fbpx

איך לא לבצע עבירות כסף שחור

ככל הנראה כבר יצא לכם לשמוע לא פעם על המושג "כסף שחור", אך האם אתם באמת מבינים מה הוא אומר?

בשנים האחרונות הממשלה עושה תהליכים רבים על מנת למגר תופעות של שימוש בכסף שחור, ואפילו החמירו את רף הענישה על מנת להרתיע אנשים פרטיים ובעלי מקצוע מלהשתמש בכסף שחור.

הכסף השחור עולה לא מעט כסף לממשלה, הערכות מדברות כי עד כה הממשלה הפסידה כמה עשרות מיליארדי שקלים אשר היו יכולים ללכת לקופת המדינה.

מהסיבה הזאת חשוב להבין כיצד נתין להימנע מביצוע עבירות כסף שחור, כך תוכלו להרוויח את הכסף שלכם בצורה ישרה – ובאותה מידה גם לשלם את כל החובות שלכם למדינה, כפי שכל אזרח נוהג לעשות.

אם אתם מעורבים במקרה שבו עולה האשמה על מעורבות של כסף שחור, חשוב מאוד שתפנו לעורך דין אשר ילווה אתכם ויעזור לכם להתמודד עם האשמות אלה.

ברוב המקרים קשה להוכיח מהיכן הגיע הכסף, ורק עבודה מקצועית ומדויקת של עורך דין אשר מכיר את התחום על בוריו תוכל להניב תוצאות.

זוהי הסיבה שאתם גם צריכים לנסות ולהימנע מלהגיע למצב שבו אתם מואשמים על עבירות של כסף שחור.

 

מהו כסף שחור?

עבור חלק לא קטן מהאנשים אשר שומעים את המילה כסף שחור, אוטומטית עולות אסוציאציות שליליות בנוגע לדרכים או לנסיבות שדרכן הגיע הכסף – ולרוב מדובר באסוציאציה נכונה.

אך אם נצטרך לנתח את המונח בצורה קצת יותר רחבה, הוא לא מדבר אך ורק על כסף אשר הגיע בדרך לא חוקית או בדרך שלילית כזאת או אחרת.

כסף או הון שחור הוא סכום מסוים של כסף אשר איננו מדווח בשום צורה לרשויות המס או לגורמים אחרים אשר אחראיים על הנושא של הכנסות או הוצאות במדינה. אם נצטרך להיכנס קצת יותר לעומק, אז במרבית המקרים מדובר על כסף מזומן אשר עובר כמויות גדולות של ידיים – כל זאת מבלי שאף אחד שם לכך לב או מבלי שיש לכך תיעוד בצורה כזאת או אחרת.

כסף שחור לא חייב להיות מעורב רק בעסקאות לא לגיטימיות אשר מבוצעות על ידי אנשים מפוקפקים.

בחלק לא קטן מהמקרים דובר בעסקאות רגילות לחלוטין אשר מבוצעות על ידי אנשים נורמטיביים, אך שוב אותם אנשים אינם מכירים את החוק ולכן הם אינם מפיקים את המסמכים הדרושים ואינם מדווחים לרשויות המס כפי שצריך לעשות.

כמובן שאי ידיעת החוק אינה פוטרת מעונש, אך במקרה כזה בית המשפט יתחשב בנסיבות וכמובן לא יפעל במלוא חומרת הדין כלפי אותם אנשים שמעדו או אינם הכירו את החוק על בוריו.

כך שחשוב מאוד להבין את הסיטואציה ולהודות בטעות במהירות האפשרית.

 

דוגמאות לביצוע פעולות עם כסף שחור ללא עבירה פלילית

כמו שכבר אמרנו לא כל התעסקות עם כסף שחור מחייבת אתכם להתעסק גם עם פעילות פלילית כזאת או אחרת. אולי אינכם לא יודעים זאת, אך לא מן הנמנע כי כל אחד ואחת מאיתנו ביצע עבירה הקשורה למתן או קבלת כסף שחור – ועד כה לא ידעתם על כך בכלל.

בקטע הבא נסקור מספר פעולות נפוצות אשר כוללות בתוכן התעסקות עם כסף שחור בצורה כזאת או אחרת.

כאשר איש מקצוע או אדם פרטי נותן שירות או מספק ייעוץ מקצועי, ועל כך הוא כמובן מקבל תשלום – אותו אדם מחויב לדווח על כך לרשויות המס.

אי דיווח על קבלת הכסף, משמע קבלת כסף שחור שלא כחוק.

אם אתם משכירים דירה לאדם או למשפחה, עליכם לדווח על קבלת הכסף של שכר הדירה אל רשויות המס. גם במקרה הזה אי דיווח לרשויות המס משמעותו קבלת כסף שחור, דבר שמנוגד לחוק.

אם אתם מחזיקים חשבון בנק בחו"ל, עליכם לדווח עליו לרשויות המס בישראל – כך שתמיד תהיה בקרה על הכסף שנכנס ויוצא ממנו. גם במקרה כזה אם תשמרו על החשבון בסוד, אתם עוברים על החוק וחושפים את עצמכם לתביעה משפטית.

בתור בעלי עסקים אשר מחזיקים עובדים, עליכם כמובן להוציא לכל עובד תלוש משכורת בצורה מסודרת.

מתן חלק או כל המשכורת במזומן לעובד ללא דיווח על כך היא עבירה על החוק, גם כאן אתם צפויים לעמוד לדין.

אם אתם רוכשים או מקבלים סחורה חדשה ואינכם מדווחים על כך, גם כאן אתם עוברים על החוק ומתעסקים עם כסף שחור בצורה לא חוקית.

גם האופציה הזאת עשויה בסופו של יום להעמיד אתכם למשפט על קבלת כסף שחור שלא כחוק.

איך לא לבצע עבירות כסף שחור
איך לא לבצע עבירות כסף שחור

 

איך להכשיר כסף שחור?

המדינה מאפשרת לאנשים רבים להכשיר את הכסף השחור שאותו הם קיבלו, ובכך בעצם להפוך אותו להיות כסף חוקי לכל דבר ועניין.

כמובן שבראש ובראשונה הכסף חייב להגיע בדרך חוקית, ולא לעסוק בצורה כזאת או אחרת עם פעילות פלילית.

האופציה שעומדת לרשותכם היא אופציה שנקראת הליך גילוי מרצון.

באמצעות המודל הזה אתם בעצם מדווחים באופן עצמאי על כל הכספים אותם קיבלתם שלא כחוק, וכמובן משלמים את המס אותו הייתם אמורים לשלם מבעוד מועד.

המדינה מאפשרת לכם לדווח גם על סכומי כסף שקיבלתם בעבר, אך כעת אתם מבינים כי מדובר בעבירה על החוק – ובתור אקט של אזרחות טובה אתם רוצים לדווח על ההכנסות הללו על מנת להימנע מהליכים פליליים.

חשוב להדגיש כי אקט של גילוי מרצון חייב להתבצע מיוזמתכם הבלעדית, ולא לאחר פתיחת חקירה בעיניכם.

זאת אומרת שאם כבר נפתחה חקירה בעניין שלכם, אין לכם כל אפשרות לבצע אקט של גילוי מרצון על מנת להתחמק מהעונש.

המדינה מבינה כי יהיה לה קשה לאתר את כל אותם האנשים אשר התעסקו עם כסף שחור או קיבלו סכומי כסף קטנים שלא דווח עליהם.

אך מנגד המדינה גם מבינה כי אי אפשר להעמיד לדין כל אזרח אשר התעסק עם סכומי כסף קטנים שלא כחוק.

לכן היא מאפשרת לכל אותם אזרחים לגלות אקט של רצינות, ולדווח על סכומי הכסף הללו – על מנת שאולי זה יכניס סכומי כסף מסוימים לקופת המדינה.

 

החשיבות של עורך דין במקרה זה

עורך דין מיסים הוא איש המפתח שלכם בכל הקשור למצב שבו אתם מעוניינים לבצע אקט של גילוי מרצון או אפילו בעת פתיחת חקירה בעיניכם הקשורה להתעסקות עם כסף שחור.

רק איש מקצוע אשר מכיר את תחום המיסים בצורה טובה, ידע בדיוק מה החוק אומר ואילו מגבלות קיימות בכדי שיהיה ניתן להוציא אתכם מהסיטואציה אליה נקלעתם.

כמובן עורך דין מיומן יוכל לעזור לכם לבצע אקט של גילוי מרצון במיומנות ובמקצועיות רבה. ביחד עם עורך הדין תוכלו למצוא את כל ההכנסות או ההוצאות עליהן לא דיווחתם בצורה ראויה לרשויות המס, וביחד תבנו תוכנית עבודה מסודרת אשר תסביר לכל אחד מהצדדים כיצד הליך הגילוי מתבצע.

כך תוכלו לדעת שסגרתם את כל החובות שלכם למס הכנסה ולרשויות המס, וכך תוכלו להיות עם ראש שקט – כי אף פעם לא נעים לדעת שעברתם ביודעין על החוק.

צרו קשר ואנו נדאג לכם לפתרון הטוב ביותר!

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
חוק לצמצום השימוש במזומן

חוק לצמצום השימוש במזומן נחקק לא מזמן בהתאם להמלצותיה של ועדת לוקר, כאשר המטרה המרכזית שלו היא להעלים או לצמצם את ההון השחור – וכמובן

קרא עוד »
חשד הלבנת הון בעסק

הלבנת הון היא פשע חמור שלא רק מפר את חוקי המס אלא גם מהווה איום על הביטחון הלאומי. בהתאם לכך, גם העונשים הנלווים להרשעה בעבירה

קרא עוד »
הלבנות הון בינלאומיות

ברחבי העולם קיימים חוקים למניעת הלבנות הון בינלאומיות הממלאים תפקיד מכריע בבלימת השימוש במנגנוני הלבנת כספים, למימון פעילות טרור. גם ישראל הצטרפה למאבק בהלבנות הון

קרא עוד »
הלבנת הון בכסף וירטואלי

אחת מהחשדות הכי לא נעימים שיכולים לפקוד אתכם זה הלבנת הון, אך מה קורה כאשר מדובר על הלבנת הון בכסף וירטואלי? כיום הכסף הוירטואלי הפך

קרא עוד »
הרשעה בהלבנת הון

מי מכם שמעודכן בחדשות ובעדכונים השוטפים של גורמי התקשורת שומע לא פעם על הרשעה בהלבנת הון ועונשי מאסר כבדים המלווים אותה. ובכן, הלבנת הון נחשבת

קרא עוד »