fbpx

עבירות מס של מפורסמים

עבירות המס הגדולות של הסלבס

העלמת ההכנסות של בר רפאלי בשווי של למעלה ממיליון שקלים, עבירות המס של אייל גולן בשווי של 2.5 מיליון שקלים, 16 עבירות המיסים השונות של משה פרץ בהיקף של מאות אלפי שקלים,

העורמה והתחבולה של יהודה ברקן שביצע עבירות מס בשווי של 1.6 מיליון שקלים והגשת הדיווחים הכוזבים והמתוקשרים של קובי פרץ, שהניבו לכיסו סכום של 5.2 מיליון שקלים. עבירות מס של מפורסמים ניצבות בשנים האחרונות באור הזרקורים, כאשר פרשיות רבות נחשפות בזו אחר זו ומהוות "מכת מדינה". היות ומדובר באנשים בעלי אמצעים שמבצעים עסקאות ענק ברמה יומיומית, נדמה שהם עושים כרצונם בחוקי המדינה ומתחמקים באופן קבוע מתשלום לרשות המיסים – ובקלות. לאלה מצטרפים גם מתנות ו"הנחות סלב" שפעמים רבות מתקבלים בתמורה לפרסום ואינם מדווחים במס, מה שמעורר עוד יותר את זעמם של הציבור, התקשורת וכמובן רשות המיסים שסבלנותה פקעה.

 

למה מפורסמים שמעלימים מס מקבלים עונשים קלים יותר?

אפשר לומר שהעונשים שקיבלו אייל גולן ויהודה ברקן שכללו קנסות נמוכים ועבודות שירות הם הקלים שבארסנל עונשי המיסים של הסלבס. את הקשה מכולם קיבל הזמר קובי פרץ שנגזרו עליו שנתיים מאסר בפועל, שנה וחצי מאסר על תנאי וקנס כספי של 175 אלף שקלים. זהו "שינוי לטובה" ממגמת הענישה הקלה שהוטלה עד היום על ציבור המפורסמים והיא מצליחה להרתיע עברייני מס מפורסמים נוספים ככל הנראה. מצד שני, עדיין נדמה כי ציבור המפורסמים בכל זאת "זוכה מן ההפקר", בעוד האזרחים הנורמטיביים נענשים קשות. למה זה קורה?

אחת הסיבות היא כמובן כסף – אדם מפורסם בעל אמצעים יוכל לשלם מידית את חובו, ללא עיכובים ובתוספת ריביות והצמדות ככל שנדרש ממנו. מטעם יכולותיו, הוא אף יכול להגיע להסדרי כופר מהירים שבהם הוא יכול לשלם סכום כספי גדול בתמורה למחיקת כתב האישום נגדו. סיבה נוספת היא הפגיעה במוניטין ובשמם הטוב של מפורסמים, שכל קשירה הכי קטנה של שמם לפרשיה מסוימת עולה מיד לכותרות, מסכנת את פרטיותם ומציגה אותם כפסולים מבחינה חברתית. דבר זה פוגע משמעותית בפרנסה והתדמית של המפורסמים הן מבחינה מקצועית והן כבני אדם פרטיים.

המקרה של קובי פרץ מהבחינה הזו, הוא חריג בנוף. רשות המיסים לא רק שתפסה את פרץ ונתנה לו הזדמנות להסדיר את חובו, אלא גם נכוותה כאשר התברר לה כי פרץ כלל לא מוצא לנכון להשיב את מה שחייב באופן סדרתי ולאורך שנים ועל כן עונשו היה קשה יותר ולא כלל שום אפשרות להליכים "מזורזים" כמו כופר, שהיו מסייעים לו לבטל את כתב האישום. יש מי שמאמין שרשות המיסים מחפשת דווקא את המפורסמים כדי להגביר את ההרתעה הציבורית וליצור תחושה שהיא מטילה עונשים קשים על כולם – אנונימיים ומפורסמים כאחד.

 

החוקרים עושים עוול

עבירות מס מהותיות נחשבות לעבירות חמורות מאוד המובילות למאסר בפועל וקנסות כבדים, כתוצאה מהתחמקות מתשלום בנסיבות מתוחכמות וערמומיות. מפורסמים הנחשדים בעבירות אלה זקוקים לייעוץ מקצועי נרחב ביותר כבר מהשלב הראשוני בו ילווה אותם עורך דין מומחה בתחום המיסים. עורך הדין יוכל גם לבחון מצבים שבהם מתבצע ההליך המשפטי בצורה מעוותת, רק מעצם היותו של הנאשם מפורסם. לא פעם וגם לא פעמיים נשמעות טענות לגבי החוקרים המשטרתיים, שמדליפים את מעצרו של החשוד המפורסם לתקשורת, מייצרים לעצמם פרסומת עצמית וגם הרתעה ציבורית מתבקשת ומביאים להשפלתו של המפורסם ברבים. חלקם גם מתאמים עם העיתונאים מראש את מבצע המעצר של אותו מפורסם וזאת בניגוד להנחות ברורות מאוד של היועץ המשפטי לממשלה: אין לשתף את התקשורת בחקירות, אין להרשות נוכחות של עיתונאים בתוך מקום שבו מתנהלת חקירה, אין למסור חומרי חקירה וכל מידע שהוא לאדם אחר.

כל הדלפת חקירה נחשבת לעבירה משמעתית והיא אף עשויה להציב את המבצע אותה תחת אישום בשיבוש הליכי חקירה ופיטורין מידיים. חשוב לציין כי כל תמרון חקירה שנחשף מביא לנקיטת הליכי משמעת נוקשים נגד אותו עבריין.

משרד עורך דין אורדן המכיר היטב את השדה המשטרתי והמיסויי, יודע היטב שאופי התיקים בעבירות מס דורש התנהלות זהירה וחכמה: מצד אחד – התמודדות נוקשה עם החשיפה התקשורת והפגיעה בתדמית, תוך כדי המשך העיסוק המקצועי של אותו מפורסם. מצד שני – ההתנהלות מול זירת התביעה שבה יש לשאוף להמתקת העונש והפחתתו ככל שניתן, על ידי מסירת נימוקים ונסיבות מתאימים. המשרד מלווה את המפורסמים באופן דיסקרטי ואישי, תוך שהוא מגבש אסטרטגיה מתאימה לכל אורך ההליך הפלילי.

עבירות מס של מפורסמים
עבירות מס של מפורסמים

 

כך "עולים" על המפורסם:

רשות המיסים מפעילה מנגנון חקירות ארצי שמורכב מתשע יחידות מודיעין שונות המונות 750 עובדים. בדרך כלל, החשד הראשוני לביצוע העבירה מטעם המפורסם מתעורר אצל פקידי השומה – המפקחים על תיקי רשות המיסים בפריסה ארצית. פקידי השומה אחראים לסקור את התיקים שבידיהם ולהעביר למחלקת החקירות את כל שמות האנשים שיש להם חשד כלפיהם. מקור אפשרי נוסף הוא ה"מלשינון" המפורסם, שבאמצעותו ניתן להעביר מידע אנונימי על עברייני מיסים. המדווח אף נהנה מתגמול כספי של עד 20% מסך התפיסה של גובה העבירה והיא תימסר בתנאי שהעבריין שילם את חובו לרשות המיסים.

חוקרי הרשות לא בוחלים באמצעים על מנת לאכוף כל העת את עבירות המיסים ועל כן הם מפעילים מערכים אינטרנטיים ורשתיים רבים, שבאמצעותם קל יותר להשיג מידע בנוגע לעברייני מיסים קיימים. עצם העובדה שהמפורסמים נוכחים רבות ברשת, מאפשרת לחוקרים לנסח דפוסי פעילות אישיים ולאתר פרטים שיעזרו לה לחשוף את המגמה העבריינית של הסלב הרלוונטי. כך למשל יכול חוקר להתחקות אחר כל הופעותיו של זמר מסוים בשנה האחרונה ולבחון האם שילם מס בעבור כל אחד מהתגמולים שקיבל על הופעות אלה. כאשר מגלים החוקרים העלמת מס הם פותחים מיד בחקירה, גלויה לרוב. בשלב זה כדאי למפורסם להתייעץ עם עורך דינו בנוגע לתשלום כופר בסכום כספי רב, או בנוגע לניהול משפט פלילי כסדרו.

 

האם מותר לקבל "הנחות סלב"?

אחד הטעמים העמומים ביותר בנושא עבריינות המיסים בקרב מפורסמים הוא המתנות וההטבות שניתנות בתמורה לפרסום. מבחינת הרשות, כל צבירת הון והכנסה חייבים להיות מדווחים ועל כן כל מתנה שלא תדווח, תגרור איתה שורה של עבירות מס בעלות עונשים קשים. רוסלנה רודינה הדוגמנית למשל, רכשה בעבר טבעת עם שמו של בנה החרוטה עליה והסכימה לחשוף זאת באמצעי התקשורת. בכך היא העניקה לחברה פרסום חינם בשווי מאות אלפי שקלים וגם נהנתה מהנחה כמובן. למעשה, זוהי עסקת ברטר – החלפת סחורות ושירותים בין שני צדדים שהיא לגיטימית מאוד, אך עדיין כזו המחייבת תשלום מיסים כדין.

החוק מאפשר לכל אזרח – מפורסם ואנונימי לבצע הליך של "גילוי מרצון", בו הוא יכול לדווח אנונימית על הכנסותיו שנצברו ולהיות חסין מפני כל הליך פלילי תוך שהוא מקבל לידיו הערכה מדויקת של גובה הסכום שיידרש ממנו להחזיר, לפני שיחשוף את זהותו. מפורסמים רבים יכולים לפנות לשיטה זו, המספקת להם מערך הגנה ראוי ואפשרות לתיקון בדרך שאינה חושפת אותם לציבור הרחב ומאפשרת להם להמשיך ולהתנהל באופן אישי ומקצועי ללא כל סכנה.

צרו קשר ואנו נדאג לכם לפתרון הטוב ביותר!

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
קנס מנהלי בעבירות מס

ההתעסקות עם גופים ומוסדות ציבוריים היא לרוב אחד ה"סידורים" הטורדניים והשנואים על בני ישראל: העומס הרב, זמני ההמתנה, השירות הבלתי סימפטי וכן, גם הטיפול בקנסות

קרא עוד »
חשבוניות פיקטיביות

חשבוניות מס הן אסמכתאות לקיזוז המע"מ, בעבור כל עסקה שמתבצעת בין מוכר וקונה. בעלי עסקים רבים שמנסים בדרכים לא כשרות להשיג קיזוז בשיעור גבוה יותר,

קרא עוד »
עבירות מס מהותיות 

רשויות המס בישראל אמונות על גביית המיסים בישראל. גביית המיסים חשובה בכל שנה, ויש לה משנה חשיבות בשנת 2020 שבה פחתה, ככל הנראה, הפעילות העסקית

קרא עוד »
העונשים על עבירות מס

מ' ור' ביצעו עבירת מס שנחשפה במשרדי החקירות של רשות המיסים באותו החודש ממש. הדומה – שניהם הואשמו בהוצאת חשבוניות פיקטיביות. השונה – על מ'

קרא עוד »