fbpx

הלבנת הון | כסף שחור

הלבנת הון – עונשים, משמעויות ומה ניתן לעשות

חוק איסור הלבנת הון מורכב משלוש עבירות עיקריות:

שתיים מהן (רכוש שמקורו, במישרין או בעקיפין בעבירה/ רכוש ששימש לביצוע עבירה) עשויות להביא את העבריין לידי קבלת עונש מאסר של עד שבע שנים ואילו השלישית (רכוש שאיפשר ביצוע עבירה), למאסר של עד עשר שנים. נוסף על כך, העבריין מלבין ההון מסתכן בחילוט או החרמת רכושו הבלתי חוקי, הקפאת חשבון הבנק והטלת עיצומים כספיים, כלומר, הטלת קנסות כבדים על העבריין, בהתאם להיקף העבירה שביצע ונסיבותיה. החוק רואה בכל אחת משלוש עבירות אלו כחמורות ביותר ועושה כל שביכולתו להביא לצמצום התופעה ולמניעת תרומתו לעולם הפשע, לרבות חיוב הבנקים לדווח בשוטף על העברות כספים ורכוש ולערוך בדיקת נאותות ללקוחות חדשים, לעודד אזרחים לדווח בעצמם על פעילויות אלו (באמצעות מוקד ה"מלשינון" – גילוי מרצון) ולהורות על מארבים משטרתיים במוקדי הסחר האפשריים.

הלבנת הון – עולם של כסף שחור

הידעתם? עולם הסחר בנשים למשל, מגלגל כחמישה מיליארד שקלים מידי שנה! כספים אלו אינם נכנסים לקופת המדינה כידוע, אלא מועברים מיד ליד בשיטות ערמומיות כחלק מהמשך מימון המעגל ולצורך ביצוע עסקאות נוספות ויצירת רווחים. על מנת להתחמק מעיני הרשויות, מטשטשים או מסווים העבריינים את מקור הכספים שהרוויחו וכך המעגל ממשיך להתקיים.

פעולות כספיות שכאלה המבוצעות עבור או כחלק ממטרות פשיעה מגוונות כמו סחר בנשים וילדים, פעולות טרוריסטיות, סחר בסמים, סחר באיברים, גביית דמי חסות (פרוטקשן), סחר בנשק בלתי חוקי ועוד – נקראות הלבנת הון.

על כן, אדם החשוד בביצוע עבירות של הלבנת הון או מעורבות בעבירות שכאלה, יזדקק לקבלת ייעוץ וייצוג משפטי מעולה מאת עורך דין מוערך בעל ידע וניסיון רב בתחום, המסוגל אף להביא לידי ביטול הקפאת חשבון הבנק או העיצום הכספי תוך כדי ניהול ההליך המשפטי כנגדו.

 

הכל בגלל האמריקאים?

בתחילת המאה ה-20, סבלו חובבי המשקאות החריפים בארה"ב מצימאון חמור, בשל איסור על מכירת משקאות חריפים במדינה. הסחר הבלתי חוקי בתחום היה רב ונוצרו שיטות הסוואה רבות לרווחים מהמכירות וביניהן הפעלת מכבסות בהן התבצעו העסקאות ומכאן הביטוי – "מכבסת כסף". הרשויות האמריקאיות ניסו להילחם בתופעה ששמה כבר הדהד בכותרות העיתונים והחילה חובת דיווח לרשות הממונה על פשעים כלכליים, עבור כל סכום מזומן הגבוה מ-10,000 דולר שמופקד בבנק. כתוצאה מכך, נפגעו גם עסקים כשרים שנאלצו לבצע העברות בנקאיות תוך שימוש בחשבונות של עמיתים או ביצוע העברת מזומנים בסופו של דבר, מיד ליד.

מאז, נחשבת "הלבנת הון" לכל פעולה פיננסית בלתי חוקית: הפקדת המזומן המלבה את מעגל הפשיעה מבוצעת בדרך תמימה למראה בבנק, כאשר לאחר ההפקדה תבוצע על ידי בעל החשבון פעולה כלשהי כמו המרת מטבע, רכישת נכס, הקמת חברת קש, ביצוע העברה כספית לבנק אחר או העברה כספית למדינה אחרת. דור חדש של עבירות אלו מתייחס גם להמרה למטבעות דיגיטליים שעדיין איננה מוסדרת ומפוקחת דיה.

כיום, סוגיית הלבנת ההון דנה גם בעלייתו של הטרור הבינלאומי לסדר היום, המבצע אף הוא עבירות רבות ומגוונות של הלבנת הון על מנת להמשיך ולקיים את פעילותו – כל ארגון בפני עצמו, או מטעם שותפות אפשרית בין ארגונים ותאי טרור קיימים. גם כאן באות לידי ביטוי שלל הטכניקות הקיימות בהלבנת הון, לרבות ביצוע העברות אלקטרוניות, הקמת עמותות לצדקה, פעילויות חוץ בנקאיות לגיטימיות לכאורה והפעלת בלדרים מטעם הארגון, שגם עסקנים פרטיים מקבלים מהן השראה בנוגע להיקף פעילותם הבלתי חוקי.

הכסף שהוטמע לאחר שבוצעו עמו פעולות שונות נראה למערכת הפיננסית כ"לבן" ותמים לכאורה, אך זוהי רק הכסות שבה משתמשים העבריינים על מנת לטשטש את מקור הכספים ואת זהות מי שמנהל אותם בפועל. יחד עם זאת, חשוב לציין שעבירות המקור שבעטיין מצאו הכספים את דרכם "החוקית" אל תוך המנגנון הכלכלי נשפטות בהתאם לדין הפלילי הרגיל התואם את העבירה ואילו העבירה הפיננסית עצמה תישפט על פי חוק איסור להלבנת הון (עוד על כך ניתן לקרוא בעמוד של עורך דין פלילי).

הלבנת הון | כסף שחור
הלבנת הון | כסף שחור

 

כיצד נפתח ההליך המשפטי?

בדרך כלל יוזמן החשוד לחקירה במשרדי רשות המיסים או במשטרה ובפעמים אחרות אף ייעצר לצורכי חקירה. לכל חשוד ישנה זכות להתייעץ עם עורך דין מיסים החל משלב זה וללא כל קשר למידת וחומרת העבירה בה הוא נחשד, גם אם בחדר החקירות התקיים ניסיון לערער את זכות זו! עורך דין דני אורדן – מומחה לתחום הלבנת הון יוכל לייעץ למרשו כיצד לנהוג בחקירה, כיצד להשיב ובאיזה אופן, על מנת לצמצם את הפער בינו לבין החוקרים וכדי למנוע ממנו לבצע טעות שתגבה מחירים כבדים, כאשר ייפתח המשפט.

יידרש ייצוג משפטי על ידי עורך דין אורדן, המתמצא הן בעבירות הלבנת הון והן בעבירות מס לסוגיהן, מכיר היטב את המערכת והגורמים הפועלים בה.

חשוב להבהיר כי המדינה רואה בהלבנת ההון כאמצעי פגיעה לא רק בחברה עצמה, אלא גם בביטחון שלה ובמוניטין המדיני, בייחוד מאז הימצאותה בעבר ב"רשימה השחורה" העולמית בין השנים 2000-2002. על כן קיימת מגמת שיפור מסוימת באכיפת עבירות אלו והצעות חוק חדשות שעומדות על הפרק, דנות במיגור התופעות החדשות שהוזכרו בפסקה הקודמת. בכל מקרה של חשד, האשמה או זימון לחקירה בנוגע להלבנת הון – עו"ד אורדן יעמוד לשירותכם ויפעל למען השגת התוצאה הטובה ביותר.

 

מי מתחמן את הרשויות?

על שולחנו של הנגיד השוויצרי הונחה הודעת אזהרה לפיה אלפי אמריקאים הטמינו כספים מהלבנת הון בחשבונותיהם השוויצריים ואם שוויץ לא תפעל לחשיפתם, תסתכן במעבר ישיר אל "הרשימה השחורה" של מדינות מקלט מס כמו אוסטריה, לוקסמבורג ואנדורה.

מדינות המערב בהן מבוצעות עבירות הלבנת הון לרבות ישראל, משתפות ביניהן פעולה בשנים האחרונות בשאיפה לצמצום משמעותי של עבירות אלו ומעריכות במשותף כי מדובר בהכנסות שנתיות בלתי נספרות של טריליוני דולרים הנגועים בשחיתות, רמאויות, הונאות, מעשי טרור, סחר בלתי חוקי לסוגיו, הימורים בלתי חוקיים ובנוסף כלל שוק התעסוקה המתנהל ב"שחור" – קבלת כסף מזומן בעבור ביצוע העבודה ללא דיווח לרשויות, עסקים המעלימים מיסים ובעלי עסקים שאינם מוצאים חשבוניות מס. חשוב לזכור כי ההערכות הללו עוסקות בפועל בכספים שאינם קיימים, עד אשר הם נתפסים, אם בכלל וכי תמיד קיים גם החשד האזרחי, לפיו השלטון מעדיף להחריף מפעם לפעם את אוזלת היד של הרשויות, כדי לאפשר לבעלי ההון שלו להמשיך ולשגשג.

כיום בישראל בעקבות ההחמרה, צצות שיטות חדשות להלבנה גם באמצעות הטכנולוגיה הקיימת כמו "הרשת האפלה" (דארקנט), אך גם בזכות היכולת להקים עסקים המשמשים כתחנות להעברת כספים – קיוסקים, תחנות חילופי מטבע (צ'יינג'), לשעבד כספים שיתנו במסגרת הלוואה על מנת להסיח את מבטן של הרשויות מההשחרה המתבצעת, לקיים עסקאות שקשה להעריך את שוויין האמיתי (כמו מכירת חפץ אמנות, יהלום או נדל"ן), העברת כספים לחברות במדינות מעבר לים המוכרות כמקלטי מס, הקמת אתרי הימורים בלתי חוקיים שהתשלום אליהם מתבצע דרך ארנק דיגיטלי למשל, רכישת כרטיסי זכייה מאת הזוכים עצמם ופיתוי הזוכה לקבל תשלום גבוה יותר מסכום הזכייה תמורתו ועוד. כך למעשה נחשדים עברייני הלבנת ההון בישראל לעברייני מס בנוסף. במקרה שכזה,

 

מה זה הלבנת הון ן כסף שחור?

הרבה אנשים שומעים את המונח הלבנת הון אך לא מבינים מה זה. הלבנת הון היא למעשה הלבנת כספים או רכוש מטרתה היא להסתיר או להסוות את מקורו של הכסף (או של רכוש), את בעל הזכויות שלו או את המיקום שלו, כדי להטמיע אותו מחדש ברכוש או כסף לגיטימי, במטרה לעשות בו שימוש חוזר. בצורה הזו, אפשר למעשה להכפיל את ערכו של הכסף שברשותכם בצורה פיזית או דיגיטלית, ובכך, לייצר רווח עצום.

 

המניעים הנפוצים לביצוע עבירות הלבנת הון

פשעים כלכליים הם פשעים מסוכנים מאוד, אשר השפעתם המוסרית היא בעייתית בלשון המעטה, וגם השפעתם הפלילית היא אינה פשוטה. אנשים יודעים שכסף הוא כוח ומעבר לכך, כסף הוא סמל סטטוס וכזה שמאפשר להשיג את מרבית הדברים שרוצים בחיים, כמו נכסי נדל"ן, מכוניות, ופינוקים מכל מיני סוגים. לכן, יש אנשים אשר מוכנים להסתכן ולבצע פשעים כלכליים כמו הלבנת הון והשגת כסף שחור.

 

מה המשמעות של עבירות הלבנת הון?

הלבנת הון משמעותה גניבה לכל דבר ועניין. אנשים משיגים הון שהם לא עבדו למענו ולא הרוויחו ביושר. כעת, עם הכניסה של המטבעות הדיגיטליים בשוק, יש לאותם מלביני הון הרבה יותר אפשרויות קריפטוגרפיות לגנוב כספים. עם זאת, היציאה הצפויה של המזומן ממחזור הכספים צפויה לפגוע באותם עברייני הון. לכן, חשוב למקד את המאמצים בעולם הדיגיטלי הכלכלי בניסיון למגר את התופעה בצורה יעילה.

 

מי הם האנשים המלבינים הון בישראל?

מרבית האנשים העוסקים בהלבנת הון הם אנשים בעל רקע עברייני, ולבטח כאשר מדובר בהלבנת הון בסכומים גדולים. עם זאת, יש הרבה מאוד אנשים בישראל, נורמטיביים לחלוטין, שעוסקים בקבלת או מתן כסף שחור כדי לחסוך את תשלומי המיסים, וגם כאן, מדובר בעבירה פלילית.

החוק לאיסור הלבנת הון מסביר לאנשים בדיוק מה היא הענישה בתחום, מה זה הלבנת הון ומה ההשלכות של הנושא. עם זאת, יש עדיין הרבה אנשים שמבצעים את העבירה וזקוקים לייצוג של עורך דין פלילי.

 

האם עבירות הלבנת כספים הן עבירות פליליות?

עבירות פליליות מורכבות כמו הלבנת כסף מגיעות עם הרבה מאוד מסמכים ועדויות. לכן, חשוב להצטייד בעורך דין איכותי שמכיר את העולם הכלכלי ויידע לעזור ללקוח שלו בצורה הטובה ביותר. עורכי דין עם התמחות פלילית וכלכלית הם מבוקשים מאוד, מכיוון שאלו שני תחומים שמשיקים אחד לשני בדרכים מאוד מורכבות.

יש גם עורכי דין פליליים עם תארים בכלכלה, דבר שעוזר להם להבין בתחום, ולדעת כיצד להתייחס אליו גם בין כותלי בית המשפט.

 

באילו דרכים נעשה הון שחור?

הלבנת כספים מובילה באופן ישיר, כמובן, גם להון שחור. כסף שחור הוא כסף שמוסתר מהרשויות בגלל שהושג בדרכים לא חוקיות. עבריינים רבים שומרים את הכסף שלהם בצד, ומלבינים אותו אט אט, כדי לא לעורר חשד. יש כמובן סכנה רבה בנושא, וגם כך המשטרה עושה מאמצים כדי למגר השגת כסף בדרכים לא חוקיות.

כך לדוגמה, יש מלחמה בנושא הזנות, סחר בסמים, סרסרות ושוחד, אשר מאפשרים את יצירת אותו הון שחור, שלא ידליק את הנורות האדומות אצל גורמי המיסוי ואכיפת החוק.

 

איך מלבינים הון בישראל ובעולם?

יש כמה דרכים פופולריות לבצע הלבנת הון, והן מתחלקות להלבנת הון בכסף מזומן, השגת הון בכסף וירטואלי והשגת הון במטבע וירטואלי, אשר כבר מדברת על העולם החדש של המטבעות הקריפטוגרפים. כדאי להכיר את הדרכים הפופולריות על מנת לדעת להימנע מהן ו/או איך לטפל בהן:

  1. העברת כסף לגורם ביניים – גורם שמטפל בשגרה בכמויות מזומן גדולות (מכולת) יכול להפקיד כסף רב לחשבונו ביחד עם סכום שמקורו בעסקים חוקיים ויעביר את הכסף המפוקפק באמצעות העברה בנקאית או צ'ק.
  2. חברת קש – עסק שזרימת הכסף אליו לא מפוקחת והטמעת הכסף הלא לגיטימי בתוך המנגנון הלגיטימי של החברה.
  3. הצגת כסף שחור ככסף שהורווח בהימורים.

 

מה אומר החוק לאיסור הלבנת הון בישראל?

בישראל נחקק חוק למלחמה בהלבנת הון בשנת 2000. על החוק החלו לעבוד עוד בשנת 1993 ולקח זמן רב לגבש את הסעיפים השונים בו. במרכז החוק, ישנו דגש על יישום האיסור בהלבנת הון בשני מקומות שונים – בבנקאות וביציאה ובכניסה לארץ.

בנושא הבנקאות, הוקמו צוותים מיוחדים לנושא ונדרש מהבנקים להוציא דיווחים, שהם במרכזם אוטומטיים ולא דורשים כוח אדם. בנושא היציאה והכניסה לארץ, קיימת חובת דיווח על כספים עבור כל מי שנכנס ארצה עם 10,000 ש"ח או יותר. כמובן שלחוק יש הרבה מאוד הסתעפויות, אך בבסיסו הוא מהדק את האכיפה על חורים במערכת אשר הם מועדים לפורענות.

 

האם בתחום הלבנת הון ענישה היא יעילה?

בכל הנושא של הלבנת הון עונש הוא לא תמיד מספיק יעיל. אל עברייני ההון לא תמיד מתייחסים כאל עבריינים פליליים מן השורה, למרות הנזק הרב שהנושא יכול לגרום לאנשים, כמו בפרשת ברני מיידוף לצורך הדוגמה. עם זאת, בשנים האחרונות, ועם העלייה של המטבעות הקריפטוגרפיים, יש יותר דגש על הנושא, ולכן, יש צורך אמיתי ומהותי להצטייד בעורכי דין איכותיים וטובים עם ידע ספציפי בעולם הכלכלה של הניו אייג'.

 

מה החשיבות של עורך דין הלבנת הון?

התחום של הלבנת הון הוא בעייתי מאוד, כי בניגוד לתחומים פליליים אחרים, הראיות הן לא ויזואלית. אי אפשר למצוא גופה, צילומים, רכב מפוצץ או סמים שהתגלו במסתור. הנזק הוא גדול מאוד ולעיתים משפיע על אנשים גם בצורה אישית. עם זאת, יש להבדיל בין עבירות בסכומים גדולים של גורמים עבריינים לבין עבירות קטנות של כסף שחור עבור אנשים נורמטיביים. ההבדל בענישה יכול להיקבע בזכות או בגלל עורך דין מתאים.

 

צרו קשר ואנו נדאג לכם לפתרון הטוב ביותר!

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
חוק איסור הלבנת הון מטיל עונשים חמורים, לרבות עונשי מאסר משמעותיים והחרמת נכסים על מי שמורשעים בעבירת הלבנת הון בישראל. ככלל, חוק איסור הלבנת הון מורכב משלוש עבירות עיקריות הקשורות להלבנת הון. בשתי העבירות הראשונות מדובר ברכוש שמקורו במישרין או בעקיפין בפשע או רכוש ששימש לביצוע פשע. עבירות אלו עלולות לגרור עונש מאסר של עד שבע שנים. מנגד, העבירה השלישית נוגעת לרכוש שאיפשר ביצוע פשע וניתן לקבל בעקבותיה עונש מאסר של עד עשר שנים. בנוסף, מלביני ההון מסתכנים בהחרמת רכושם הבלתי חוקי, חשבונות בנק מוקפאים וחשיפה לסנקציות כספיות, כגון קנסות כבדים, בהתאם לחומרת העבירה והיקפה.
מלביני הון משתמשים בשיטות שונות כדי להתחמק מהרשויות ולהמשיך בפעילותם הבלתי חוקית. הלבנת הון כרוכה בהסוואה של מקור הכספים שהושגו באופן בלתי חוקי כדי לגרום להם להיראות לגיטימיים. פושעים העוסקים בפעילויות בלתי חוקיות שונות, כגון סחר בנשים או ילדים, סחר בסמים, פעולות טרור, סחר באיברים, סחר בלתי חוקי בנשק ועוד, משתמשים בשיטות מתוחכמות להעברת כספים ממקום למקום באופן שיאפשר להם להמשיך לממן את פעילותם הפלילית. הם נמנעים מגילוי פעילותם, על ידי טשטוש מקור הכספים ועוסקים בפעולות פיננסיות שונות כדי להקל על הסוואת העסקאות הבלתי חוקיות שלהם. למשל, אתרי הימורים לא חוקיים, ארנקים דיגיטליים, רכישת כרטיסים מנצחים להגרלות מזוכים לגיטימיים, הקמת עסקים המשמשים כתחנות להעברת כספים או העברות כספים למקלטי מס בחו"ל.
כאשר אדם מסוים חשוד בעבירת הלבנת הון, הוא עשוי להיות מזומן לחקירה במשרדי רשות המסים או במשטרה, ולעיתים, אף עלול להיעצר לחקירה. בשלב זה עומדת לחשוד הזכות להתייעץ עם עורך דין מיסים. עורך דין מס מוסמך עם מומחיות בתיקי הלבנת הון ועבירות מס, יכול לספק לחשוד עצות חשובות כיצד לפעול בחקירה, איך להגיב כראוי לשאלות החוקרים ובאיזה אופן למנוע טעויות יקרות במהלך ההליך המשפטי.
הסדר טיעון: כמה למה ואיך

הסדר טיעון / עסקת טיעון הסדר טיעון (או עסקת טיעון), הוא מעין משא ומתן מנהלי מוסכם בין הנאשם לתביעה במסגרת הליך המשפט הפלילי. לאחר הגשת

קרא עוד »
קבלת דבר במרמה

לעונש על קבלת דבר במרמה ישנן שתי חומרות אפשריות: עבירה שדינה עד שלוש שנות מאסר בפועל ועבירה בנסיבות מחמירות שדינה עד חמש שנות מאסר בפועל.

קרא עוד »
כתב אישום

קיבלתם כתב אישום? משרד עו"ד אורדן יסייע אם להיות מואשם בדבר מה על ידי אדם אחר הוא מצב מתסכל, הרי שאשמה של המדינה כלפי אזרח

קרא עוד »
העונשים על עבירה פלילית

עבירה פלילית מוגדרת בתור עבירה אשר מבוצעת כלפי ארגון או אדם מסוים, העבירה פוגעת בגוף, בנפש, ברכוש או בסדר החברתי של מי שהעבירה בוצעה כלפיו.

קרא עוד »
הכנה לחקירה פלילית

הכנה לחקירה פלילית: כיצד מתמודדים עם הסיטואציה? מיכאל מגבעתיים ישב מכווץ מול החוקר בחדר החקירות. הוא הובל לשם בכוח, לאחר שהתגלתה בביתו כמות גדולה של

קרא עוד »