fbpx

העברת נכסים כדי למנוע תשלום מס

תשלומי המיסים במדינת ישראל אינם עניין של מה בכך, ועלולים במקרים מסוימים להיות גבוהים למדי.

אין פלא, לפיכך, שיש רבים המסתייעים בתכנוני מס שונים, במטרה להפחית את תשלומי המיסים או במקרים מסוימים אפילו להימנע מהם לחלוטין.אחד התחומים שבהם המיסים שבעל נכס עלול לשלם בעת המכירה הם גבוהים מאוד, הינו תחום הנדל"ן.

בתחום הזה, המיסים הם גבוהים גם בערכים כספיים מוחלטים וגם באחוזי המס ביחס למחיר הנכס, כפי שמקובל בחישוב מס שבח, למשל. בנוסף, יש חשיבות לאופי הנכס לצורך קביעת גובה המס. המס על דירה המוגדרת כדירת מגורים, יהיה שונה מהמס על נכס נדל"ן שאיננו למגורים. במאמר זה נסביר על המיסוי בתחום הנדל"ן, ההבדלים במיסוי בגין נכסים בעלי ייעוד שונה והסיוע שניתן לקבל מעורך דין המתמחה בנושא.

 

 

העברת נכסים כדרך להימנע ממיסים – הסוגיות החשובות שיש להכיר

אחת השיטות הידועות להימנע מתשלומי מס בלתי רצויים, הינה העברת נכסים מהבעלים שלהם לקרובים אשר החוק מגדיר אותם ככאלה הזכאים לקבל את הנכס תוך הפחתת תשלומי המס הנדרשים. מהם המיסים השונים המשולמים בעת ביצוע עסקאות נדלן או בעקבות הבעלות על נכס כזה? באילו מקרים עשויה העברת נכסים להפחית או אפילו למנוע תשלום מס? איך אפשר לבצע את ההעברה באופן שישיג את המטרה בצורה הטובה ביותר? כיצד יכול עו"ד נדל"ן מיומן לסייע בהשגת המטרה? בשורות הבאות נרחיב מעט את היריעה בנושא שהבנה נכונה שלו עשויה לסייע לכם לחסוך סכומי כסף גבוהים.

 

 

על עסקאות נדל"ן והמיסים השונים הנלווים אליהן

תחום הנדלן הוא, אחד התחומים שבהם התשואה על הרכוש היא גבוהה מאוד. כיוון שכך, הבעלות על נדל"ן עלולה להיות כרוכה בתשלומי מס גבוהים, בעיקר בעת המכירה של נכס כזה. זאת, כמובן, בהנחה שעליית הערך של הנכס היא גבוהה, כפי שאכן קורה בדרך כלל במדינת ישראל.

מס שבח ומס רכישה הם המיסים המוכרים ביותר, שאפשר לחסוך בהם אם מבצעים העברה מושכלת של הנכס לאדם הנכון. מס שבח הוא מס המוטל על עליית הערך של הנכס. מס רכישה משולם בעת רכישת הנכס, אף שנקבעו מדרגת מס לצורך העניין. עם זאת, יש תשלומים שלא ניתן להימנע מהם. לדוגמה – אם מתקיים היטל השבחה על הנכס, ההיטל הזה איננו ניתן לביטול ויש לשלם אותו בכל מקרה.

 

 

העברת נכסים כדרך להימנע מתשלום מס שבח

אחד המיסים היותר מוכרים בתחום הנדל"ן הינו מס שבח. מדובר במס המשולם עבור הרווח שהפיק בעל הנכס מהמכירה שלו, בניכוי הפרשי הצמדה למדד והוצאות שונות שהיו כרוכות ברכישת הנכס או בהשבחה שלו. המס הזה מוטל על כל אזרח ישראלי אשר יש ברשותו יותר מדירת מגורים אחת, או על דירת מגורים ישרה במיוחד. המשמעות היא שכל נכס נדל"ן שאדם כזה ימכור, המכירה תהיה כרוכה בתשלום מס שבח בלא כל אפשרות לבטל אותו. זאת, גם עם ערך הדירה הנוספת שברשותו הוא נמוך מאוד.

עם זאת, אם דירת המגורים הגוררת חיוב במס שבח תועבר בעוד מועד לבן משפחה אשר אין ברשותו נכס נדל"ן נוסף, תשלום מס השבח יכול להימנע. אין להקל ראש בחיסכון הזה, שכן הוא עשוי להיות משמעותי מאוד. מס השבח הוא בגובה של עשרים וחמישה אחוזים מעליית הערך של הנכס. כלומר, אם אדם רכש דירה במיליון שקלים, ומכר אותה בתוך כמה שנים בשני מיליון, הוא ישלם מס שבח של מאתיים וחמישים אלף שקלים (250,000 ₪) על הרווח שלכאורה נוצר.

מעליית הערך יש להפחית הוצאות שונות, כגון הוצאות על שיפוצים, עליית המדד, הוצאות רכישה והוצאות אחרות, מה שיכול להפחית את תשלום מס השבח. אבל אם בעל הנכס מעביר אותו לרשותו של קרוב משפחה, ההעברה עשויה להיות פטורה מתשלום מס שבח בתנאים מסוימים. קרוב משפחה יכול להיות אח או אחות, בן, נכד או בן / בת של בן או בת זוג. מומלץ מאוד להתייעץ עם עורך דין מיומן, שיסייע בביצוע ההעברה לשביעות רצונם של כל הצדדים.

העברת נכסים כדי למנוע תשלום מס
העברת נכסים כדי למנוע תשלום מס

 

מהן מדרגות מס רכישה ואיך להפחית אותו באמצעות העברת נכסים

מס רכישה הוא מס משונה במקצת. על פניו, אין מאחוריו שום היגיון, למעט הצורך להגדיל את הכנסות המדינה מצד אחד ולמסות את ענף הנדל"ן מצד שני. עם זאת, מס הרכישה הפך מהר מאוד לגורם שיש לקחת אותו בחשבון בעת ביצוע עסקאות נדל"ן. גם כאן, העברת נכס ללא תמורה לבן משפחה, עשויה להפחית במידה ניכרת את תשלום מס הרכישה. בניגוד למס השבח, שהוא אחוז קבוע מעליית הערך של הנכס, למס הרכישה יש מדרגות בהתאם למחירו של הנכס.

בעת רכישת דירה עד לסכום של 750,000 ₪ בערך, לא ישולם מס רכישה. על ההפרש בין הסכום הזה לסכום של שני מיליון שקלים בערך, ישולם סכום של שלושה וחצי אחוזים. על ההפרש שבין הסכום הזה לבין 5,300,000 ₪ ישולם מס רכישה בגובה חמישה אחוזים. על המדרגה הבאה – שווי דירה של כמעט 18,000,000 ₪ ישולם מס רכישה בגובה שמונה אחוזים. על כל מה שמעל, מס הרכישה יהיה עשרה אחוזים.

ישנן דרכים שונות להימנע או להפחית את תשלום מס הרכישה. אחת הדרכים המאפשרות הפחתה משמעותית של המס, הינה העברת הנכס במתנה לקרוב משפחה. בגין העברה כזאת ישולם מס רכישה בגובה שליש מהמס שהיה משולם אילו נרכשה הדירה הזאת בכסף מלא.

 

 

העברת נכסים כדי למנוע תשלום מס – איך לעשות את זה נכון

על מנת לזכות ביתרונות הכספיים הכרוכים בהעברת נכסים לקרובים שאליהם החוק מתיר ביצוע העברה כזאת, חשוב לבצע את פעולת ההעברה בצורה מושכלת. בראש ובראשונה, חשוב לוודא שקרוב המשפחה שאליו מועבר הנכס אכן נופל תחת הקטגוריה של קרוב משפחה שההעברה אליו מזכה בפטור ממס שבח ובהנחה במס רכישה.

לדוגמה – העברת נכס לאחיין איננה מזכה בפטור ממס שבח. אבל העברה לילדים משכה, וכמוה  העברה לילדים של בן או בת הזוג. מומלץ להתייעץ בעורך דין המכיר את הנושא, על מנת להימנע מהוצאות מיותרות ומהפתעות בלתי צפויות. בנוסף להעברה, חשוב לוודא שמי שהנכס הועבר אליו בסיכומו של עניין, החזיק בו זמן מספיק על מנת למנוע תשלומים מיותרים.

 

איך לבחור את עורך הדין המלווה את העסקה

על מנת להפיק את המירב מעסקת נדל"ן כל שהיא, ועל אחת כמה וכמה העברת נכסים כדי למנוע תשלום מס, חשוב לבחור עורך דין המתמצא היטב בתחום ויכול לסייע לבעלי הנכס לבצע את ההעברה באופן שאכן יחסוך בתשלומי המס או אפילו ימנע אותם במקרים מסוימים. עורך הדין הנבחר צריך להיות מעורה היטב בתחום ולהיות מעודכן בשינויים המתחוללים בו מעת לעת.

בנוסף, עורך הדין חייב לדעת בדיוק למי אפשר להעביר את הדירה ובאילו מקרים ההעברה היא חסרת תועלת ולא תמנע את תשלומי המס. בנוסף, יש לבחון גם את ההשלכות של העברת הנכס על האדם שלרשותו הנכס כאמור יועבר. בין השאר, כדאי לבחון את ההשלכות על הזכאות של מקבל הנכס לקחת הלוואות או משכנתאות לצורך רכישת דירה, וכן השלכות אחרות שעלולות להתעורר.

 

 

על חשיבות הפניה לייעוץ מול עורך דין בביצוע עסקאות נדל"ן

אם יש ברשותכם דירת מגורים, ואם יש לכם כוונה להעביר אותה לאדם אחר במטרה להימנע מתשלומי מס או להפחית במידה ניכרת את התשלומים כאמור, צרו איתנו קשר כבר כעת להתייעצות משפטית מקדימה. ליווי מטעם עורך דין מיסים בביצוע עסקת נדל"ן תבטיח כי תוכלו לבצע את ההעברה של הנכס לאדם שאליו אתם מעוניינים להעביר אותו, במהירות וביעילות הרבה ביותר האפשרית, תוך הימנעות מתשלומי מיסים מיותרים.

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
פקודת מס הכנסה

פקודת מס הכנסה הינה החקיקה בישראל שנועדה להסדיר את הליך גביית המס בגין הכנסותיהם של יחידים וחברות, והעברתו למדינה. מהי בדיוק פקודת מס הכנסה? איך

קרא עוד »
כללי ברזל לחקירת מס

תופעת העלמות המס במדינת ישראל איננה נעלמת או מצטמצמת עם הזמן, אלא רק משנה מפעם לפעם את פניה ומוצאת דרכים יצירתיות ומקוריות להמשיך את היקף

קרא עוד »
עורך דין עבירות מס 

אחת העבירות הנפוצות ביותר, אם לא הנפוצה ביותר בעולם העסקים והכלכלה, הינה עבירת המס. בכל מדינה מתוקנת, תשלומי המס נועדו לממן את הפעילות השוטפת של

קרא עוד »
עבירות מכס

לא פעם אנו שומעים דיווחים בתקשורת מכל רחבי העולם על אנשים אשר ניסו להכניס למדינות שונות מוצרים מסוגים שונים. לכל מדינה יש את המדיניות שלה

קרא עוד »
עורך דין מע"מ בגבעת שמואל

מבחינת החוק בישראל, עבירות מע"מ הן עבירות פליליות לכל דבר ועניין. בהתאם לכך, גם העונשים בצידן נוטים להיות חמורים. אדם שהורשע בעבירות מע"מ עלול להידרש

קרא עוד »