fbpx

הקשר בין הלבנת הון וסחר בנשק

נדמה שהקשר בין מעשה פלילי של הלבנת הון לבין סחר בנשק הוא מובהק וברור לכל, אך חשוב לעמוד על הקשר בין הלבנת הון וסחר בנשק, בעיקר לאור החוקים הקיימים לגבי איסור על מימון פעולות טרור והמסחר הבינלאומי בנשק. לאחרונה פורסם מטעם הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור מסמך המפרט את הערכת הסיכונים והפעולות שנוקטת מדינת ישראל כדי להימנע מהם.

 

מהו העונש על הלבנת הון וסחר בנשק?

סחר בנשק נחשב לעבירה פלילית חמורה המגלמת בתוכה פוטנציאל הרס ומוות קיצוני ביותר, לרבות מותם ופציעתם של אנשים חפים מפשע. כל החזקת נשק ללא אישור או רישיון נחשבת למעשה עברייני והעובר עליה צפוי לשנות מאסר ממושכות. כאשר מתבצעת הלבנת הון שמטרתה לטשטש באופן מכוון רווחים שנצברו בעקבות מסחר בלתי חוקי בנשק, צפוי העובר על החוק ל-15-20 שנות מאסר לרבות עונשים כבדים נוספים כמו קנסות של מאות אלפי שקלים, מאסרים מותנים, החרמת רכוש וכספים, ביטול רישיון עסק ואיסור יציאה מן הארץ. כל אלה לצד מאסר עד תום ההליכים וכתם פלילי בעל השלכה והשפעה עצומה על עתידו של הנאשם.

נציין גם שכחלק מהשאיפה למנוע את היתכנות העבירה, קובע החוק כי כל מקום שבו יימצא נשק, ייחשב כמחזיק הנשק והוא עשוי להימצא אשם בדבר עבירה. על כן מחויבים האזרחים לבדוק את ביתם ורכושם. אם יימצא נשק כלשהו בנקודה מוסתרת בתוך תחומי הבית או הנכס, בעלי הנכס יואשמו בהחזקת נשק בלתי חוקית או בהחזקת נשק ללא רישיון – עבירה שדינה עד 10 שנות מאסר מאחורי סורג ובריח, ללא התחשבות בעברו הפלילי הקודם של הנאשם. המשמעות היא, שגם אדם נורמטיבי לחלוטין עשוי להימצא אשם בעבירה זו. ככל שנוספות לעבירת החזקת הנשק עבירות נוספות כמו הלבנת הון וסחר בנשק, הרי שמדובר בסחר בלתי חוקי, כל עוד לא הוכח אחרת.

אמנם בית המשפט נוטה להתחשב תמיד בנסיבות העברה וחומרתה, לרבות סוג הנשק הנסחר והעבר הפלילי. ככל שאלה יהיו חמורים וכבדים יותר, כך תקופת המאסר תתארך. לעתים עד מצב שבו המדינה תסרב להגיע להסדר טיעון עם הנאשם בשל חומרת המעשים.

 

אל תתמודדו עם האישום של הלבנת הון וסחר בנשק לבד!

לייצוג המשפטי בעבירות אלה קיימת חשיבות גבוהה במיוחד. עורך דין פלילי המתמחה בעבירות של הלבנת הון וסחר בלתי חוקי ידע כיצד ללמוד היטב את חומרי החקירה המשטרתיים ולעמוד על הכשלים הראייתיים על מנת להגיע להסדר טיעון מול התביעה ולדרוש בשל כך עונש מקל. במקרים חריגים שבהם קיים קושי ראייתי בולט מאוד, ייתכן ויהיה ניתן לטעון לזיכוי או ביטול הרשעה מחמת הספק. עורך הדין יוכל להציג את הטיעונים באופן משכנע בפני התביעה והשופט ולמסור את כל ההצדקות להקלה בעונשו של הנאשם, להגיש בקשות לשחרור ממעצר, לערוך תצהיר וכן להכין את הנאשם לקראת החקירה המקדימה להגשת כתב אישום, שבה בדרך כלל עשוי למצוא את עצמו החשוד מוסר מידע מפליל או סותר באופן לא מודע, גם כאשר הוא חף מפשע.

הקשר בין הלבנת הון וסחר בנשק
הקשר בין הלבנת הון וסחר בנשק

 

המאבק הישראלי בטרור

ישראל רואה בתרבות הסחר בנשק כעבירה מאיימת מאוד, בייחוד לאור המצב הבטחוני השורר במדינה באופן קבוע. חלק מרכזי מהתקציב של ארגונים וישויות טרוריסטיות כמו חמאס שמתקבל ממדינות תומכות נועד לאיוש התחמושת, כאשר מדינות כמו איראן, קטאר או סעודיה מעבירות כספים רבים לשם המאבק במדינת ישראל. יחד עם זאת, ישנם לא מעט אזרחים בישראל שמנצלים את הקרבה הפיזית והגיאוגרפית לנשק ופועלים באופן עצמאי ובלתי מאורגן על מנת לממן את הפשע המאורגן ואת הגורמים הפרטיים שמעוניינים בנשק, חלקם אף משתייכים באופן עקיף לארגוני הטרור או מביעים בהם תמיכה.

כל ביצוע בלתי חוקי נוסף על המסחר בנשק כמו הלבנת כספים שנועד למימון פעילות מוסווית של ארגוני טרור או על מנת לטשטש עקבות של רווחים בעקבות מכירה של סוגי נשקים או תחמושת, נחשב לפעילות פלילית מסוכנת ועשוי להתבצע גם מחוץ למערכת הבנקאית הרגילה – דבר שיקשה לרוב על כוחות הביטחון לאתר אותו מיד וידרש לכך זמן רב. לפעמים אפילו חודשים או שנים.

סחר בנשק יכול להתבצע באחת משתי דרכים: האחת היא הברחה שלו במסווה של פעולת מסחר (כמו למשל הטמעה של כדורים או רימונים בתוך משלוחים וחבילות של מוצרים אחרים) והשנייה היא באמצעות גופים פיננסיים כמו סניפי צ'יינג', חנויות למכירת כרטיסי אשראי נטענים וכד'. בהקשר זה, כל מעורבות הינה עבירה פלילית חמורה בפני עצמה שדינה עד 7 שנות מאסר. כמו כן בהקשר של עבירות סחר באשר הן (כמו סחר בסמים, אנשים, איברים וכד'), ידוע תמיד שהמרוויחים מכך הם ארגוני הטרור והפשיעה כך שכל הברחה או "תיווך" לפעולת הסחר למעשה מזינים עוד ועוד את גלגלי הטרור ומאפשרים לו להמשיך להתקיים.

 

קביעת העונש לפי סוג הנשק והפעולה בו

חוק העונשין מגדיר ומפרט את סוגי הנשקים והתחמושת ומגדיר אותם תחת שלוש קבוצות עיקריות:

  1. כלי נשק שיורה קלע, פצצה, פגז וכיוצ"ב, המסוגלים להמית אדם ולרבות כל אביזר נלווה לכלי כזה.
  2. כלי שפולט חומר מזיק, ממית ומסכן לרבות כל אביזר נלווה או חלק לכלי זה כולל המיכל שבו נמצא החומר עצמו, למעט מיכל גז מדמיע שכולל הגדרה שונה.
  3. כל תחמושת נפיצה, רימון, פצצה, זיקוק וכד' שמסוגלים להמית או לפצוע אדם, לרבות חלקים ורכיבים נלווים.

על פי סעיף 144 לחוק העונשין הדן בעבירות נשק, קיים מדרג מסוים שלפיו נקבע העונש:

אם בוצעה החזקה של כלי נשק, אביזר או תחמושת – העבירה תהיה עבירה מסוג עוון והעונש עליה הינו עד 3 שנות מאסר בפועל.

אם בוצעה רכישה של נשק או החזקה של נשק ללא רישיון – העבירה תהיה עבירה מסוג פשע והעונש עליה הינו עד 7 שנות מאסר בפועל.

אם בוצעה נשיאה או הובלה של נשק ללא אישור או רשות לכך – העונש על כך בחוק הינו עד 10 שנות מאסר.

אם בוצעה נשיאה או הובלה של חלק מהנשק, אביזר או תחמושת – העונש על כך בחוק הינו עד 3 שנות מאסר.

כל פעולת מסחר לרבות ייצור, ייצוא, ייבוא, מכירה או קנייה כולל ביצוע העברת נשק מיד ליד גם אם בכפוף לתמורה כספית וגם אם בחינם וללא רישיון או רשות על כך – העונש הקבוע בחוק הינו עד 15 שנות מאסר.

אם בוצעה מכירת נשק על ידי גורם המוסמך לכך, לאדם ללא רישיון להחזקת נשק – העונש הינו עד 15 שנות מאסר. אם יצליח הנאשם להוכיח שהוא סבר מסיבה כלשהי ומביצוע של בדיקה רשלנית שלקונה יש רישיון כחוק, עונשו יעמוד על 3 שנות מאסר.

באשר להלבנת הון, מדובר בעבירה פלילית חמורה גם כן, המחייבת בעונש מאסר של בין 7-10 שנים בפועל. עבירה זו מטבע הדברים מתלווה לפשע שבוצע ושכתוצאה ממנו יש צורך בהלבנת ההון ועל כן יוכל בית המשפט להטיל עונש מצטבר שעשוי להגיע גם לכדי 20 שנות מאסר בפועל!

אם הואשמתם בסחר בנשק, הלבנת הון, או בשל הלבנת הון וסחר בנשק, זומנתם לחקירה בנושא או למתן עדות לגבי מעורבותכם – אתם זכאים להתייעץ עם עורך דין פלילי! משרדנו מלווה חשודים ונאשמים במקצועיות ונאמנות לאורך כל שלבי ההליך הפלילי עד להשגת תוצאה משביעת רצון.

צרו קשר ואנו נדאג לכם לפתרון הטוב ביותר!

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
הלבנות הון בינלאומיות

ברחבי העולם קיימים חוקים למניעת הלבנות הון בינלאומיות הממלאים תפקיד מכריע בבלימת השימוש במנגנוני הלבנת כספים, למימון פעילות טרור. גם ישראל הצטרפה למאבק בהלבנות הון

קרא עוד »
הלבנת הון בכסף וירטואלי

אחת מהחשדות הכי לא נעימים שיכולים לפקוד אתכם זה הלבנת הון, אך מה קורה כאשר מדובר על הלבנת הון בכסף וירטואלי? כיום הכסף הוירטואלי הפך

קרא עוד »
חשד הלבנת הון בעסק

הלבנת הון היא פשע חמור שלא רק מפר את חוקי המס אלא גם מהווה איום על הביטחון הלאומי. בהתאם לכך, גם העונשים הנלווים להרשעה בעבירה

קרא עוד »
חשד להלבנת הון

הלבנת הון היא פעולה אשר מתבצעת על ידי שימוש בכספים או ברכוש אשר הגיעו בדרך לא חוקית כזאת או אחרת. המטרה היא כמובן לטשטש או

קרא עוד »