fbpx

חשבוניות פיקטיביות

חשבוניות מס הן אסמכתאות לקיזוז המע"מ, בעבור כל עסקה שמתבצעת בין מוכר וקונה.

בעלי עסקים רבים שמנסים בדרכים לא כשרות להשיג קיזוז בשיעור גבוה יותר, מנסים "לרמות את רשות המיסים" בנוגע לגובה הסכום המדויק שבו רכשו דברים מסוימים לכאורה "למען העסק שלהם" ומעוותים את סכומי העסקאות במטרה להשיג קיזוז יותר גבוה. בצד של המוכר, הוא אף ינסה להשיג ניכוי רב יותר בעבור כמות החשבוניות שהונפקה ולייצר לעצמו חיסכון משמעותי בתשלום החוקי שעליו לשלם למס הכנסה.

 

עבירת חשבוניות פיקטיביות בשווי 160 מליון שקלים

בכזה מקרה עדיין לא נתקלו חוקרי היחידה הכלכלית של המשטרה ורשות המיסים קודם לכן: ארגון פשע מוכר שנוהג לאתר בעלי עסקים המצויים בקשיים ולהציע להם הלוואות, בתמורה לכך שיתנו להם חשבוניות פיקטיביות עליהן יוכלו לקבל החזרי מס. העבירה הגיעה לממדים עצומים כל כך, עד למצב שבו הסכום המצטבר הגיע לשווי הבלתי ייאמן של 160 מיליון שקלים! העבירה כללה ברוב המקרים גם השתלטות עוינת על אותם עסקים ומצב שבו העבריינים הנפיקו חשבוניות כאוות נפשם, פעמים רבות גם ללא ידיעתו של בעל העסק המקורי.

עבירה של חשבוניות פיקטיביות נחשבת לפלילית וחמורה במדינת ישראל והעונש הקבוע בחוק עבורה עומד על מאסר בפועל, מאסר על תנאי, קנס כספי גבוה מאוד וסנקציות נוספות כמו חתימה על כתב התחייבות למשל. אם ידו של הנאשם משגת, הוא יוכל לנצל את הליך הכופר הנהוג במס הכנסה, לפיו התיק יסתיים ללא הליך פלילי בתמורה לתשלום סכום כספי כבד מאוד. יחד עם זאת חשוב לציין כי ביטול של האישום הפלילי לא פוטר אף נאשם מלהסדיר את חובותיו המקוריים למס הכנסה בכל מקרה. במידה והנאשם ייאלץ בכל מקרה להיכנס אל הליך פלילי נוקשה וממושך, יוכל עורך דין מיסים אורדן לטעון לחזקתו בהתאם לנסיבות ביצוע העבירה ונסיבות חייו ולנסות להביא להמתקת העונש.

 

כנגד שני אחים ושלושה סוגי חשבוניות דיבר מס הכנסה

האחים העיוורים מלידה מוזהר ושאדי בדיר היו בעלי חוש שמיעה מפותח במיוחד. כל כך מפותח, עד שבעזרתו הצליחו לבצע בשנות ה-90 את עוקץ הטלפונים הגדול שגרף לכיסם כ-20 מיליון שקלים. לאחר שנתפסו וריצו את עונשם, הם פנו לעוקץ ענק של חשבוניות פיקטיביות: הם פתחו חברת דלק חדשה וניכו חשבוניות בסך 124 מיליון שקלים, בתמורה לדלקים שלכאורה נרכשו על ידם. מעשה זה גרף לכיסם של האחים בדיר 22 מיליון שקלים. נורה אדומה התעוררה במס הכנסה בנוגע לעודף שנוצר במלאי החברה, כתוצאה מהרישום הפיקטיבי ורכישת הדלקים לכאורה שהובילו בסופו של דבר לתפיסתם פעם נוספת.

ההון השחור בישראל עומד על היקפים מוערכים של מיליארדים. הוא מורכב מעסקאות לא חוקיות שמבצעיהן נמנעים מלדווח עליהן וכך מתחמקים מתשלומי המס השוטפים. החשבונית הפיקטיבית היא רק טכניקה אחת מיני רבות, שיכולה להיות מיושמת באחת משלוש דרכים:

חשבוניות פיקטיביות "קלאסיות"– אותן חשבוניות שלא משקפות שום שירות או עסקה שבוצעו בפועל והן בגדר "המצאה", שכל מטרתה היא הגדלת הוצאות לכאורה, בתמורה להחזר מס גבוה יותר.

חשבוניות מנופחות – עסקאות אמת בין הצדדים המבצעים את העסקה, רק בניפוח של הסכום האמיתי. כך קרה למעשה לאברהם – בעל חנות רהיטים מחולון שנהג למכור את רהיטיו תחת סכום מסוים ואילו בחשבוניות שהנפיק נרשמו סכומים העולים על המקור במאות ואף אלפי שקלים.

חשבוניות זרות – עסקאות אמת שאכן בוצעו, אך מונפקות על ידי מישהו אחר, שאיננו מספק השירות או המוצר בפועל. הדבר מאפשר הן לצד שמקבל את החשבונית לנכות ממנה מס בשיעור מסוים והן לצד המנפיק לקבל החזר שגרתי. זוהי למעשה הדרך בה פעל אותו ארגון פשיעה שכחלק מדרכו להרוויח ביצע השתלטות מלאה על אותו בית עסק והנפיק דרכו חשבוניות זרות, במקרים רבים ללא ידיעתו של בעל העסק עצמו כמובן.

חשבוניות פיקטיביות
חשבוניות פיקטיביות

 

כך תיזהרו מהחשבונית הפיקטיבית

א' הקבלן עבד בעבר מול ספק שהנפיק לו 41 חשבוניות פיקטיביות, מטעם שלוש חברות שונות זו מזו. הוא נותר המום כשהואשם בקבלת חשבוניות על עסקאות שמעולם לא ביצע מול חברות אלה ושסחט כתוצאה מכך ניכוי מס בשווי של למעלה מ-350,000 ₪. א' הסובל מדיסלקציה, כלל לא ידע כיצד לאבחן ליקויים וטעויות שנמצאים בחשבוניות אלה ויתרה מכך – הן אף נבדקו על ידי יועץ המס האישי שלו, שפספס פעם אחר פעם את הטעויות. בית המשפט מצא את א' כדובר אמת ועקבי לגרסתו ובצעד חריג ביותר החליט לזכות אותו על סמך חזקת תום הלב.

שיטת החשבוניות הפיקטיביות כדרך להעלמת מס היא תופעה מדינית חמורה שנראה כי היא רק הולכת ומתעצמת בשנים האחרונות. קשה מאוד לחשוף את העבירה ועל כן אם היא מתגלה, היא נושאת בעונשים הכבדים ביותר מבחינה משפטית. מי שחשוף לעבירה הזו הוא לרוב ציבור העובדים המצוי בקשר עם ספקים רבים כמו למשל קבלנים. רק לפני שנתיים קיבל קבלן ידוע עונש של 34 חודשי מאסר וקנס בסך חצי מיליון שקלים לתשלום, לאחר שהורשע בהנפקת חשבוניות שגררה העלמות מיסים בסכום של 68 מיליון שקלים. במצבים רבים קיימים בעלי עסקים ממש כמו א', שנופלים בתמימותם קורבן לחשבונית הפיקטיבית הזרה מבלי שבדקו היטב את כל פרטיה ואז נאלצים לעמוד מול רשות המיסים ולתת הסברים רבים. אמנם חזקת תום הלב עומדת לזכותו של בעל העסק במצב שבו הוא קיבל בתמימותו את החשבונית הפיקטיבית, אך חשוב מאוד לדעת שבמישור הפלילי לא תמיד עשוי השופט לקבל את טענותיכם. רק אם הצלחתם להוכיח (על ידי אישורים פיזיים) שביצעתם כל בדיקה אפשרית ונקטתם בכל אמצעי סביר על מנת לוודא שהחשבונית שקיבלתם היא תקינה. לכן חשוב מאוד לקבל תמיד את פירוט העסקה המלא בתוך החשבונית, לוודא שמי שהנפיק אותה הוא אכן בעל תיק במע"מ ומופיע ברשם החברות ולוודא שמוסר החשבונית מטעמה הוא הבעלים של החברה או מיופה כוחה. אם זהו מיופה כוח – יש לדרוש מסמך ייפוי כוח ורצוי גם לוודא את זהותו של האדם מול בעלי החברה באופן ישיר. בנוסף, בית המשפט דורש שתגבו כל הסכם בהסבר ומסמך לגבי כל חשבונית. אם קיבלתם חשבונית מגורם אחד ושירות או מכירה מטעם גורם אחר, חלה עליכם החובה המשפטית לוודא כי בין שניהם ישנו הסכם עבודה ולתעד אותו.

 

עו"ד אורדן כאן כדי לסייע

אלו מבחינת בית המשפט כל "האמצעים הסבירים" שעליכם לנקוט כדי לוודא שהחשבונית שנמסרה לכם הוצאה כדין. כך תוסר מכם כל אחריות פלילית כעת ובעתיד וכן לא תיאלצו להיות מחויבים במע"מ על חשבוניות אלה, במידה ויתגלה שהן הונפקו שלא כחוק.

בכל מקרה של תסבוכת אפשרית או מצב שבו נקלעתם לחקירה או קבלת כתב אישום מטעם מס הכנסה – עורך דין אורדן נמצא לשירותכם. המשרד בקיא ומנוסה בכל פקודת המס ועבירותיה השונות, לרבות ייצוג נאשמים בכל עבירות המס. יחד עם עורך הדין המנוסה תוכלו לגבש אסטרטגיה משפטית לפיה יוכל לבחון בית המשפט את נסיבות העבירה ומידת החומרה שלה תוך התחשבות בנסיבות האישיות, בהשתלשלות העבירה ובפסקי דין קודמים הנוגעים לעבירה דומה.

צרו קשר ואנו נדאג לכם לפתרון הטוב ביותר!

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
העונשים על עבירות מס

מ' ור' ביצעו עבירת מס שנחשפה במשרדי החקירות של רשות המיסים באותו החודש ממש. הדומה – שניהם הואשמו בהוצאת חשבוניות פיקטיביות. השונה – על מ'

קרא עוד »
עבירות מס מהותיות 

רשויות המס בישראל אמונות על גביית המיסים בישראל. גביית המיסים חשובה בכל שנה, ויש לה משנה חשיבות בשנת 2020 שבה פחתה, ככל הנראה, הפעילות העסקית

קרא עוד »
עבירות מע"מ והשלכותיהן

עבירות מע"מ והשלכותיהן: העונש הצפוי וכיצד להתגונן בעלי עסקים קטנים וגדולים רבים, רואים בדין עבירת המע"מ כדין זריקת פחית בחוף הים – עבירה שטותית וזניחה,

קרא עוד »
עבירות מס של מפורסמים

עבירות המס הגדולות של הסלבס העלמת ההכנסות של בר רפאלי בשווי של למעלה ממיליון שקלים, עבירות המס של אייל גולן בשווי של 2.5 מיליון שקלים,

קרא עוד »