fbpx

הליך מנהלי מול הליך פלילי

הליך מנהלי מול הליך פלילי: כך רשות המיסים אוכפת ומענישה על ביצוע עבירות מס

בני הזוג אבי וורד התעוררו בבהלה באישון לילה לאחר שדפיקות חזקות הלמו על דלת ביתם. אבי מיהר לפתוח את הדלת ושני גברים עמדו בפתח.

הם הזדהו בקרירות כחוקרים מטעם רשות המיסים ודרשו שאבי יתלווה אליהם לחקירה. הפאניקה שאחזה באבי, בעל חברת שיפוצים גדולה, הובילה אותו להודות כי ביצע העלמות מס בשווי של קרוב לשני מיליון שקלים, על פני שלוש השנים האחרונות.

גם שלום בן ה-71 נדהם לגלות בוקר אחד כי הוא חשוד בעבירה חמורה של העלמת מס ושחקירה בעניינו נפתחה. הוא, שיצא לפנסיה מוקדמת עקב מצבו הבריאותי הקשה, השכיר שתי דירות שבבעלותו ומהן הצליח להמשיך ולקיים את עצמו ואת זוגתו. שלום כלל לא ידע עד לרגע זה ממש, כי עליו לדווח על הכנסותיו בדבר שכר הדירות לרשות המיסים.

אנשים רבים "מן השורה" עשויים לחוות מצבים מפתיעים דומים, כאשר הם אינם מיודעים מראש בנוגע לפעולות שנוקטת כלפיהם רשות המיסים החשדנית. בדרך זו הם מגלים לעתים קרובות ובהפתעה גמורה, בדבר פתיחה בהליך פלילי או מנהלי כנגדם, העשויים להסתיים בקנס כבד ואף חמור מכך – במאסר ממושך בפועל.

 

במאמר זה נענה על השאלות הבאות:

מתי רשות המיסים בוחרת להפעיל הליך מנהלי ומתי פלילי?

האם החשוד או הנאשם בעבירת המס יכול לבחור באילו מן השניים להתנהל?

האם קיימים הבדלים בחומרת הענישה?

 

ביצוע עבירה טכנית – ההליך המנהלי של רשות המיסים

פקודת מס הכנסה נוהגת לסווג את עבירות המיסים לשני סוגים, כאשר הראשון שבהם הינו עבירות טכניות – עבירות "רכות", כלומר קלות יחסית, שבוצעו כתוצאה מחוסר מילוי אחר הוראות החוק המפורשות כנדרש. עבירות אלה כוללות בין היתר אי הגשת דוחות במועד, ניהול פנקסי תשלומים שלא על פי הנדרש, אי הגשת הצהרת הון, אי ניכוי מס במקור ועוד. אם הואשמתם באחת מעבירות אלה או יותר, תטיל עליכם רשות המיסים קנס מנהלי ששוויו קבוע מראש בחוק. קנס זה יתלווה בכל מקרה להשלמת חובכם כלפי הרשות ולהסדרת הליקויים הטכניים שהתגלו.

חשוב לציין כי בחלק מהמקרים שבהם בוצעו עבירות מנהליות בלבד, עדיין תוכל הרשות להגיש נגדכם כתב אישום: כאשר נדמה שהקנס המנהלי שיוטל לא ירתיע וישנה סכנה לביצוע עבירה חוזרת, או כאשר מדובר בעבירות מצטברות, או אם העבירה בוצעה על ידי בעל מקצוע מהתחום כמו עורך דין, רואה חשבון ויועץ מס.

הקנס המנהלי נחשב במהותו להטלת עונש פלילי ועל כן הוא יכול להיות מוטל רק במקרה שבו נאספו ראיות לביצוע העבירה. לאחר שצברה את ראיותיה, תודיע הרשות לנאשם והוא יוכל בשלב זה למסור את טענותיו ונסיבותיו ביחס לעבירות שבוצעו. לרוב ניתן להשיב במכתב ועל כן מומלץ מאוד שינוסח על ידי עורך דין מיסים מקצועי ומנוסה המתנהל מזה שנים רבות מבחינה משפטית מול רשות המיסים. אם בכל מקרה בחרה הרשות להטיל את הקנס, ניתן לערער עליו בתוך 30 ימים מיום ההחלטה, כאשר דיון נוסף בעניינו יבוצע בערכאה משפטית.

הליך מנהלי מול הליך פלילי
הליך מנהלי מול הליך פלילי

 

ביצוע עבירה מהותית – ההליך הפלילי של רשות המיסים

סוג העבירות הנוסף במס הכנסה הינו עבירות מהותיות – עבירות "קשות", כלומר אלו שהתבצעו מתוך כוונה להעלים מס ויש בהם טעם לפגיעה בציבור בשל אי תשלומים שוטפים לקופת המדינה. עבירות אלה הינן בעלות סממנים פליליים וכוללות הגשת דוחות פיקטיביים, רישום כוזב, אי דיווח על הכנסות, אי הוצאת חשבוניות ועוד. ההליך בעבירות אלה הינו כאמור פלילי, כאשר רשות המיסים תפתח נגדכם בחקירה העשויה להמשיך את דרכה באמצעות הגשת כתב אישום ועמידה לדין שעונשיו חמורים ביותר.

כגוף ציבורי גדול אך מסודר מאוד, מקבלת רשות המיסים את הזכות, הסמכות והיכולת לבצע חקירות פנימיות משלה: לערוך חיפוש בבית או בעסק, לחקור כל אדם שחשוד בביצוע עבירת מס ואף לעצור אדם שכזה מידית לחקירה. החוקרים מטעם הרשות הינם חוקרים מקצועיים שעברו הכשרה מקיפה וקפדנית והם נחשבים לחוקרים מנוסים מאוד בחשיפה וגילוי ראיות מפלילות. כאשר העבירה המבוצעת היא בתחומי מע"מ, כדאי לדעת שלחוקריה ניתנת כל סמכות אזרחית ופלילית לביצוע חקירה תחת אזהרה. קיבלתם זימון לדיון ברשות המיסים או מע"מ? ייתכן ומדובר בחקירה – גם אם לא הודיעו לכם על כך מפורשות!

בעבירות מס שבוצעו בהיקף של סכומים כספיים גבוהים, החקירה לרוב מתחילה באופן סמוי. רשות המיסים מקבלת מידע ממקור כלשהו על אדם או חברה ומיד פותחת בחקירה עצמאית. היא יכולה להאזין לשיחות החשודים, להוציא צווים משפטיים, לבצע מעקבים, לדרוש קבלת חומרים מהבנק ועוד. כאשר חקירה סמויה הופכת לגלויה, חוקרי המס ממנפים זאת לטובתם על ידי שימוש בגורם ההפתעה: הם שולפים את החשוד באישון לילה מביתו ומציבים אותו בחדר החקירות מבולבל ובלתי מוכן. אם עוכבת לחקירה, זומנת לחקירה או כאשר נודע לך כי נפתחה ביקורת כלפיך מאת רשות המס, מומלץ לפנות מיד אל עורך דין אורדן על מנת שינחה אותך מה עליך לעשות וכיצד לנהוג בחכמה מול הרשות. יוסבר לך כיצד מתנהלת החקירה, מהן זכויותיך כחשוד וכיצד ניתן להשפיע לטובתך על התפתחות ההליך הפלילי. פנייה מידית אל משרדנו תאפשר לך להשיג טווח זמנים נוח שבו נוכל לתכנן יחד את הצעדים הבאים. תמיד ניתן להגיע אליך לחדר החקירות ולקיים שיחת ייעוץ ללא כל התערבות מצד החוקרים, אך הלחץ וזמן הייעוץ המוגבל עשויים לשחק לרעתך.

 

הואשמתם בביצוע עבירת מס? עורך דין אורדן נחלץ לעזרתכם

ד"ר ק', רופא שיניים מאזור משגב הואשם בהעלמת הכנסות בגובה חצי מיליון שקלים אך נחלץ מכל אשמה פלילית לאחר ששילם בנוסף לחבותו במס עוד 150 אלף שקלים נוספים. כיצד החקירה נסגרה וכתב האישום נמחק? האם מדובר בשוחד לחוקרי המס?

כל עבירה פלילית יכולה להסתיים במחיקת כתב האישום ולהתבטל עוד במועד החקירה בשתי דרכים אפשריות:

בקשת כופר – באפשרות זו ניתן לבחור כאשר אתם מעוניינים לשלם סכום כספי מסוים בנוסף להתחייבות מצידך להגיש דו"חות רלוונטיים ולבצע תשלום של המיסים שלא שולמו. מעין קנס כספי שניתן לשלם תמורת "סגירה מהירה" של הנושא.

המרה בקנס מנהלי – עבירות מס קלות (טעויות רישום, איחור בהגשת הדוחות השנתיים וכד') מאפשרות בחלק מן המקרים להמיר את כתב האישום בתשלום של קנס מנהלי בלבד. בדרך זו ניתן לבחור מהרגע הראשון ועד לאחר הגשת כתב האישום. סכומי הקנס המנהלי משתנים ממקרה למקרה ותלויים מאוד בסוג העבירה וכמות העבירות שבוצעו.

בעוד שייעוץ משפטי שנוגע לעבירות הטכניות איננו כולל עמידה לדין, ההליך בעבירות חמורות ופליליות הינו שונה בתכלית, אך גם בו נשמרת זכותו של החשוד לדרוש בתשלום קנס כספי. להבדיל מסכומים קבועים שמוטלים על הנאשם בביצוע עבירות מס טכניות, בעבירות חמורות גובה הסכום יוסכם מראש על שני הצדדים, כאשר נהוג לשלם כ-30% מהיקף גובה העלמת המס שביצע לכאורה החשוד. אם יסכימו הצדדים ויהיה באפשרותו של החשוד לבצע את התשלום, הרי שיוסר מפניו כל חשש לעמידה בפני הליך פלילי והסנקציות הקבועות בחוק לא יחולו עליו עוד.

צרו קשר ואנו נדאג לכם לפתרון הטוב ביותר!

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
עבירות זיוף

כמות גבוהה מאוד של תיקי זיוף נידונה בבתי המשפט השונים בישראל מידי שנה ונדמה שכמות זו רק הולכת וגדלה. מסטודנטים שמזייפים תעודות הסמכה ודיפלומות ועד

קרא עוד »
הלבנת הון | כסף שחור

הלבנת הון – עונשים, משמעויות ומה ניתן לעשות חוק איסור הלבנת הון מורכב משלוש עבירות עיקריות: שתיים מהן (רכוש שמקורו, במישרין או בעקיפין בעבירה/ רכוש

קרא עוד »
כתב אישום

קיבלתם כתב אישום? משרד עו"ד אורדן יסייע אם להיות מואשם בדבר מה על ידי אדם אחר הוא מצב מתסכל, הרי שאשמה של המדינה כלפי אזרח

קרא עוד »
הסדר טיעון: כמה למה ואיך

הסדר טיעון / עסקת טיעון הסדר טיעון (או עסקת טיעון), הוא מעין משא ומתן מנהלי מוסכם בין הנאשם לתביעה במסגרת הליך המשפט הפלילי. לאחר הגשת

קרא עוד »