fbpx

חוק לצמצום השימוש במזומן

חוק לצמצום השימוש במזומן נחקק לא מזמן בהתאם להמלצותיה של ועדת לוקר, כאשר המטרה המרכזית שלו היא להעלים או לצמצם את ההון השחור – וכמובן להילחם בפעילות פלילית מכל סוג שהיא.

בין הפעילויות הפליליות הנפוצות ביותר שהחוק מנסה למגר תוכלו למצוא הלבנת הון, העלמות מס, פשיעה חמורה או מימון טרור בצורה כזאת או אחרת.

השימוש במזומן בשונה מפלטפורמות אחרות הוא אנונימי לחלוטין, כלומר בלתי אפשרי להתחקות אחרי מי שמשתמש בו – ומכאן הסיכוי לפשיעה הופך להיות מהותי יותר.

חשוב להסביר כי החוק לצמצום השימוש במזומן תקף לגבי כל אדם ולא רק לגבי עסקים או חברות, גם אנשים פרטיים מחויבים לעמוד בו ולפעול על פיו.

החוק עצמו מגביל את השימוש במזומן בעת ביצוע עסקאות, והוא אינו קובע כי לאדם אסור להחזיק סכום מסוים של כסף בחשבון הבנק או אפילו בבית "מתחת לבלטות".

החוק קובע כי אסור לבצע עסקאות בסכומים גבוהים במזומן, כל זאת כאמור על מנת להגביל את הסיכוי להגיע למצב של הלבנת כספים או ביצוע פעולות שיהיה קשה מאוד להבין את מהותן. במאמר הבא נסביר לכם בדיוק מה החוק אומר, ואיך תוכלו לבצע עסקאות גדולות במזומן גם לא לעבור על החוק.

 

מהו תשלום במזומן על פי החוק לצמצום השימוש במזומן

על פיק החוק לצמצום השימוש במזומן, "תשלום במזומן" כפי שמגדיר החוק הוא תשלום אשר מקיים לפחות את אחד מהתנאים הבאים:

התנאי הראשון הוא שהסכום יהיה יותר מ-10% מהסכום הכולל של העסקה, המתנה, תרומה או הלוואה.

זאת אומרת שאסור לשלם במזומן סכום העולה ב-10% מסכום העסקה או ההטבה הכוללת. כן מותר לתת מקדמה או כל סכום אחר במזומן, אך הסכום לא יכול לחצות את רף 10%.

התנאי השני הוא סכום אשר לא חוצה את רף ה-11 אלף שקלים או ה-50 אלף שקלים בהתאם לעניין.

כך בעצם הרשויות דואגות שלא יהיה מסחר של סכומי כסף גבוהים, כאלה שיהיה קשה מאוד לבקר עליהם או להבין מהיכן הם הגיעו.

חשוב להבהיר כי מחיר העסקה שנקבע הוא המחיר שכולל בתוכו מע"מ, מס קניה ובלו וכן הוצאות נלוות שסוכמו.

בנוסף חשוב להדגיש פעם נוספת כי אין כל מגבלה על פעולות בנקאיות, הן כמובן נחשבות בחישוב של מחיר העסקה, אך החוק אינן מגביל אותן.

זאת אומרת שמותר לבצע העברות בנקאיות, משיכה, הפקדה או כל פעולה אחרת ללא כל מגבלה.

כך שזוהי כיום תהיה הדרך האידיאלית ביותר על מנת להעביר כספים בעת רכישת מוצר כזה או אחר במחיר גבוה מהנורמה.

כמובן שתוכלו תמיד להתייעץ עם עורך דין אשר מכיר את התחום של הלבנת כספים על בוריו על מנת שיסביר לכם בדיוק כיצד הכול פועל.

חוק לצמצום השימוש במזומן
חוק לצמצום השימוש במזומן

 

מהי הענישה לפי החוק לצמצום השימוש במזומן

כמובן שהחוק עושה הפרדה בין השימושים השונים על מנת להביא לידיי ביטוי את העונש המשמעותי ביותר.

בקטע הבא נסביר לכם את הענישה עבור כל אדם או חברה בהתאם לסוג הפעילות שלה כמובן.

כאשר מדובר על עוסק, הענישה תהיה בהתאם לגובה הסכום שאותו שילם העוסק בניגוד לחוק. אם מדובר על סכום של עד 25 אלף שקל, החוק קובע כי יוטל קנס בסך של 15%.

אם מדובר על סכום שנע בין 25 עד 50 אלף שקל, החוק קובע כי יוטל קנס בסך של 20%. אם מדובר על סכום שעולה על 50 אלף שקל, החוק קובע כי יוטל קנס בסך של 30%.

כמובן שהחוק גם עושה הפרדה בין אזרח מן השורה ובין תייר אשר הגיע לישראל על מנת לבקר במקומות מסוימים.

נכון להיום החוק עדיין לא קבע בצורה ספציפית אילו קנסות או עונשים יוטלו על אזרחים או תיירים אשר עברו עליו, אך ככל הנראה מדובר בקנסות כספיים אשר יגרמו לאותם אנשים לחשוב פעמיים לפני שהם עוברים על החוק פעם נוספת.

מכיוון שמדובר בחוק חדש יחסית, אנשים רבים אינם מכירים אותו לעומק – והמשרדים הממשלתיים עושים את מירב המאמצים על מנת להכניס אותו חזק לעניינים.

מהסיבה הזאת ישנם עדיין לא מעט קצוות שעוד לא נסגרו, והחוק עדיין בתקופה הראשונית שבה כולם רוצים לראות איך מגיבים אליו. הלבנת כספים הינה מכה בעולם כולו, ובשנים האחרונות החלו בישראל לתקוף בצורה חזקה יותר את הנושא הזה על מנת למגר הלבנת הון או כל סוג אחר של פשיעה.

 

כיצד החוק מגביל אפשרות להלבנת הון?

כעת נדבר על אחד מהנושאים החשובים ביותר הקשורים לחוק לצמצום השימוש במזומן, והוא כמובן הנושא של הלבנת הון.

לא מעט עבריינים ופושעים מעדיפים להשתמש במזומן על מנת לבצע עסקות מפוקפקות אשר עוברות על החוקים במדינת ישראל.

הסיבה לכך היא ברורה, אין שום תיעוד או אפשרות להתחקות אחרי ביצוע הפעולה, וברוב המקרים אם מבצעים אותה בצורה נכונה היא יכולה לחמוק מתחת לרדאר.

השימוש במזומן עד לא מזמן היה חופשי במדינת ישראל, ומשפחות פשיעה רבות השתמשו בהיתר הזה על מנת לקדם עסקאות מסוכנות – בין היתר סחר בנשק, סחר בסמים, סחיטה, סחר בבני אדם ועוד! מהסיבה הזאת הבינו הרשויות כי באמצעות החוק לצמצום השימוש במזומן יהיה ניתן לאכוף את הנושא ביתר סט, דבר שיכול במידה מסוימת גם להרתיע עבריינים שיעדיפו להשתמש באופציות מסחר אחרות – שאחריהן יהיה הרבה יותר קל להתחקות בצורה כזאת או אחרת.

כמובן שלא כל מי שנפגע מהחוק הוא עבריין או קשור בצורה כזאת או אחרת למשפחות פשע. לכן אם אתם עומדים למשפט בגין עבירה על החוק לצמצום השימוש במזומן, אתם חייבים להעמיד לרשותכם עורך דין מנוסה אשר מכיר את הנושא של הלבנת כספים בצורה האידיאלית ביותר.

כך תוכלו לדעת שבעזרתו של עורך הדין תוכלו להוכיח כי לא הייתה לכם שום כוונה זדונית, והנכם לא שייכים לאף משפחת פשע ולא הייתה לכם שום כוונה לעבור על החוק בשימוש בכסף הזה. כמובן שמדובר בדבר לא פשוט, אך עורך דין מנוסה יצליח להחזיר את החיים שלכם בחזרה למסלולם בתוך זמן קצר במיוחד.

 

החשיבות של ייצוג מהיר ואפקטיבי

ברגע שאתם מקבלים התראה להגיע לחקירה על שימוש במזומן שלא כחוק, השעון מתחיל לרוץ לאחור – ועליכם למצוא איש מקצוע בדמות עורך דין אשר יסכים לייצג אתכם בצורה מקצועית ורצינית אל מול האשמות הללו. חשוב להבין כי אם תתעוררו מאוחר מידיי, אתם עלולים למצוא את עצמכם בסיטואציה הרבה יותר סבוכה מאשר הסיטואציה ההתחלתית שבה הייתם.

אם תקבלו ייעוץ מקצועי ואמין מעורך דין שמתמחה בנושא של הלבנת כספים תוכלו לדעת שאתם עושים את כל הפעולות הנכונות על מנת להחזיר את החיים שלכם בחזרה למסלולם.

אף אדם לא רוצה להיות נאשם או עומד לדין על האשמות שאינן קשורות אליו בשום צורה, ולכן חשוב מאוד שתקבלו ייעוץ מקצועי מוקדם ככל האפשר על מנת שלא תיפגעו מהחקירה שעלולה לקחת זמן רב אם לא תיקחו ייעוץ אמין אשר יכוון אתכם בצורה מדויקת אל כל המקומות הנכונים.

צרו קשר ואנו נדאג לכם לפתרון הטוב ביותר!

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
הרשעה בהלבנת הון

מי מכם שמעודכן בחדשות ובעדכונים השוטפים של גורמי התקשורת שומע לא פעם על הרשעה בהלבנת הון ועונשי מאסר כבדים המלווים אותה. ובכן, הלבנת הון נחשבת

קרא עוד »
הלבנת הון בכסף וירטואלי

אחת מהחשדות הכי לא נעימים שיכולים לפקוד אתכם זה הלבנת הון, אך מה קורה כאשר מדובר על הלבנת הון בכסף וירטואלי? כיום הכסף הוירטואלי הפך

קרא עוד »
הלבנות הון בינלאומיות

ברחבי העולם קיימים חוקים למניעת הלבנות הון בינלאומיות הממלאים תפקיד מכריע בבלימת השימוש במנגנוני הלבנת כספים, למימון פעילות טרור. גם ישראל הצטרפה למאבק בהלבנות הון

קרא עוד »