הלבנת הון | כסף שחור

הלבנת הון – עונשים, משמעויות ומה ניתן לעשות

חוק איסור הלבנת הון מורכב משלוש עבירות עיקריות: שתיים מהן (רכוש שמקורו, במישרין או בעקיפין בעבירה/ רכוש ששימש לביצוע עבירה) עשויות להביא את העבריין לידי קבלת עונש מאסר של עד שבע שנים ואילו השלישית (רכוש שאיפשר ביצוע עבירה), למאסר של עד עשר שנים. נוסף על כך, העבריין מלבין ההון מסתכן בחילוט או החרמת רכושו הבלתי חוקי, הקפאת חשבון הבנק והטלת עיצומים כספיים, כלומר, הטלת קנסות כבדים על העבריין, בהתאם להיקף העבירה שביצע ונסיבותיה. החוק רואה בכל אחת משלוש עבירות אלו כחמורות ביותר ועושה כל שביכולתו להביא לצמצום התופעה ולמניעת תרומתו לעולם הפשע, לרבות חיוב הבנקים לדווח בשוטף על העברות כספים ורכוש ולערוך בדיקת נאותות ללקוחות חדשים, לעודד אזרחים לדווח בעצמם על פעילויות אלו (באמצעות מוקד ה"מלשינון" – גילוי מרצון) ולהורות על מארבים משטרתיים במוקדי הסחר האפשריים.

 

הלבנת הון – עולם של כסף שחור

הידעתם? עולם הסחר בנשים למשל, מגלגל כחמישה מיליארד שקלים מידי שנה! כספים אלו אינם נכנסים לקופת המדינה כידוע, אלא מועברים מיד ליד בשיטות ערמומיות כחלק מהמשך מימון המעגל ולצורך ביצוע עסקאות נוספות ויצירת רווחים. על מנת להתחמק מעיני הרשויות, מטשטשים או מסווים העבריינים את מקור הכספים שהרוויחו וכך המעגל ממשיך להתקיים.

פעולות כספיות שכאלה המבוצעות עבור או כחלק ממטרות פשיעה מגוונות כמו סחר בנשים וילדים, פעולות טרוריסטיות, סחר בסמים, סחר באיברים, גביית דמי חסות (פרוטקשן), סחר בנשק בלתי חוקי ועוד – נקראות הלבנת הון.

על כן, אדם החשוד בביצוע עבירות של הלבנת הון או מעורבות בעבירות שכאלה, יזדקק לקבלת ייעוץ וייצוג משפטי מעולה מאת עורך דין מוערך בעל ידע וניסיון רב בתחום, המסוגל אף להביא לידי ביטול הקפאת חשבון הבנק או העיצום הכספי תוך כדי ניהול ההליך המשפטי כנגדו.

 

הכל בגלל האמריקאים?

בתחילת המאה ה-20, סבלו חובבי המשקאות החריפים בארה"ב מצימאון חמור, בשל איסור על מכירת משקאות חריפים במדינה. הסחר הבלתי חוקי בתחום היה רב ונוצרו שיטות הסוואה רבות לרווחים מהמכירות וביניהן הפעלת מכבסות בהן התבצעו העסקאות ומכאן הביטוי – "מכבסת כסף". הרשויות האמריקאיות ניסו להילחם בתופעה ששמה כבר הדהד בכותרות העיתונים והחילה חובת דיווח לרשות הממונה על פשעים כלכליים, עבור כל סכום מזומן הגבוה מ-10,000 דולר שמופקד בבנק. כתוצאה מכך, נפגעו גם עסקים כשרים שנאלצו לבצע העברות בנקאיות תוך שימוש בחשבונות של עמיתים או ביצוע העברת מזומנים בסופו של דבר, מיד ליד.

מאז, נחשבת "הלבנת הון" לכל פעולה פיננסית בלתי חוקית: הפקדת המזומן המלבה את מעגל הפשיעה מבוצעת בדרך תמימה למראה בבנק, כאשר לאחר ההפקדה תבוצע על ידי בעל החשבון פעולה כלשהי כמו המרת מטבע, רכישת נכס, הקמת חברת קש, ביצוע העברה כספית לבנק אחר או העברה כספית למדינה אחרת. דור חדש של עבירות אלו מתייחס גם להמרה למטבעות דיגיטליים שעדיין איננה מוסדרת ומפוקחת דיה.

כיום, סוגיית הלבנת ההון דנה גם בעלייתו של הטרור הבינלאומי לסדר היום, המבצע אף הוא עבירות רבות ומגוונות של הלבנת הון על מנת להמשיך ולקיים את פעילותו – כל ארגון בפני עצמו, או מטעם שותפות אפשרית בין ארגונים ותאי טרור קיימים. גם כאן באות לידי ביטוי שלל הטכניקות הקיימות בהלבנת הון, לרבות ביצוע העברות אלקטרוניות, הקמת עמותות לצדקה, פעילויות חוץ בנקאיות לגיטימיות לכאורה והפעלת בלדרים מטעם הארגון, שגם עסקנים פרטיים מקבלים מהן השראה בנוגע להיקף פעילותם הבלתי חוקי.

הכסף שהוטמע לאחר שבוצעו עמו פעולות שונות נראה למערכת הפיננסית כ"לבן" ותמים לכאורה, אך זוהי רק הכסות שבה משתמשים העבריינים על מנת לטשטש את מקור הכספים ואת זהות מי שמנהל אותם בפועל. יחד עם זאת, חשוב לציין שעבירות המקור שבעטיין מצאו הכספים את דרכם "החוקית" אל תוך המנגנון הכלכלי נשפטות בהתאם לדין הפלילי הרגיל התואם את העבירה ואילו העבירה הפיננסית עצמה תישפט על פי חוק איסור להלבנת הון (עוד על כך ניתן לקרוא בעמוד של עורך דין פלילי).

 

כיצד נפתח ההליך המשפטי?

בדרך כלל יוזמן החשוד לחקירה במשרדי רשות המיסים או במשטרה ובפעמים אחרות אף ייעצר לצורכי חקירה. לכל חשוד ישנה זכות להתייעץ עם עורך דין מיסים החל משלב זה וללא כל קשר למידת וחומרת העבירה בה הוא נחשד, גם אם בחדר החקירות התקיים ניסיון לערער את זכות זו! עורך דין דני אורדן – מומחה לתחום הלבנת הון יוכל לייעץ למרשו כיצד לנהוג בחקירה, כיצד להשיב ובאיזה אופן, על מנת לצמצם את הפער בינו לבין החוקרים וכדי למנוע ממנו לבצע טעות שתגבה מחירים כבדים, כאשר ייפתח המשפט.

יידרש ייצוג משפטי על ידי עורך דין אורדן, המתמצא הן בעבירות הלבנת הון והן בעבירות מס לסוגיהן, מכיר היטב את המערכת והגורמים הפועלים בה.

חשוב להבהיר כי המדינה רואה בהלבנת ההון כאמצעי פגיעה לא רק בחברה עצמה, אלא גם בביטחון שלה ובמוניטין המדיני, בייחוד מאז הימצאותה בעבר ב"רשימה השחורה" העולמית בין השנים 2000-2002. על כן קיימת מגמת שיפור מסוימת באכיפת עבירות אלו והצעות חוק חדשות שעומדות על הפרק, דנות במיגור התופעות החדשות שהוזכרו בפסקה הקודמת. בכל מקרה של חשד, האשמה או זימון לחקירה בנוגע להלבנת הון – עו"ד אורדן יעמוד לשירותכם ויפעל למען השגת התוצאה הטובה ביותר.

 

מי מתחמן את הרשויות?

על שולחנו של הנגיד השוויצרי הונחה הודעת אזהרה לפיה אלפי אמריקאים הטמינו כספים מהלבנת הון בחשבונותיהם השוויצריים ואם שוויץ לא תפעל לחשיפתם, תסתכן במעבר ישיר אל "הרשימה השחורה" של מדינות מקלט מס כמו אוסטריה, לוקסמבורג ואנדורה.

מדינות המערב בהן מבוצעות עבירות הלבנת הון לרבות ישראל, משתפות ביניהן פעולה בשנים האחרונות בשאיפה לצמצום משמעותי של עבירות אלו ומעריכות במשותף כי מדובר בהכנסות שנתיות בלתי נספרות של טריליוני דולרים הנגועים בשחיתות, רמאויות, הונאות, מעשי טרור, סחר בלתי חוקי לסוגיו, הימורים בלתי חוקיים ובנוסף כלל שוק התעסוקה המתנהל ב"שחור" – קבלת כסף מזומן בעבור ביצוע העבודה ללא דיווח לרשויות, עסקים המעלימים מיסים ובעלי עסקים שאינם מוצאים חשבוניות מס. חשוב לזכור כי ההערכות הללו עוסקות בפועל בכספים שאינם קיימים, עד אשר הם נתפסים, אם בכלל וכי תמיד קיים גם החשד האזרחי, לפיו השלטון מעדיף להחריף מפעם לפעם את אוזלת היד של הרשויות, כדי לאפשר לבעלי ההון שלו להמשיך ולשגשג.

כיום בישראל בעקבות ההחמרה, צצות שיטות חדשות להלבנה גם באמצעות הטכנולוגיה הקיימת כמו "הרשת האפלה" (דארקנט), אך גם בזכות היכולת להקים עסקים המשמשים כתחנות להעברת כספים – קיוסקים, תחנות חילופי מטבע (צ'יינג'), לשעבד כספים שיתנו במסגרת הלוואה על מנת להסיח את מבטן של הרשויות מההשחרה המתבצעת, לקיים עסקאות שקשה להעריך את שוויין האמיתי (כמו מכירת חפץ אמנות, יהלום או נדל"ן), העברת כספים לחברות במדינות מעבר לים המוכרות כמקלטי מס, הקמת אתרי הימורים בלתי חוקיים שהתשלום אליהם מתבצע דרך ארנק דיגיטלי למשל, רכישת כרטיסי זכייה מאת הזוכים עצמם ופיתוי הזוכה לקבל תשלום גבוה יותר מסכום הזכייה תמורתו ועוד. כך למעשה נחשדים עברייני הלבנת ההון בישראל לעברייני מס בנוסף. במקרה שכזה,

צרו קשר ואנו נדאג לכם לפתרון הטוב ביותר!

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
הכנה לחקירה פלילית

הכנה לחקירה פלילית: כיצד מתמודדים עם הסיטואציה? מיכאל מגבעתיים ישב מכווץ מול החוקר בחדר החקירות. הוא הובל לשם בכוח, לאחר שהתגלתה בביתו כמות גדולה של

קרא עוד »
עבירות זיוף

כמות גבוהה מאוד של תיקי זיוף נידונה בבתי המשפט השונים בישראל מידי שנה ונדמה שכמות זו רק הולכת וגדלה. מסטודנטים שמזייפים תעודות הסמכה ודיפלומות ועד

קרא עוד »
קבלת דבר במרמה

לעונש על קבלת דבר במרמה ישנן שתי חומרות אפשריות: עבירה שדינה עד שלוש שנות מאסר בפועל ועבירה בנסיבות מחמירות שדינה עד חמש שנות מאסר בפועל.

קרא עוד »
הסדר טיעון: כמה למה ואיך

הסדר טיעון / עסקת טיעון הסדר טיעון (או עסקת טיעון), הוא מעין משא ומתן מנהלי מוסכם בין הנאשם לתביעה במסגרת הליך המשפט הפלילי. לאחר הגשת

קרא עוד »