשוב להיות מודעים לנושא הזה בכל עסקה כספית בסכומי כסף גבוהים.

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
תביעות נגד מע"מ

רשות המסים היא הרשות המופקדת על גביית המיסים במדינת ישראל. גביית המיסים כוללת גם את נושא גביית מס ערך מוסף, מה שעד לפני כשנתיים היה

קרא עוד »
עורך דין גילוי מרצון

עורך דין גילוי מרצון: גלו מיוזמתכם או שיגלו עליכם אחת לזמן מה, מתעורר הצורך בקרב גופים מדיניים שונים לפצוח ב"מבצעי יושר" על מנת לקדם תהליכים

קרא עוד »
ערעור בתביעות מס

כל בעל עסק במדינת ישראל משלם סכומים גבוהים יחסית למס הכנסה על הרווחים שלו הנובעים מהפעילות העסקית השוטפת שלו במהלך שנת המס שלגביה הוגש הדו"ח.

קרא עוד »
החוק בנושא מיסוי בינלאומי

כידוע, במרבית מדינות העולם נדרשים האזרחים לשלם מיסים שונים, המתקיימים גם עבור אנשים פרטיים, באותה מידה שהם מתקיימים עבור גורמים מסחריים. חברות שיש להן סניפים

קרא עוד »
עבירות מס הכנסה

עבירות טכניות מאבק חסר פשרות מתנהל בין המדינה לבין עברייני המס, כאשר משאבים רבים מושקעים באיתור העבריינים, במניעה מוקדמת של ביצוע עבירות אלו ובענישה קשה

קרא עוד »
כללי ברזל לחקירת מס

תופעת העלמות המס במדינת ישראל איננה נעלמת או מצטמצמת עם הזמן, אלא רק משנה מפעם לפעם את פניה ומוצאת דרכים יצירתיות ומקוריות להמשיך את היקף

קרא עוד »