fbpx

עבירות מע"מ מהותיות

חוק המע"מ אשר נחקק באמצע שנות השבעים של המאה הקודמת, הוא אחד החוקים המשמעותיים ביותר שנחקקו במדינת ישראל בתחום המיסוי.

אחד הדברים שהופכים את המע"מ למקור הכנסה מהותי למדינת ישראל, הוא העובדה שהחוק הזה מכניס מדי חודש לקופת המדינה סכומי כסף גבוהים מאוד. הסכומים הללו מגיעים במזומן, ומהווים כשלושים אחוזים מתקציב המדינה.

הכנסות ממע"מ מאפשרות למדינה לתמרן בקלות רבה יחסית גם במצבים שבהם מתקיימות בעיות תקציביות לא פשוטות, בדיוק כפי שקורה במדינת ישראל לאורך שנת 2020. כיוון שמדובר בסכומי כסף גבוהים מאוד, זה אך הגיוני שבעלי עסקים רבים יחפשו דרכים שונות להגדיל את ההתקזזות שלהם מול מע"מ. מנגד, הגיוני לא פחות להניח כי מדינת ישראל תנקוט בכל הצעדים הנדרשים למנוע פגיעה בגביית המע"מ, בין אם הפגיעה היא תוצאה של עבירות מע"מ טכניות ובין אם בעקבות עבירות מע"מ מהותיות. 

מהן בדיוק עבירות מע"מ? מה בין עבירות טכניות לבין עבירות מע"מ מהותיות? מהם ההבדלים בענישה בשני המקרים הללו? מהו תפקידו של עורך דין מע"מ וכיצד הוא מטפל באישומים שונים בעבירות מע"מ? בשורות להלן נביא מדריך קצר למע"מ ומספר כללי אצבע שיסייעו לכל בעל עסק להימנע מהסתבכויות מיותרות עם רשויות המס בישראל. 

 

מהו מע"מ בדיוק וכיצד הוא נגבה?

מס ערך מוסף בישראל הוא, כאמור, אחד המיסים המניבים למדינה את ההכנסות הגבוהות ביותר. אבל מה שיותר חשוב – ההכנסות הללו הן בכסף מזומן, ומאפשרות למדינת ישראל להתנהל היטב ולעמוד בהתחייבויות הכספיות שלה הן כלפי אזרחי ישראל והן מול מדינות זרות וגופים פיננסיים שונים.

בנוסף, תהליך הגבייה של המס הזה הוא פשוט יחסית – ככל שהערך המוסף על מוצר כלשהו הוא גבוה יותר, כך המס עליו יהיה גבוה יותר בהתאמה. אבל מה שחשוב עוד יותר, הוא העובדה שכל בעל עסק משרת במידה מסוימת את המדינה, גובה עבורה את המס הזה ומעביר אותו בעצמו לחשבון של המדינה. כל בעל עסק שקנה חומרי גלם, עיבד אותם ומכר את התוצר הסופי שלו לצרכן, מעביר לשלטונות המס את מס הערך המוסף שנגבה מהלקוח הסופי, תוך שהוא מקזז מן ההעברה את המע"מ ששילם לספק של חומרי הגלם שלו.

 

מהן בדיוק עבירות מע"מ ולמה הן נחשבות לעבירות חמורות

דווקא הפשטות של הליך גביית המע"מ והאופי שלו, עלולים לגרום לכך שבעלי עסקים יבצעו עבירות, בין אם בשוגג ובין אם במזיד. עבירות מע"מ עשויות להיות טכניות, למשל: שגיאה בחישוב המע"מ, אי הוצאת חשבונית עבור עסקה או הוצאת חשבונית באיחור, איחור בהגשת הדו"ח התקופתי ועוד כיוצא באלה, עבירות, הנחשבות עבירות טכניות במהותן. עבירות אחרות עלולות להיות מהותיות יותר, ובהן נעסוק בסעיף נפרד בהמשך המאמר. דווקא בגלל שתהליך הגבייה נמצא בשליטתו של בעל העסק מתחילתו ועד סופו ובגלל הפוטנציאל הגבוה לפגיעה בהכנסות המדינה, ההתייחסות לעבירות מע"מ מצד שלטונות המס היא חמורה.

עבירות מע_מ מהותיות
עבירות מע_מ מהותיות

 

עבירות מע"מ מהותיות והמשמעות שלהן

אם בשורות לעיל הוזכרו עבירות מע"מ שהן טכניות מעיקרן, בשורות הבאות נרחיב את היריעה בנושא עבירות מע"מ מהותיות. על פי ההגדרה, עבירות מע"מ מהותיות הן מטבע הדברים עבירות שבהן הוכחה כוונה מראש של מי שהואשם בהן, להימנע מתשלום המס ולהתחמק ממנו. מקרה נוסף של עבירת מע"מ מהותית, הינה פעולה או סדרת פעולות שלא רק שנועדו להימנע מתשלום מס, אלא אפילו נועדו לייצר רווח כספי באמצעות מנגנון המס. עם העבירות המהותיות ניתן למנות הפקת חשבוניות שאינן משקפות פעילות מסחרית אמיתית – מה שנהוג לכנות "חשבוניות פיקטיביות".

מדובר באחת הדרכים היותר מקובלות בקרב עבריינים להשיג הפחתת תשלומי מע"מ ללא הצדקה. עבירה נוספת הינה ביצוע של ניכוי מע"מ ללא אסמכתא. בנוסף, ניהול פנקסי חשבונות כוזבים נחשב גם כן לעבירת מע"מ מהותית שהענישה עליה עלולה להיות חמורה. סוג נוסף של עבירה היא דיווח על הוצאה פרטית כאילו היתה הוצאה עסקית, במטרה להזדכות על תשלומי המע"מ בגין ההוצאה הזאת.

ככלל, אם החוקרים מטעם רשויות המס מצליחים להוכיח שהעבירה בוצעה בצורה מכוונת ובכוונה תחילה, העבירה תוגדר כעבירת מס מהותית. הענישה במקרים כאלה עלולה להיות מחמירה, ויכולה להגיע לכדי חמש שנות מאסר. אם הוכח כי העבירה בוצעה בנסיבות מחמירות, הענישה עלולה להגיע גם עד שבע שנות מאסר. זאת, להבדיל משנת מאסר אחת לכל היותר, במקרה של עבירות מס המוגדרות טכניות, והאפשרות שניתנת בדרך כלל להמיר את עונש המאסר בתשלום קנס.

 

תפקידו של עורך דין בנושא עבירות מע"מ מהותיות

משעלה חשד כנגד בעל עסק בביצוע עבירות מס, ועל אחת כמה וכמה אם העבירות הללו נחשבות מהותיות, הדבר הנכון ביותר שהחשוד יכול לעשות, הוא לשכור את שירותיו של עורך דין המתמחה בנושא מיסים בכלל ומע"מ בפרט. בפני עורך הדין עומדת קשת רחבה של אפשרויות לטיפול בבעיה שנוצרה. בראש ובראשונה, יעשה עורך הדין מאמץ לסייג את העבירות המיוחסות למרשו ולפעול על מנת שהן יוכרו כעבירות מע"מ טכניות. משכך הדבר, יוסר איום המאסר מעל ראשו של העבריין.

בדרך כלל, הנטייה של רשויות החוק הינה לפעול במטרה להרשיע את העבריין בעבירה החמורה יותר של עבירות מע"מ מהותיות על מנת ליצור רתיעה בסיסית בציבור מפני ביצוע עבירות מס. עם זאת, ככל שעורך הדין מצליח לבסס את הטיעון שיש קושי להוכיח שהייתה כוונת מכוון בביצוע העבירה, יועבר האישום לתחום העבירות הטכניות. בהמשך, עורך הדין ינסה למזער גם את ההאשמות הטכניות, מה שיפחית את הענישה הפוטנציאלית הצפויה לנאשם. במקרים מסוימים, מצליחים עורכי דין עבירות מע"מ, אפילו להביא לזיכויו של הנאשם.

עם זאת, חשוב להזכיר כי האשמות כנגד בעל עסק בעבירות מע"מ, מתגבשות בדרך כלל בעקבות חקירה ממושכת של היחידה לעבירות כלכליות. במקרה כזה, החקירה מתחילה כחקירה סמויה ורק כאשר מצטברות הוכחות מספיקות לעבירה שבוצעה לכאורה, החקירה הופכת לגלויה.
כך שלרוב, ההאשמות כנגד הנאשם הן מבוססות למדי. גם במקרים מסוג זה, עורך דין מיומן ומנוסה לענייני מיסים, עשוי לגרום לכך שהענישה בסיכומו של עניין תהא מקלה.

 

איך בוחרים עורך דין לטיפול בנושא עבירות מע"מ מהותיות או אחרות

על מנת להבין את החשיבות בבחירת עורך הדין, כדאי להזכיר שוב כי העונש בגין עבירות מע"מ מהותיות עלול להגיע במקרים מסוימים עד שבע שנים בכלא. זאת, בנוסף לקנסות כבדים לעיתים גם חילוט רכוש העסק או של בעל העסק. בנוסף, כדאי לחזור ולהזכיר שהרשויות נוטות תמיד להאשים את הנאשם באישומים החמורים ביותר.

עורך דין מיסים איכותי יכול למזער את הנזק ולחסוך עשרות, ולעיתים גם מאות אלפי שקלים עבור לקוחותיו. לכן עורך הדין שנבחר חייב להיות בעל ניסיון משמעותי ורקורד של הצלחות בכל מה שקשור בייצוג נאשמים בעבירות מס בכלל, ועבירות מע"מ בפרט. בנוסף, חייב לשרור אמון מוחלט בין הלקוח לבין עורך הדין שלו.

 

על חשיבות הפניה לייעוץ משפטי בכל חשד לביצוע עבירות מע"מ מהותיות

נחשדתם בביצוע עבירות מע"מ מהותיות או שזומנתם לחקירה בנושא? זה הזמן לפנות להתייעצות מקדימה עם עורך דין מעולה, שיוכל להגן עליכם ועל העסק שלכם מפני רשויות המס.

במסגרת הייעוץ המשפטי, דואג עורך דין המתמחה בתחום עבירות המס להציג בפני החשוד או הנאשם בעבירות מע"מ מהותיות את אפשרויות ההגנה המתאימות ביותר למקרה ולנסיבותיו.
חשוב לדעת כי בכוחו של ליווי משפטי מקצועי מעורך דין מע"מ למזער או אפילו לבטל את הפגיעה בנאשם, בין אם מדובר בפגיעה כלכלית או עונש מאסר.

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
תקנות מס ערך מוסף

באמצע שנות השבעים של המאה הקודמת, נכנס לתוקפו חוק חדש במדינת ישראל. החוק האמור הוא חוק מס ערך מוסף, אשר מוכר יותר דווקא בכינוי הרווח

קרא עוד »
מהו הסדר כופר

המילה כופר נתפסת בעולמנו בתור סוג של מחוות סליחה מסוימת על מעשה כזה או אחר. הסדר כופר הוא מעין הסכם אשר מתקיים בין רשויות המס

קרא עוד »
פקודת מס הכנסה

פקודת מס הכנסה הינה החקיקה בישראל שנועדה להסדיר את הליך גביית המס בגין הכנסותיהם של יחידים וחברות, והעברתו למדינה. מהי בדיוק פקודת מס הכנסה? איך

קרא עוד »