ייצוג חשודים ונאשמים בביצוע עבירות מס

עבירות מס במדינת ישראל מצויות תחת קטגוריית סדר הדין הפלילי ונחשבות לחמורות וקשות ביותר.

היות והשאיפה של מערכת המשפט היא להביא לאיזון הציבורי ולהגנה עליו, הרי שכל מי שרק מעז לחבל בכספיו ונמנע מלשלם את חובו הציבורי נחשב לעבריין בדרגה הגבוהה ביותר. אמנם חלק מעבירות המס מתבצעות בשוגג כמו טעויות רישום, איחורי הגשת הצהרות שנתיות או איחורי תשלום, אך העבירות הקריטיות כמו זיוף חשבוניות ורישומים כוזבים, הלבנות כספים, הסתרת הון ונכסים, הימנעות מדיווח מלא ושקוף ועוד – עשויות להביא לענישה כבדה של מאסרים ממושכים למשך שנים ותשלומי קנסות בסכומי עתק, זאת במקביל לניהול הליך משפטי נוקשה וסקנציות נוספות שמוטלות על הנאשמים לאורך הדרך, כמו עיכוב יציאה מן הארץ, החרמת רכוש ועיקולים שונים על חשבון הבנק.

 

עו"ד אורדן איתכם כבר משלב החקירה

חשודים ונאשמים רבים מקלים ראש בעבירות המס, משום שהם חושבים על רשות המיסים ככל גוף מדיני גדול, סבוך ומסורבל שיגיב באיטיות רבה. לצערם של אלו, לא אלה הם פני הדברים: רשות המס עורכת בדיקות מקיפות וקפדניות עבור כלל בעלי העסקים בישראל, לרבות ביקורות פתע והפעלת מוקד דיווחים אזרחי ("המלשינון"), לצד הפעלת מערך שירותי אנוש גדול ומקצועי במיוחד ושיתופי פעולה הדוקים עם יחידות משטרתיות מתאימות, פרקליטות המדינה ומערכת המשפט. מה שגורם לה למעשה להיות אחד הגופים היעילים והקפדניים ביותר במדינה, שכמעט דבר לא יכול לחמוק מעינו. אדם שנתפס עלול למצוא את עצמו במצב של בלבול מוחלט והלם, כאשר הוא מובל בשלב הראשון לחקירה בעניינו במשטרה או ברשות המיסים, מוטלות עליו סנקציות כבדות כבר במעמד החקירה והוא עשוי להיות מזומן בהקדם לדיון בבית המשפט בעניינו, כאשר פרקליטות המדינה היא זו שטוענת כנגדו. אכן, כוחות גדולים ומלחיצים מופעלים כעת על האזרח.

לשם כך, לא ניתן להתמודד עם הסיטואציה באופן עצמאי ויש צורך להתייעץ כבר מהרגע הראשון עם עורך דין מיסים מתאים. משרדו של עורך דין אורדן מתמצא היטב בכל רזי המיסוי לרבות ניסיון עתיר שנים בפלילים ובייצוג נאשמים כבר משלב החקירה. מטרתו של עורך דין אורדן היא להסביר את טיעוניכם בפני הגורמים המתאימים ולהביא למצב שבו יקבל עבריין המס עונש מופחת ככל הניתן.

 

דוגמאות טריות מהשטח

והנה דוגמה עדכנית להישג שלא היה מתרחש כלל, אם לא היה מתקיים ייצוג משפטי מתאים בתיק זה: קבלן מהצפון שהעלים מיסים בגובה של 1.6 מיליון שקלים, עמד בפני ריצוי של 15 חודשי מאסר בפועל שלבסוף בוטלו. כיצד קרה הדבר? על סמך נסיבות רפואיות קשות של הנאשם עליהן סיפר באריכות עורך הדין, מצאה השופטת שאין לאסור אותו, אלא להסתפק במאסר מותנה וקנס כספי שחולק למספר תשלומים גבוה מאוד (צעד מתחשב ביותר שאיננו מתבצע לעתים קרובות בתיקים מן הסוג הזה). במקרה אחר, הורשע איש עסקים מסוים ונידון ל-8 חודשי מאסר, אלא שהוכח כי ביצע אותו איש עסקים מאמצים לשלם את תשלומי החבות לרשות המיסים עוד בטרם התנהל המשפט כנגדו ועל כן הומר עונשו לבסוף לעבודות שירות בלבד.

ייצוג חשודים ונאשמים בביצוע עבירות מס
ייצוג חשודים ונאשמים בביצוע עבירות מס

שלם ותיעלם: כמה מילים חשובות על תשלומי כופר

עורך דין אורדן בקיא גם בסעיפי החוק המאפשרים את מחיקת האישום הפלילי, כך שהנאשם יוכל לשוב למסלול חייו התקין וללא כתם בתיקו המשטרתי. אחת האפשרויות הטובות העומדות בפני נאשמים בעבירות מס היא תשלום כופר – ביצוע תשלומים כספיים שמשחררים מאחריות פלילית ומהווים חלופה להליך המשפטי המחמיר. הבקשה לכופר יכולה להתבצע כבר משלבי הזימון לחקירה, כאשר היא מועברת לוועדת הכופר ולפרקליטות לחוות דעתן. במקרה שבו הבקשה תוגש לאחר מתן כתב אישום, היא תיבחן בפרקליטות היועץ המשפטי לממשלה, כך שההליכים בתיק יעוכבו. בוחני הבקשה יבדקו את חומרת העבירה, הרשעות קודמות, תשלומי כופר בעבר, אם היו, עבירות נלוות נוספות לעבירת המס ועוד. לאחר מכן, תנקוב הועדה בסכום התשלום, כאשר נהוג לקבוע 30% מגובה סכום החבות הקיימת במס, אולם נתון זה איננו מחייב. ברגע שמשלם החשוד או הנאשם – ההליך נגדו נפסק, לרבות מעצר, החרמת רכוש ועוד. כעת, כל שנותר לו הוא לשלם את חבותו במס שאיננה מתבטלת בשום מקרה. יש לציין גם כי רשות המיסים מחויבת על פי חוק לפרסם כל החלטה מוועדות הכופר באתר רשות המיסים, לרבות שמות הנאשמים והחשודים.

היכרותו רבת השנים של עורך דין אורדן עם רשויות המס, תרמה להבנתו הרבה בתחום, הרבה מעבר להיכרותו עם הזווית המשפטית בנושא. משרדו של עורך דין אורדן מודע לכל דרכי לכידת עברייני המס, לדרך שבה ניתן להגיע להסכמות או הסדרים שיבטלו או ירככו את ההליך המשפטי מול התביעה בתיק ולרצונה העז של רשות המיסים להטיל עונשים כבדים ככל שניתן על הנאשמים, על מנת להרתיע אחרים מלבצע עבירות דומות. על כן נחשב עורך דין אורדן כגורם המקצועי והחיוני ביותר בתהליך, שעשוי להביא לשיפור משמעותי במעמדו של הנאשם ובחומרת העונשים להם הוא צפוי.

 

חייב 200 מיליון ₪ אבל לא ייכנס למאסר? גם זה אפשרי

אפשרות נוספת העומדת בפני נאשמים וחשודים בעבירות מס, היא הגעה להסדר טיעון מול התביעה, כאשר עו"ד אורדן ישמש כבא כוחו של הנאשם או החשוד במעמד הפגישה. זוהי הזדמנות לקבל הפחתה משמעותית בעונש, בכפוף להודאה באשמה ובתנאי שהנאשם לא עומד על חפותו בכל מקרה וטוען לזיכוי מוחלט. בתנאי ששני הצדדים יסכימו לתנאי הענישה המופחתים והנאשם יספק הודאה – יוכרז על כך במעמד הדיון בפני השופט. לרוב לא תהיה התערבות מצד בית המשפט בהסדר הטיעון, אלא במקרים חריגים מאוד.

גם עבירות מס בהיקף של 200 מיליון שקלים יכולות לזכות לעסקת טיעון טובה! כך למשל קרה לבעלים של מספר תחנות דלק וחברות בענף הדלק, שהואשם כי מהל דלקים וביצע עבירות ענק של הלבנת הון, קשירת קשר לביצוע פשע וזאת בשתי פרשות פליליות שונות שנחשפו בכלי התקשורת. הצפי למאסר עמד על עשור שלם – עונש חמור לכל הדעות. אך בהסדר, הודה הנאשם במעשיו וסוכם עמו על קנס בגובה 700,000 ₪ וחילוט רכוש בבעלותו בשווי 10 מיליון ₪, בתמורה לאי כניסה למאסר בפועל.

 

תכנון האסטרטגיה המשפטית

תשלומי כופר או הסדרי טיעון, מוכיחים את טיבו של המשפט – היה חכם ולא צודק. המרת האישום באמצעים כספיים לרוב חוסכת פרסום שעלול לגרום נזק רב לנאשם ולטווח ארוך מאוד ומונעת מצבי לחץ וחרדה המאפיינים את ניהול ההליך הפלילי בפני בית המשפט. יחד עם זאת, לא בכל מקרה ניתן או כדאי לנהל הסכם שכזה. בפגישה מול עורך דין אורדן, תוכלו לשמוע על העונשים המדויקים הצפויים לכם בהתאם לעבירה שביצעתם ולקבל ייעוץ מומחה מהימן ומקצועי, שיאמר לכם האם עדיף לנהל את התיק בבית המשפט או לחתור לסיומו המהיר. בכל מקרה, מובטח לכם ייצוג ראוי בעל ותק מרשים של למעלה מ-30 שנות ניסיון, הכולל שילוב בין התחום החשבונאי למשפטי כך שתוכלו להיות רגועים בנוגע לגורם המקצועי שעמו תצעדו למשרדי החקירות ובתי המשפט.

צרו קשר ואנו נדאג לכם לפתרון הטוב ביותר!

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
עבירות מע"מ והשלכותיהן

עבירות מע"מ והשלכותיהן: העונש הצפוי וכיצד להתגונן בעלי עסקים קטנים וגדולים רבים, רואים בדין עבירת המע"מ כדין זריקת פחית בחוף הים – עבירה שטותית וזניחה,

קרא עוד »
עבירות מס טכניות

סעיף 117 (א) לחוק מע"מ, וכן סעיף 216 לפקודת מס הכנסה, עוסקים שניהם בעבירות מע"מ או בעבירות מס בהתאמה, אשר בוצעו על ידי בעל עסק

קרא עוד »
עבירות מס על דירות להשקעה

הזכות לחיים ולביטחון ולשלמות הגוף יוצאת מנקודת הנחה שכל פגיעה בחייו של אדם או בשלמות גופו תיחשב למעשה פסול ובלתי מוסרי, שגם גופי הצדק וגם

קרא עוד »
עבירות מס של מפורסמים

עבירות המס הגדולות של הסלבס העלמת ההכנסות של בר רפאלי בשווי של למעלה ממיליון שקלים, עבירות המס של אייל גולן בשווי של 2.5 מיליון שקלים,

קרא עוד »
העונשים על עבירות מס

מ' ור' ביצעו עבירת מס שנחשפה במשרדי החקירות של רשות המיסים באותו החודש ממש. הדומה – שניהם הואשמו בהוצאת חשבוניות פיקטיביות. השונה – על מ'

קרא עוד »
חשבוניות פיקטיביות

חשבוניות מס הן אסמכתאות לקיזוז המע"מ, בעבור כל עסקה שמתבצעת בין מוכר וקונה. בעלי עסקים רבים שמנסים בדרכים לא כשרות להשיג קיזוז בשיעור גבוה יותר,

קרא עוד »